Martin Järveoja – Pekk, kes on tšempion nii judos kui ka rallis

Rallisõber on rõõmus, et Martin Järveoja ei löönud judo tipptasemel läbi. Nüüd on ta maailmameister! Loe tema karjääri kõige märkimisväärsematest hetkedest!


Autoralli valitseva maailmameistri Ott Tänaku paarimees ja kaastšempion Martin Järveoja on pärast koostöö alustamist saarlasega nautinud suurt edu. Kui enne näitas Tänak kiirust, siis koos Elvast pärit Järveojaga on ta võitnud oma kõik 12 MM-rallit. Seega pole mingi ime, et M-Spordi omanik ja eestlaste poolt palavalt armastatud Malcolm Wilson peab 2017. aastal toimunud kaardilugejavahetust meie parima roolikeeraja karjääris pöördepunktiks.

Rallipisikusse nakatus Järveoja tänu oma onule Tarmole, kelle kõrval sai ta navigaatorina ka tuleristsed. Muide, Tarmo poeg Ken on samuti Eesti mõistes tipptasemel kaardilugeja, kelle kontos on 23 MM-etappi. Tõsi, mitte WRC-, vaid R5- ja R2-tasemel ehk vastavalt rallimaailma teises ja kolmandas liigas.

Samas polnud autoralli Martin Järveoja esimene armastus. Ta tegeles 17 aastat judoga ning on viiekordne Eesti meister, kuuludes vahemikus 2007-09 ka rahvuskoondisse. Kuna 2010. aastaks polnud ta oma tulemustega rahul, otsustas ta anda lõplikult käe rallile.

Tarmo Järveoja on kunagistes intervjuudes rääkinud, et judo tõttu jäi tal ja Martinil üks Eesti meistrivõistluste etapp vahele. Onu hinnangul oli meie loo peakangelane andekas mitmel alal ning võinuks tippu tõusta ka näiteks võrkpallis.

Edukas koostöö, mis pidi jõudma WRCsse

2005. aastal algas Järveoja koostöö Karl Kruudaga. Sel samal sügisel pidi ta Koolisügise rahvarallil osalema Janar Mutikuga, kuid viimane ei saanud ootamatult starti minna. Sellele võistlusele olid end üles andnud ka Kruuda ja Järveoja kaardilugejast isa Toomas ning papa üritas pettunud poega rõõmustada, taandudes Kruuda kõrvalt.

Esimese täishooaja tegid Kruuda ja Järveoja koos 2009. aastal, osaledes Urmo Aava ja Kuldar Siku noortetiimi ridades rallidel nii Eestis kui ka Lätis. Aasta hiljem ootas neid juba MM-sari ja juunior WRC-klass.

Suzuki Swift 1600ga kihutanud eestlased näitasid head potentsiaali. Näiteks tõusti omas arvestuses poodiumile nii Portugalis (2. koht) kui ka Saksmaaal (3. koht). Võistlusaasta oli Kruudale ja Järveojale väga tihe, kuna nad osalesid tervelt 19 võistlusel. JWRCs jäädi tol hooajal neljandaks, edestades näiteks seitsmenda positsiooni teeninud Thierry Neuville’i.

Duo edukaim hooaeg oli igasuguse kahtluseta 2014. aasta. Nad tõusid poodiumi kõrgeimale astmele Soome meistrivõistlustel ning WRC2-arvestuses – nende istumise all oli Ford Fiesta S2000 ja Peugeot 208 T16, millest viimasega sõideti Itaalias ja Poolas – võeti etapivõidud Rootsis ja Soomes. Üldarvestuses viienda koha teeninud Kruuda ja Järveoja edestasid sealjuures kuuendaks jäänud Tänakut ja Raigo Mõlderit 12 punktiga.

Tänu heale kiirusele ja ilmselgele talendile teenis ekipaaž võimaluse 2015. aastal istuda kaheks ralliks Citroeni WRC-auto rooli. Kahjuks ei suudetud aga rahalisi lubadusi täita, mistõttu läks võimalus luhta. Aasta hiljem tegid Järveoja ja Kruuda koos vaid kolm MM-rallit, aga kaardilugeja oli näitanud piisavat taset, et pärast Mõlderi soovi taanduda ära teenida koht Tänaku kõrval. Edasine, nagu ütlevad klassikud, on juba ajalugu.

Tahtis saada sõitjaks

Pekiks hüütav Järveoja – selle lõbusa hüüdnime andis talle üks vana sõber – pole kunagi salanud, et nooruses oleks ta soovinud rooli taha istuda ja selles vallas karjääri teha. Soov püsis temaga kaua ning viimasel paaril suvel on ta osalenud Delfi rallipäeval, kus on pähe teinud mitmele heale roolikeerajale.

Kuna autoralli nõuab prisket rahakotti, polnud Järveojal võimalik sõitjana tippu pürgida. Õnneks ei saa pedaalitallajad üksi kihutades edukad olla ning just tänu kaardilugeja ametile ongi eestlane tõusnud rallimaailma absoluutsesse tippu. Ta on väljendanud arvamust, et on navigaatorina jõudnud kaugemale kui oleks seda sõitjana suutnud.

Muide, Järveoja ja Tänak sõitsid esimest korda võistlusel koos 2013. aastal Tallinna rallil. Tegemist oli hooajaga, mil saarlane oli M-Spordist välja visatud ja tundus, et tema karjäär tipptasemel on läbi. Õnne, ränga vaeva ja suurepäraste toetajate abiga suutis Tänak siiski august välja ronida.

MM-sarjas on Järveojal kirjas 79 starti ning tosina võidu kõrval on ka täpselt sama palju katkestamisi. Esimest korda tõusis Elvast pärit endine judokas esikolmikusse 2017. aastal Monte Carlos ehk oma esimesel MM-etapil koos Tänakuga, kus nad olid kolmandad. Kokku on duol 24 poodiumikohta ja 181 kiiruskatse võitu.

Järveoja on küll kogenud navigaator, kuid üks Eesti kaardilugeja on osalenud rohkematel MM-rallidel. Selleks on Kuldar Sikk, kes on starti läinud 103 võistlusel. Huvitav on ka märkida, et nii Martin ja Ken Järveoja kui ka Sikk on pärit Elvast ning Martini isa Toomas on olnud selle sama linna meer. Praegu on ta Elva vallavanem.

Spordist väljaspool on 32-aastane Järveoja armastav abikaasa ja kahe lapse – tal on tütar ja poeg – isa. Mullu sõudis ta koos oma kallima Maarjaga abieluranda.

log in

reset password

Back to
log in