Mis sport on Counter-Strike: Global Offensive?

Counter-Strike on nii Eestis kui mujal maailmas kõige mängitum e-sport. Kuidas see mäng käib? Kes on Robin "ropz" Kool? Loe siit artiklist lähemalt!


Counter-Strike on läbi oma 19-aastase ajaloo olnud nii Eestis kui mujal Euroopas enim mängitumaks e-spordiks, olles populaarne ka Ameerikas ning jõudes hiljuti ka Hiinasse. 

Tegemist on taktikalise tulistamismänguga, kus kahel viieliikmelisel meeskonnal tuleb teineteist üle kavaldada. Ühel poolel on ründav tiim ehk terroristid, kes peavad vastase kaardipoolele paigaldama pommi ning teisel poolel on eriüksuslased, kelle ülesanne on terroristide plaanid peatada.  

Pea kahekümne aasta jooksul on mängul olnud mitmeid väljalaskeid ja versioone, mis on kõik jäänud oma algideele kindlaks. Viimati 2012. aastal ilmunud versioon kannab nime Counter-Strike: Global Offensive ehk CS:GO. Tänaseks päevaks võib tänavapildis kuulda pea igalt poolt fraasi tsee-ess, mis kirjas on siis Counter-Strike lühend ehk CS.

Keda jälgida?

Eestlaste seas on mitu elukutselist mänguproffi, kellest kõige kuulsaim on maailma ühes parimas tiimis „mousesports“ mängiv Robin „ropz“ Kool, kes olles kõigest 19-aastane on kogunud turniirivõite kokku üle 300 000 dollari. Profiliigades mängivad regulaarselt ka Kevin “HS” Tarn ja Kristjan “FejtZ” Allsaar, esindades küll vähemtuntumaid tiime, kuid võisteldes siiski maailma esikümnesse kuuluvate tiimide vastu.

Counter-Strike turniirikalender erineb teistest e-spordialadest selle poolest, et puudub ühene liiga, mille sees või ümber aastaringselt kõik toimub. Aasta verstapunktideks on kaks mitmenädalast suurturniiri, kuid igal muul ajal toimub kümneid erinevate korraldajate poolt läbi viidud liigasi ja võistlusi. Aastal 2018 oli Counter-Strike’s kokku 307 e-sportlast, kelle turniirivõidud ületasid 10 000 dollari piiri, neist 44 võitsid aasta jooksul kokku üle 100 000 dollari.

Milles seisneb ühe videomängu populaarsuse fenomen?

Videomängu kohta on Counter-Strike üsnagi realistlik ning see ei väljendu graafikas ega ka usutavas loolises narratiivis, vaid lihtsate mängureeglite karmuses, kus igal liigutusel on tagajärg nii sulle kui sinu tiimikaaslastele. Iga eksimus annab vastastele võimaluse sinu viga karistada, kuid seevastu tundub iga väike võit erakordse saavutusena.

Mis teeb Counter-Strike’i mänguliselt lõbusaks ja nauditavaks on võimalus koordineerida oma meeskonnaga keerulisi manöövreid ning tehniline lihtsus leida igal ajahetkel jõukohaseid väljakutseid. Iga minut ja sekund päevas toimub paralleelselt korraga mitmeid auhindadega turniire, mille edetabelites on võimalik progressiivselt enda positsiooni parandada, andes väga selge ülevaate isiklikust arengust ja enda tasemevahest konkurentidega võrreldes.

Milline näeb välja üks CS:GO matš?

Matši alguses valivad meeskonnad välja mängukaardi, vetodes kordamööda välja endale sobimatuid kaarte kuniks üks alles jääb. Iga mängukaart on erinevate omadustega, mistõttu peab vetomisel lähtuma enda ja vastase tugevusi ning nõrkusi arvestades.

Kaartide (ingl. k maps) valik Counter-Strike: Global Offensive mängu alguses

Ühes matšis mängitakse 30 kaheminutilist raundi, kes saab esimesena 16 raundivõitu täis, võidab matši. Üks meeskond alustab kaitsvas rollis ja teine ründavas ning 15nda roundi peal tehakse pooltevahetus. Iga elimineeritud mängija on väljas terve roundi välteks ning peab ootama järgmise algust.

Roundi saab võita kahel viisil:

  1. Elimineerides kõik vastastiimi mängijad
    VÕI
  2. Õhates pommi (ründav tiim) või pommi kahjutuks tehes (kaitsev tiim).

Igat mängukaarti iseloomustab üks läbiv sarnane omadus: ründajatel on pommi lõhkamiseks kaks võimalikku asukohta. Mängukaardil võimalikult soodsa rünnaku organiseerimine ning kaitses vastase taktikate ettenägemine on Counter-Strike strateegia põhiosa.

Ideaalis ründavad terroristid ühte kahest sihtmärgist nii, et vähemalt kolm kaitsvat eriüksuslast on positsioonist väljas vale sihtmärgi juures ootamas. Praktikas on seda aga raske teostada, sest mõlemal osapoolel on manöövreid üksteise taktikate nurjamiseks, mistõttu tuleb pidevalt reageerida igale olukorrale ja teha kiireid koordineerituid otsuseid.

Kuidas toimib CS:GO majandus?

Counter-Strike sihtimise ja tulistamise mängumehaanikat saadab läbivalt numbrites väljenduv arvepidamine. Raha on CS:GOs tähtsal kohal – iga roundi alguses saad eelmistel roundidel teenitud raha eest uuendada oma varustust. See lubab konkreetselt teostada mitmekesisemaid taktikaid nagu suitsugranaatidega info varjamine kaardil ning molotovidega vastaste ümberpositsioneerisele sundimine.

Esimesel roundil alustavad kõik mängijad summaga $800, pannes neid konkreetsete valikute ette kas uuendada oma püstolit või osta kas granaat või kevlar. Sellest tulenevalt kutsutaksegi esimest roundi püstoli roundiks. Edaspidi antakse raha vastavalt saavutustele, kus iga täidetud eesmärgi eest saab mängija kindla summa. Mõned näited, mille eest raha jagatakse:

ROUNDI VÕIT $3250
POMMI AKTIVEERIMINE $800
VASTASE ELIMINEERIMINE $50-$900 (olenevalt relvast)
ROUNDI KAOTUS $1400 – $3400

Roundi kaotuse eest saab raha dünaamiliselt: kaotades ühe roundi saad $1400 ning iga järjestikuse roundi kaotusega lisatakse sellele $500, ehk 2 roundi järjest kaotades saad $1900, 3 roundi järjest kaotades $2400 jne. Selline mehaanika on mängu loodud, et anda kaotavale tiimile suurem võimalus tagasitulekuks. Ideaalis on igal mängijal raha kulutada $4500-6000 ulatuses, kuid mitte alati pole see võimalik. Head strateegid oskavad teha õigeid kompromisse, kohendades taktikaid jooksvalt ümber vastavalt oma majanduslikele võimalustele.

Raha jaotamine teatud sündmuste toimumisel

Terminid, mida kohtab e-sporti vaadates

ADR ehk average damage per round näitab kui palju elupunkte mängija vastastiimi liikmetelt keskmiselt ühes raundis maha võtab. Igal mängijal on 100 elupunkti.

AWP on snaiperrelv, mis võtab vastase maha ühe tabamusega kerre. AWP-d mängib tavaliselt üks kindel mängija, kes on sellega justkui oma meeskonna väravavaht.

Rifler on mängija, kes mängib peamiselt kas M4A4 või AK-47-ga.

Saving on termin, mida kasutatakse mängija kohta, kes roundi lõpus, nähes et tal pole võimalik roundi võita, läheb lahingu otsimise asemel pigem vastaste eest peitu, et oma relv järgmisesse roundi kaasa võtta. Relv koos kevlariga võib maksta rohkem kui $4200 ning roundi kaotamise boonus võib olla vaid 1400, seega on tihti mõistlik relva säästa.
Näiteks kui mängitakse 3vs2 vähemuses situatsiooni, mida tiimi kapten peab vähetõenäoliseks võita, siis raundivõit antakse vastasele ära ning hoitakse varustust järgmise raundi jaoks.

Full buy round on termin majandusseisule, kus kogu meeskonna 5-liikmeline koosseis ostab täisvarustuse, mis sisaldab relva (AK47, M4 või AWP), granaate ning kevlarit. Selline varustus maksab ründavale tiimile vähemalt $4700 ning kaitsvale $5650.

Eco roundiks kutsutakse neid rounde, mille alguses otsustab meeskond täisvarustusele raha kulutamise asemel osta odavad püstolid või mõne granaadi. Eco ajalon roundi võitmine vähem tõenäoline, mistõttu võib eesmärk piirduda raha säästmisega järgmiseks roundiks või vastase relva enda valdusesse saamisega, et seda järgmine round ise kasutada. Sellega säästad raha ise relva ostmise arvelt ning lisaks sunnid vastast uuesti ligi $3000 kulutust tegema. Eco roundid on huvitavad selletõttu, et väike investeering lubab kergekäelisemalt teha riskantseid taktikaid, mis toob mängupilti kiireid agressioone ja hoiab vastast tagajalgadel.

Force Buy on siis kui meeskonnal pole raha full buy jaoks, kuid nad ise tunnevad, et neil pole vaja järgmise roundi võitmiseks täit varustust. Siis võivad nad teha force buy ehk investeerida kõik oma olemasoleva raha roundi võiduks. Tihtipeale otsustatakse seda teha, kui nähakse, et ka vastase majanduslik seis on nõrk. Force buy ajal on tavaline näha, et tiimil puuduvad granaadid ning mõnel mängijal isegi relv.


Kuni 10. novembrini käib Betsafe’i ennustusportaalis ka e-spordile pühendatud kampaania, mille kaudu saad ühe riskivaba panuse igal nädalal lihtsalt selle eest, et liitud kampaaniaga. Tasub järele vaadata ja oma esimesed (või järgmised) CS:GO panused just Betsafe’is asetada!

log in

reset password

Back to
log in