Kas väike karuke röövis tõesti Thierry Henry’lt auhinna?

Muidugi, nii Pavel Nedved kui ka Thierry Henry olid suurepärased jalgpallurid. Aga 2003. aasta Ballon d'Or pidanuks väidetavalt minema prantslasele.


Endine Tšehhi jalgpallur Pavel Nedved kuulus igasuguse kahtluseta maailma tippu. Mees, keda kutsuti kodumaal väikeseks karukeseks, säras 2003. aastal, aga tema hooaeg polnud individuaalselt nii vägev kui Thierry Henry’l.

Lionel Messi ja Cristiano Ronaldo säramine tähendab, et jalgpallisõbrad on ära hellitatud. Kui keegi lööb kalendriaasta jooksul 40 väravat ja annab paarkümmend resultatiivset söötu, on see ju tore küll, aga argentiinlase ja portugallase tavapärasele tasemele ei küündi.

Seda vägevam oli Henry 2003. aasta. Tänaseks 44-aastane prantslane näitas Londoni Arsenalis toona imelist hoogu, lüües kalendriaastaga 42 väravat ja andes 26 resultatiivset söötu. Nedved polnud kohutav, kaugeltki mitte, sest tšehhi arvele jäi 14 tabamust ja 17 tulemuslikku passi.

On ju ilmselge, kes oli tol hooajal säravam! Sestap ei maksa ka imestada, et paljude fännide hinnangul rööviti Henry’lt Ballon d’Or. Lõpuks ta seda, toona vutimaailma kõige mainekamat individuaalset auhinda, ei saanudki. Muide, 2006. aastal oli ründaja Fabio Cannavaro ja Gianluigi Buffoni järel kolmas.

Nedved säras Meistrite liigas

Samas on tõsi ka see, et Henry’d ja Nedvedit pole mõtet üks ühele võrrelda. Nad ei tegutsenud ju samadel positsioonidel: Henry oli Arsenale ründemängu teravik, mees, läbi kelle kõik käis ja kes oli klubi parim väravakütt. Nedved oli mängujuht.

Oma esimesel hooajal Torino Juventuses kasutati vasakujalgset Nedvedit vasakäärena. Hooajaks 2002/03 nihutati ta aga ründajate David Trezeguet’ ja Alessandro Del Piero taha. See lüke oli suurepärane, sest tõi tšehhi kõik paremad omadused suurepäraselt esile.

Meeles tasub pidada ka seda, et 2003. aasta oli suurturniiridest vaba: polnud MMi, EMi ega näiteks Lõuna-Ameerika Copa Americat. Seega oli vutiaasta kõige olulisem võistlus Meistrite liiga, mitte koduliigad. Ja maailma tugevaimas klubisarjas oli Nedved väga hea.

Näiteks 02/03 hooaja Meistrite liiga veerandfinaalis säras Nedved veerandfinaalis Barcelona vastu. Kahe mängu peale lõi Itaalia hiid kolm tabamust, millest kaks kanti just ründava poolkaitsja arvele. Sealjuures lõi ta ka väga olulise võõrsil värava.

Poolfinaalis külvas ta paksu pahandust teisele Hispaania gigandile, Madridi Realile. Avamängu võitis Hispaania kuninglik klubi koduväljakul 2:1, kuid teises kohtumises oli Juventus etem 3:1. Seda suuresti tänu Nedvedile, kelle tegutsemine liinide vahel tõmbas Juventuse jaoks niite.

Korduskohtumises mängis Nedved otsest rolli kahes tabamuses, millest efektseim oli tema 73. minutil löödud kaunis värav. Tol hooajal Meistrite liigas oli tšehh omaette klassist ning Henry ei suutnud nii säravat minekut näidata. Ta lõi küll seitse väravat, aga Arsenal jäi toppama 16 parema hulgas. Juventus jõudis aga Meistrite liiga finaali, kus pärast väravateta viigiga lõppenud normaal- ja lisaaega kaotati penaltiseerias 2:3 AC Milanile.

Wenger ei tahtnud, et faktid head lugu segaksid

Muide, osad vutivaatlejad nurisevad, et tegelikult pidanuks Henry võitma ka 2004. aasta Ballon d’Ori. Siis jäi Gallia kukk neljandaks, jäädes maha võitnud Andrei Ševtšenkost ning talle järgnenud Decost ja Ronaldinhost. Olgu öeldud, et Henry’d ja esikolmikut lahutas 53 punkti, mis oli mäekõrgune vahe.

Tolle kalendriaasta sisse mahub näiteks Arsenali Premier League’i triumf, kus nad ei kaotanud hooaja jooksul ühtegi kohtumist. Mõistagi mängis Henry selles üliolulist rolli, lüües hooajal tervelt 30 väravat ja andes üheksa resultatiivset söötu.

Arsenali toonane peatreener Arsene Wenger ei mõistnud, miks sai tema hoolealuse asemel auhinna Ševtšenko. “Ta ei võitnud rohkem, löönud enam väravaid ega andnud rohkem väravasööte,” nurises ta. Statistiliselt oli juhendajal õigus.

Muide, Wenger avaldas lisaks arvamust, et kuna Ballon d’Ori annab välja väljaanne France Football ning Henry on prantslane, on temale auhinna võitmiseks seatud palju kõrgem latt kui teistele. Eks selles ole terake tõtt, sest prantslased on oma vutistaaride kohta pahatihti kriitilised, isegi kui see ei näi õiglane. Tõsi, Ballon d’Ori võitjat ei otsusta ainult France Football, vaid teiste hulgas ajakirjanikud üle maailma. See jäi Wengeril, kes muidu nii põhjalik, kuidagi kahe silma vahele…

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in