Vormel 1 – sari, kus autode dieet on au sees

Enne F1-sarja hooaega oli vaid üks tiim kümnest, kes mahtus kaalulimiiti: Alfa Romeo.


Kütusest tühja vormel 1 auto kaal koos sõitjaga ei tohi praeguste reeglite järgi olla vähem kui 798 kg. Algselt oli piir kolme kilogrammi võrra madalama, kuid paljude võistkondade tungival soovil tõsteti seda. Sellest hoolimata on paljude tiimide autod endiselt raskemad kui 798 kg. Ja ülekaal – nagu põrinasõbrad suurepäraselt tevad – tähendab vaid üht: ajakadu.

Võidusõidumaailma kuningliku sarja kaalureeglid on aastate möödudes tõusnud üha kõrgemale ja kõrgemale. Näiteks oli 2000. aastal kütusest tühja auto ja sõitja miinimumkaal 625 kg ning 22 aastat tagasi kaalusid neli rehvi kokku 46 kg. Praegu on masinate “jalavarjud” aga isukalt kosunud, sest neli rehvid kaaluvad tervelt 74 kg. Ning kui keegi peaks mõtlema, et mis see 28 kg ikka ära ole, siis olgu öeldud, et Red Bull kavatseb järgmisena kaalu kaotada 8 kg ning see tähendaks ringi peale 0,25-sekundilist ajavõitu. See on vormel 1-s suur vahe!

Aastaid F1-sarjas töötanud autodisainer Gary Anderson rääkis, et üldjuhul tuginevad võistkonnad vormelit ehitades aerodünaamikatestide tulemustele. Kui pikem teljevahe näitab tuuletunnelis paremaid resultaate, on selge, et edasi tuleb minna selle disainiga. “Enamik usuvad siis, et nad suudavad kuskilt kaalu kokku hoida,” ütles põhjaiirlane portaalile The Race. Mõistagi pole kaalukaotus põrmugi lihtne. Nagu Anderson märkis, on kõige lihtsam viis gramme ja kilogramme kokku hoida millegi mitte kasutamine. Ent see pole ju reaalne.

Huvitav on märkida, et algselt nägid tänavu kehtima hakanud reeglid ette 775 kilogrammilist miinimumkaalu ning 23 kilogrammiline tõus võrreldes eelmise aastaga tulenes peamiselt velgedest: eelmisel hooajal kasutati 13-tolliseid velgi, nüüd kihutatakse 18-tollistega. Aga läks hoopis nii, et miinimumkaal tõusis veel omakorda 20 kg ning põhjenduseks toodi turvalisus. See on muidugi koht, kust ei maksa kokku hoida.

Alfa Romeo kasutas lisaraskusi

Sealjuures ei maksa arvata, nagu poleks tiimidele oluline grammide, mitte ainult kilogrammide kaotamine. Näiteks ütles Aston Martini tehniline direktor Andy Green Autospordile, et nad eemaldasid autodelt värvi sealt, kus vähegi võimalik. Dieet lõppes 350-grammilise kaduga ja see tegi Suurbritannia võistkonna õnnelikuks. Ent kõikidel võistkondadel pole kaalu järgimisega probleeme olnud. Näiteks Alfa Romeo järgis tehnilisi nõudeid nõnda hästi, et nad pidid 798 kilogrammini jõudmiseks panema autole lisaraskusi.

Nagu rahvusvaheline vormelimeedia on välja toonud, tähendab F1-sarjas kehtiv kululimiit, et võistkonnad ei saa oma kaaluprobleemide lahendamiseks kulutada nii palju raha kui vaja, et mure saaks võimalikult kiiresti lahendada. Seega tulebki mõelda loomingulistele võtetele, nagu näiteks kokkuhoiule värvi pealt.

Ent ülekaal üksi ei tähenda, et võistkond pole konkurentsivõimeline. McLaren, kes püsis üsna piiri lähedale, on punkte teeninud vaid tänu Lando Norrise seitsmendale kohale Saudi Araabias, mis sündis tänu konkurentide katkestamisele ja kaardipaki ära seganud turvaautole. Ülekaalus Red Bull on aasta kahel esimesel etapil näidanud head kiirust, teenides tänu valitsevale maailmameistrile Max Verstappenile ka ühe võidu. Ning ehkki probleemi ei saa lahendada tengelpunga luhvtitamisega, on kergemaks muutumine mitme võistkonna jaoks kõige olulisem samm. Kui F1-hooaeg jõuab aprilli lõpuks Euroopasse, peaksid mitu tiimi olema varasemat kergemad.

Lõpetuseks peame tähelepanu pöörama ka sõitjatele. On ju ilmselge, miks on kõik F1-sõitjad suurepärases vormis: jah, füüsiline pingutus etappidel on tohutu ning tavaline kontorirott ei püsiks vormel 1 autos just kuigi kaua vastu. Ent ilmselge on ka see, et roolikeerajad ei saa trenni rassides ja söögisedelit järgides viilida, sest vastasel juhul oleksid nemad liiga rasked ja seetõttu auto aeglasem.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Meil on hea meel midagi pakkuda ka e-spordi sõpradele. Teeni punkte tehes vähemalt 25 euro suuruseid panuseid (koefitsient pole siin juures oluline!) e-spordile ja võta osa iganädalasest sularahaloosist, kus viis inimest võidavad 100 eurot. Mida rohkem panustad, seda suuremad on võiduvõimalused! Vaata lähemalt SIIT.

Tagasi on ka jäähokisõpradele meeltmööda olnud eripakkumine. Panusta vähemalt 25 eurot ühe panusena ja minimaalse koefitsiendiga 1,5 jäähokile ning naudi kümne euro suurust tasuta panust. Kliki SIIA, et sellega lähemalt tutvuda.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in