Rallikuningas Loeb jäi F1-etapilt eemale vaid FIA tõttu

Sebastien Loeb on üliandekas võidusõitja, kel on kogemust ka vormel 1 autodega. Aga stardijoonele ta kahjuks ei pääsenud.


Kui Sebastien Loeb oli viiekordne autoralli maailmameister, sai ta võimaluse proovida oma sponsori Red Bulli vormelit. Kui uskuda toonast tiimi võistlusinseneri Daniele Casanovat, näitas prantslane tempot, millega ta kuulunuks F1-sarjas keskmike, mitte kehvikute sekka.

Aasta siis oli 2008, kui sel ajal 34-aastane Loeb testis Red Bulli vormelit Barcelona ringrajal. Ta läbis päevaga 82 probleemivaba ringi ning näitas paremuselt kaheksandat aega. Casanova kiitis Gallia kukke öeldes, et ta ei teinud algusest saadik ühtegi viga.

Loebi parim ringiaeg Barcelonas oli 1.22,503, jäädes veidi vähem kui kahe sekundiga alla kiireimat minekut näidanud Takuma Satole. Kuid jaapanlasel oli tolleks testiks vöö vahel 90 F1 GPd ehk seitse hooaega võidusõidumaailma kuninglikus sarjas.

Kaheksas positsioon tundub küll Loebi vormelikogemust arvestades suurepärane ning paljuski ta seda ka oli, kuid samas ei saa jätta märkimata, et 17 aja kirja saanud sõitjat testisid uueks hooajaks erinevaid seadeid. Seega on väga raske öelda, milline oli Loebi tegelik kiirus.

Kuigi Haguneau’st pärit roolikeeraja sai vormeliroolis igati hästi hakkama, polnud tal kordagi plaani autoralli nurka visata ja vormel 1-le keskenduda. “Võib-olla olen selleks liiga vana,” rääkis ta toona Autospordile. “Kui tahtnuksin seda teha, pidanuksid seda tegema paar aastat tagasi. Test sündis vaid tänu sellele, et Red Bull pakkus mulle võimaluse.”

Loeb oli vormel 1 autot varemgi proovinud

Muide, 2008. aasta novembris Kataloonias sõidetud test polnud Loebi esimene vormelikogemus. Debüüdi tegi ta 2007. aastal praegu Prantsusmaa GPd võõrustaval Paul Ricardi ringrajal, kus testis Renault R27 autot koos Heikki Kovalaineniga. Soomlase parimast ringist jäi rallilegend maha 1,5 sekundit.

Red Bulli testi puhul on huvitav märkida sedagi, et Loeb võinuks enda sõnul näidata veelgi paremaid ringiaegu, eriti kui ta suutnuks pidurdamisega paremini toime tulla. “Mõnikord pidurdasin liiga vara, siis aga jällegi liiga hilja. Arvan, et pidurdamine on uutele tulijatele vormel 1 puhul kõige keerulisem. Ülejäänud sõiduelementide osas polnud ma paha. Vaatasin enne videoid, mis aitasid näiteks sõidujoonega,” selgitas kaardilugeja Daniel Elenaga tervelt üheksa järjestikust autoralli maailmameistri tiitlit võitnud äss.

Kui rääkida Loebist ja tema seosest vormel 1-ga, on vahest kõige põnevam aga fakt, et 2009. aastal oli ta päris lähedal startimisele Abu Dhabi GP-l. Justkõik oli paigas: Loeb oli osalemisega nõus ja Red Bull pannuks ta sõsartiimi Toro Rosso – praeguse nimega AlphaTauri – autosse. Aga sekkus Rahvusvaheline Autoliit FIA, kes ei andnud rallikuningale vajalikku litsentsi.

“Ma ei kahetse midagi, sest mul polnud ühtegi eesmärki,” rääkis Loeb oma kodulehel Abu Dhabi GPst. “Seda olnuks lihtsalt lõbus teha.”

Muide, tema tööandja, Citroeni rallitiimi pealik Olivier Quesnel sõnas, et tal poleks probleemi Loebi F1-sarja lubada. Käsi läinuks ette vaid juhul, kui Citroen polnud kindlustanud võistkondlikku tiitlit ja prantslane järjekordset individuaalset meistritiitlit.

Lisaks, tolle aasta suvel sahistati isegi, et Loeb ei piirdu vormel 1-s vaid 2009. aasta Abu Dhabi GPga: ta olevat olnud läbirääkimistes, et sõita 2010. aastal kaasa täishooaeg. Aasta hiljem tegi Loeb nende kuulujuttudega aga üks-null, kui ütles, et tema ainus võimalus kunagi F1-sarjas kaasa teha oli too 13 aastat tagasi toimunud GP.

Huvitav on ka märkida, et kui Loebil avanes võimalus Abu Dhabis kaasa teha, siis üks vormelikuulsus oli pärast toda aastat vahetanud ringraja rallikatsete vastu. 2007. aasta F1 maailmameister Kimi Räikkönen osales autoralli MM-sarjas WRC-klassis 2010. ja 2011. aastal ning võitis ka ühe kiiruskatse. Parima üldarvestuse koha saavutas soomlane 2010. aastal Türgis, olles viies. Muide, mõlemal hooajal roolis jäämeheks tituleeritud legend Citroeni.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Meil on hea meel midagi pakkuda ka e-spordi sõpradele. Teeni punkte tehes vähemalt 25 euro suuruseid panuseid (koefitsient pole siin juures oluline!) e-spordile ja võta osa iganädalasest sularahaloosist, kus viis inimest võidavad 100 eurot. Mida rohkem panustad, seda suuremad on võiduvõimalused! Vaata lähemalt SIIT.

Tagasi on ka jäähokisõpradele meeltmööda olnud eripakkumine. Panusta vähemalt 25 eurot ühe panusena ja minimaalse koefitsiendiga 1,5 jäähokile ning naudi kümne euro suurust tasuta panust. Kliki SIIA, et sellega lähemalt tutvuda.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in