Automargid, kelle puhul sa (ilmselt) ei teadnud, et nad on võitnud WRC-rallisid

Autoralli MM-sarjast on peaaegu 50 aastaga läbi käinud palju erinevaid automarke.


1973. aastal alanud autoralli MM-sarjas annavad praegu autotootjatest tooni näiteks Hyundai, Toyota ja Ford. Mõni kuulsam ja mõni vähemtuntud, kuid mõistagi on automarke olnud veel ja veel. Meie vaatame käesolevas artiklis aga neid brände, kelle puhul on üllatav, et nad on ralli koorekihis nautinud võidurõõmu.

BMW

Kes meist ei teaks BMWd? Nende autosid on Eesti teedel tuhandeid ning tänavu on Münchenis loodud kuulus mark rõõmustanud ka palju investoreid, sest nende aktsia hind on aasta algusega võrreldes tõusnud üle 15 protsendi.

BMW on aastakümnete jooksul olnud autospordis kindel kuju, eriti aga ringrajasõidus. Samas pole ralligi neile võõras, sest MM-sarjas on kihutatud näiteks M3 E30 ja 2002Tii-ga.

Muide, 1987. aasta Korsika rallil võitis Bernard Beguin M3 E30ga, edestades praegu Hyundaiga WRC-klassis võistleva Pierre-Louis Loubet’ isa Yves’i. See polnud aga BMW esimene võit MM-sarjas, sest 1973. aastal oli Achim Warmbold Austrias parim 2002Tii-ga. Muide, Saksamaa legendile luges kaarti praegune Rahvusvahelise Autoliidu FIA president Jean Todt.

Mazda

Oot-oot, mida? Mazda on osalenud MM-sarjas? Ajalugu aga ei valeta ning ütleb, et nii tõepoolest on. Sealjuures oli Mazda tiimina võistlustules vahemikus 1984-91. Huvitav on märkida, et võistkonna lõi BMW-le esimese WRC-võidu toonud Warmbold.

Tõsi, algselt ei pälvinud Warmboldi loodud Mazda Rally Team Europe autotootja Jaapani peakorteri erilist tähelepanu, kuid lõpuks sai sakslane tõusva päikese maa mehed punti ning 1986. aastal toodi välja tehase toega ehitatud Mazda 323 4WD Turbo.

Vahemikus 84-91 võeti Mazdadega MM-sarjas kolm võitu. 1987. aastal tegi Rootsis otsa lahti kaks aastat varem maailmameistriks kroonitud Timo Salonen ning 1989. aastal lisas kaks triumfi rootslane Ingvar Carlsson: ta oli parim Rootsis ja Uus-Meremaal. Tiimide arvestuses teenis Mazda tol hooajal kolmanda koha.

Mazda tehasetiimi viimaseks ralliks MM-sarjas jäi 1991. aasta viimane etapp Suurbritannias. Mazda 323 GTXi roolis ei keegi muu kui hilisem neljakordne maailmameister Tommi Mäkinen, kes ei saanud aga tulemust kirja, sest katkestas.

Mercedes Benz

Sarnaselt BMW-le pole ka see Saksamaa autogigant tuntud oma ralliedu poolest. Pigem on nemadki keskendunud erinevatele ringraja aladele ning nagu F1-fännid teavad, on Mercedes sel tandril olnud meeletult edukas.

Tegelikult on Mercedesel ralliajaloos aga selge koht. Pärast teist ilmasõda polnud võidusõidud sagedased, sest toona polnud nii palju ringradu kui on praegu. Rallis kasutati Mercedeseid, sest nende autod olid võimsad ja paistsid silma vastupidavusega. Et toona olid rallid nagu maratonid, oli mõistetav, miks sooviti Mercedeseid kasutada.

Mercedes lahkus rahvusvaheliselt ralliareenilt tiimina 1965. aastal, kuid otsustas veidi üle kümne aasta hiljem naasta. 1978. aasta Safari rallile saadeti 280E. Kui Tony Fowkes, Andrew Cowan ja Joginder Singh katkestasid, siis poolakas Sobieslaw Zasada jõudis finišisse ja teenis kuuenda koha.

Järgmiseks aastaks võttis Mercedes rallit silmas pidades kasutusse 450SLC. Sellega võeti kaks võitu: tänavu veebruaris taevastele ralliradadele siirdunud Hannu Mikkola oli 1979. aastal parim Elevandiluurannikul, teine maailmameister Björn Waldegard võitis sama ralli aasta hiljem, siis oli autoks 500SLC

Muide, 1980. aastal ei kasutanud rootslane Waldegard Mercedest ainult Aafrika rallidel. Ta kihutas nende toodanguga ka näiteks Uus-Meremaal, Portugalis ja mujalgi.

Mercedese tulemused olid aga kokkuvõttes pettumust valmistavad. 1981. aasta hooajaks palgati Ari Vatanen ja hilisem kahekordne WRC-tšempion Walter Röhrl, kuid kõigest mõned päevad pärast uudise avalikuks tegemist tõmbas Mercedes rallipistiku seinast ja lahkus MM-sarjast. Vatanen lõi käed Rothmans Rally Teamiga ja tuli Ford Escortiga maailmameistriks, 1980. aastal esimest korda meistriks kroonitud Röhrl võttis MM-sarjast sisuliselt vaheaasta. Ta osales vaid Itaalia rallil, seal taltsutas ta Porsche 911 SCd.

Nissan/Datsun

Nissan on maailma üks tuntumaid automarke ning nende üheks brändiks on Datsun. Nissani ja Datsuniga on MM-sarjas eriti edukas olnud Keenia legend Shekhar Mehta: 1973. aastal võitis ta kodumaal Datsun 240Ziga, 1979. ja 1980. aastal Keenias Datsun 160Jiga, 1981. aastal samas riigis Datsun Violet GTga  ja 1982. aastal taas Keenias Nissan Violet GTga.

Mehta pole aga ainus Nissaniga võidutsenud piloot. 1988. aastal oli Elevandiluuranniku passiga Alain Ambrosino parim oma kordurallil ning siis oli tema käsutada Nissan 200SX.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe pakub spordisõpradele väga laia koefitsientide valikut. Panusta oma lemmikalale ning saad igas nädalas kuni 50 euro suuruse tasuta panuse! Kui palju tuleb selleks panustada, vaata SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in