Arvo Pärdi muusika järgi uisutanud imelaps, kes on juba olümpia üks nägusid

Iluuisutamine on taliolümpia üks populaarsemaid alasid. Naiste hulgas oodatakse, et üksiksõidus ei jäta Kamilla Valijeva kellelegi sõnaõigust.


Mida tegite teie 15-aastasena, hea lugeja? Ärge palun pahandage, kuid ilmselt on vastus, et spordimaailma tippu te ei vallutanud. Seda ei saa aga öelda Venemaa iluuisutaja Kamilla Valijeva, kes nihutab kõigest 15-aastasena graatsilise ala piire.

Aprilli lõpus sünnipäeva tähistav Vallijeva on üks neist iluuisutajatest, kelle on tippu aidanud karismaatiline treener Eteri Tutberidze. Varem on tema õpilastest olümpiavõitjateks kroonitud näiteks Alina Zagitova ja Julia Lipnitskaja.

Valijevat peetakse Pekingis naisüksiksõidu kõige suuremaks soosikuks. Tõele au andes pole see ka mingi ime: tema nimel on nii lühi- ja vabakava kui ka üldskoori maailmarekord. Hiinas on ta juba ühe suurepärase tulemuse teinud, kui sai võistkonnavõistluse lühikavas 90,18 punkti, mis tähistab uut olümpiarekordit. Maailmarekord jäi vaid 0,27 silma kaugusele.

Tatarstani juurtega Valijeva, kes on sündinud Kaasanis, on üdini sportliku taustaga. Enne viieaastaseks saamist oli ta harrastanud nii balletti, iluvõimlemist kui ka iluuisutamist. Viieaastaseks saades keskenduski venelanna neist viimasele ning pole vähemalt tulemusi vaadates pidanud põrmugi pettuma.

Tutberidze võttis Valijeva vastu

Kõigest kuueaastaselt kolis Valijeva meie idanaabrite pealinna Moskvasse, et rassida SSHOR Moskvitši nimelises klubis. 2018. aasta kevadel oli aga aeg muutusteks: Valijeva tahtis koos lähikondlastega treenida Sambo-70s ning ülikõrgete nõudmiste ja range olekuga Tutberidze nõustus neiu enda punti võtma. Tegelikult on juba Tutberidze käe alla jõudmine saavutus omaette: sellest unistavad paljud andekad iluuisutajad, kuid juhendaja sõel on äärmiselt tihe.

Rahvusvahelisele võistlusareenile läks Valijeva 2019. aasta augusti lõpus. Ta oli kohe särav ning näitas hüppeid, millega polnud varem hakkama saanud sisuliselt keegi.

Pole kahtlustki, et Valijeva noore võistluskarjääri seni säravaim hetk saabus mullu novembri lõpus. 2014. aasta taliolümpiat võõrustanud kuurortlinnas Sotšis toimunud võistluses püstitaski Valijeva maailmarekordi nii lühi- ja vabakavas kui ka üldskooris. Sealjuures teenis ta üldskooriga 272,71 rohkem punkte kui meeste võistluse võitnud samuti Sambo-70 klubis rassiv Morisi Kvitelašvili. Grusiin sai kokku 266,33 silma.

Hüpped, hüpped, hüpped ja veelkord hüpped!

Mõistagi on Valijeva ühest küljest eriline tänu oma vanusele. Aga iluuisutamine on tihti olnud ala, kus näitavad võimu vanuse järgi öelduna neiud, mitte täiskasvanud naised. Ent see pole ju midagi halba. Valijevast räägitakse Pekingis juba praegu tohutult palju ning seda põhjusega. Õnnestub neiul talle seatud ootused naisüksiksõidus täita, tõuseb temast kahtlemata Pekingi mängude üks suuremaid staare.

Ent kui mõelda Valijeva oskustepagasile, torkab teravalt silma tõik, et tema neljakordsed hüpped on lihtsalt filigraansed. Ja oma trumpi oskab venelanna suurepäraselt ära kasutada.

Võtame näiteks mullu 10. oktoobril Soomes toimunud Finlandia Trophy võistluse. Ta oli pärast lühikava “kõigest” kolmas, kuid maandus vabakavas kolmel neljakordsel hüppel ja ülikindel võit oligi tema!

Ühes Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) lehel avaldatud Valijevale pühendatud artiklis mainiti tabavalt, et enne Pekingi mänge oli Valijeva sel hooajal osalenud neljal võistlusel ja puhtalt maandunud kõik vabakava 12 neljakordset hüpet.

Pekingis on Valijeva kõige suuremateks konkurentideks kaasmaalannad. Tema kõrval lähevad naisüksiksõidus jääle Anna Štšerbakova ja Aleksandra Trussova ning sama kolmik säras ka jaanuaris Tallinnas Tondiraba jäähallis peetud EMil: Valijeva võitis kulla, Štšerbakova hõbeda ja Trussova pronksi.

Ja lõpetuseks ei saa me üle ega ümber faktist, et Valijeval on äärmiselt kaudne side ka Eestiga. Nimelt kogusid 2018. aastal palju tähelepanu videod tema sõidust, mille koreograafia oli sätitud Eesti helilooja Arvo Pärdi palale “Spiegel im Spiegel”.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Tagasi on ka jäähokisõpradele meeltmööda olnud eripakkumine. Panusta vähemalt 25 eurot ühe panusena ja minimaalse koefitsiendiga 1.5 jäähokile ning naudi kümne euro suurust tasuta panust. Kliki SIIA, et sellega lähemalt tutvuda.

Meil on hea meel midagi pakkuda ka e-spordi sõpradele. Teeni punkte tehes vähemalt 25 euro suuruseid panuseid (koefitsient pole siin juures oluline!) e-spordile ja võta osa iganädalasest sularahaloosist, kus viis inimest võidavad 100 eurot. Mida rohkem panustad, seda suuremad on võiduvõimalused! Vaata lähemalt SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in