Ühe F1-hooaja teinud tiim, kes võitis kaks tiitlit ja šokeeris kõiki

Veidi enam kui kümmekond aastat tagasi tabas maailma masu. Üks F1-tiim jäi nippa-nappa ellu ning nautis suurt edu.


2008. aasta lõpus teatas Jaapani kuulus autotootja Honda, et tõmbab oma võidusõidumaailma kuningliku sarja ehk vormel 1 programmil pistiku seinast, viidates ülemaailmsele majanduskriisile. Ent nende F1-tiim ei jäänud ripakile, sest võistkonna juht ostis tiimi ära.

Ning tõele au andes ei kadunud päris ära ka Honda. 2009. aasta hooajaks anti tiimile 100 miljonit USA dollarit, mootoreid hakati tarnima Mercedeselt. Võistkonna uueks nimeks sai Brawn GP, seda Honda F1-tiimi juhtinud Ross Brawni järgi, kes on kõige tuntum Ferrari päevilt, mil ta tegi suurepärast koostööd seitsmekordse maailmameistri Michael Schumacheriga.

Ametlikult löödi Brawn GP 2009. aasta märtsis ning õige pea sai selgeks, et Brawn maksis Hondale võistkonna eest sümboolse ühe naela. Uuele tiimile tuli appi ka Rahvusvaheline Autoliit FIA, kes ei küsinud neilt stardimaksu.

Brawn on rääkinud, et paljudel mootoritarnijatel oli huvi Brawn GPga koostööd teha, kuid lõpuks langes liisk Mercedese kasuks, sest nende jõuallikas sobis autoga kõige paremini. Tõsi, veidi tuli vormelit kohendada, sest algselt oodati pärasse ju Honda mootorit.

Seitsmest kuus!

Brawn GP kasutatud vormeli arendustöö algas 2008. aasta alguses ning sellest pidi saama Honda RA109. Kui aga selgus, et Jaapani autotootja mattis oma tehasetiimi, ei jäänud insenerid ja mehaanikud käed rüpes istuma. Arendustöö jätkus lootuses, et keegi ostab võistkonna ära ning täpselt nii ka läks.

Võistkonna juhtninad on aastate jooksul antud rohketes intervjuudes korduvalt meenutanud testidel valitsenud imestust. Brawn GP piloodid Jenson Button ja Rubens Barrichello näitasid lihtsalt fantastilisi aegu.

Brawn GP teadis, et nende käsutuses on midagi vägevat. Ent õhuke rahakott tähendas, et Button ja Barrichello pidid vormelitega olema väga hoolikad. Liiga palju avariisid tähendanuks etappide vähelejätmist või ehk isegi hooaja lõppu, sest Brawn GP-l polnud laos vormeleid lademetes.

Võistkonna, kes kaotas hooaja eel majandusraskuste tõttu umbes pooled töötajad, võistlusdebüüt oli kui kõige magusam unenägu. Button võitis Austraalais kvalifikatsiooni ja Barrichello oli teine, ka GP lõppes Brawni meeste kaksikvõiduga. Hooaja esimesest seitsmest sõidust võitis Button kuus, tõustes 17-etapilise hooaja tiitlifavoriidiks number üks.

Aga konkurendid, eesotsas Red Bulliga, ei maganud ning Brawni eelis kadus kärmelt. Probleeme valmistasid ka rehvid, mille temperatuurid ei tõusnud mõnel ringrajal – näiteks Silverstone’is ja Nürburgringil – piisavalt kõrgele, mistõttu oli Brawni vormelitel raskusi pidamisega.

Hooaja viimasel kümnel etapil ei võitnud Button ühtegi sõitu, küll tegi seda kaks korda Barrichello. Red Bulli noor staar Sebastian Vettel tõusis aasta edenedes üha paremasse vormi, kuid Buttoni hooaja algus oli lihtsalt nii hea, et sakslane lihtsalt ei jõudnud järgi.

Lisaks Buttoni individuaalsele tiitlile pistis Brawn tol hooajal kotti ka konstruktorite arvestuse. Nad on tänini viimane Suurbritannia lipu all võistelnud tiim, kes on võistkondliku tiitli võitnud. Ühtlasi on tegemist ainsa võistkonnaga, kes võitnud oma eluaja jooksul kõik võimalikud tiitlid.

Mis sai edasi?

Ehkki Brawn GP eksisteeris selle nimel vaid ühe hooaja, teatati 2009. aasta novembris, et Mercedes-Benzi emafirma Daimler AG soetas võistkonnast 45,1 protsenti ning Araabia Ühendemiraatide investeerimisfond Aabar 30 protsenti. Tiimi uueks nimeks sai Mercedes GP Petronas Formula One Team.

Ehkki Mercedes ja Aabar tulid pardale, jäeti Brawn GP tuumik paika. Tiimijuht oli endiselt Brawn, võistkonna baas jäi Inglismaale Brackleysse, mis asub umbes 43 kilomeetri kaugusel Mercedese Brixworthis paiknevast vormel 1 mootoritehasest.

Tänaseks on Mercedes tõusnud vormelimaailma valitsejaks. Alates 2014. aastast on nad võitnud nii individuaalse tiitli kui ka konstruktorite karika.

Muide, Mercedesel on side ka Eesti vormelispordiga. Kuulub ju 17-aastane Paul Aron nende noorteakadeemiasse.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Alanud on suur jäähokihooaeg. Selle tähistamiseks on Betsafe’il eripakkumine, kus on võimalik võita tasuta panus jäähokile. Panusta vähemalt 25 eurot (ühe panusena, minimaalse koefitsiendiga 1.50 valiku kohta) ning saadki endale preemia kas või iga nädal! Vaata lähemalt SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in