Kahekordne WRC-tšempion, kes ei tahtnud Soomes kihutada

Tänaseks 74-aastane Röhrl on autospordimaailma vaieldamatu legend. Sakslane võitis autorallis kaks MM-tiitlit: 1980. ja 1982. aastal.


Tänapäeval on mõeldamatu, et Ott Tänak ja Sebastien Ogier või teised autoralli MM-sarja tiitlinõudlejad jätaksid mõne etapi vahele, sest nad lihtsalt ei taha seal sõita. Aastakümneid tagasi oli olukord aga teine ning näiteks Walter Röhrl ei osalenud oma 16 aasta pikkuse WRC-karjääri jooksul kordagi Soome MM-võistlusel.

1947. aastal Saksamaal Regensburgis sündinud Röhrlile meeldis juba varakult autoga sõita. Temast sai Regensburgi piiskopkonna turunduspealiku sohver ning aastas kogus ta väidetavalt kuni 120 000 kilomeetrit. Röhrlile meeldis väga ka suusatada, aga 1968. aastal kutsuti ta oma esimesel rallile ning edasine, nagu ütlevad klassikud, on juba ajalugu.

Röhrl oli üks nendest, kes osales autoralli MM-sarja kõige esimesel etapil 1973. aastal Monte Carlos. Koos kaardilugeja Jochen Bergeriga istus ta Opel Commodore GS/E-s, kuid mehaanilise probleemi tõttu tuli sakslastel katkestada. Keda huvitavad mälumängud, tasub meelde jätta, et ajaloo esimese MM-etapi võitis prantslane Jean-Claude Andruet.

Oma esimese MM-ralli võitis Röhrl 1975. aastal Keenias. See oli tema seitsmes start tippseltskonnas ning autoks endiselt Opel. Commodore’i oli aga välja vahetanud Ascona.

Röhrl sai nelikveole edukalt vastu

1980. aastal noppis Röhrl oma esimese MM-tiitli. Fiat 131 Abarthiga kihutades võitis ta neli etappi ja oli kahel korral teine. Üldarvestuses oli sakslase edu mäekõrgune, sest teise koha saanud Hannu Mikkola jäi temast maha 54 punktiga. Soomlane ise kogus 64 silma.

Järgnev hooaeg jäi Röhrlil MM-sarjas sisuliselt vahele, sest Porsche 911 SC roolis osales ta vaid Itaalias. Muide, tol aastal oligi Röhrl oma lemmikmargi Porsche palgal ning osales nende toodanguga erinevatel Saksamaa meistrivõistluste etapil.

Aasta hiljem oli 196 cm pikkune Röhrl aga tagasi nõudlemas MM-tiitlit. Kuigi tema Opel Ascona 400 oli tagaveoline ja Audi oli ralliradadele toonud tänaseks legendaarse nelikveolise Quattro, ei saanud hooaja kokkuvõttes taas keegi Röhrlile vastu: ralliajaloo parim naissõitja Michele Mouton, kelle käsutuses oli Audi, kaotas talle 12 punktiga.

Röhrl jätkas veel mõned aastad MM-sarjas ning oli 1983. aastal teine ja 1985. aastal kolmas. Kui ta oma suure karjääri 1987. aastal lõppenuks kuulutas, oli tema arvel 14 MM-etapi võitu ja kaks tiitlit. 21. sajandil on ta teeninud mitmeid aunimetusi, osutudes valituks näiteks Saksamaa spordi kuulsuste halli ja ka autoralli kuulsuste halli.

Miks ei sobinud kokku Röhrl ja Soome?

Röhrl on ainus autoralli maailmameister, kes pole kunagi osalenud Soome MM-rallil. Peamine põhjus selleks oli lihtne: väga suurel kiirusel sõidetud võistlus oli tema jaoks liiga ohtlik ning talle ei meeldinud arvukad hüpped. On Röhrl lausunud ju Soomest rääkides legendaarse lause, et kui ta tahab lennata, kasutab ta lennukit.

Soome kunagised ralliässad Markku Alen ja Timo Salonen on aga viidanud teiselegi probleemile. “Röhrl ei tahtnud Soome tulla, sest ta poleks saanud Jyväskylä teid nii hästi selgeks õppida kui soovinuks. Toona polnud Walteril mingit võimalust siin võita,” rääkis Alen. “Walter teadis väga hästi, et tal poleks Jyväskyläs hästi läinud. Sellepärast ta siia ka kunagi ei tulnud,” lisas 1985. aasta maailmameister Salonen.

Meie põhjanaabrite MM-etapp polnud Röhrli jaoks aga ainus ralli, mis käis talle vastu karva. Näiteks ei meeldinud talle ka Suurbritannia MM-ralli, kus ta osales küll korduvalt, ent parimateks tulemusteks on kaks kuuendat kohta.

Huvitav on ka märkida, et Röhrli pere ei toetanud alguses tema otsust autoralliga tegeleda. Siin peituvad juured ühes peretragöödias, sest kahekordse maailmameistri vanem vend Michael suri liiklusõnnetuses. Röhrl on ise märkinud, et pereliikme surm valmistas talle suurt südamevalu, kuid nende ema jaoks oli olukord veelgi muserdavam.

Pärast 1971. aastat otsustaski Röhrl pere, eriti oma ema, vastuseisu tõttu aja maha võtta. Mõned kuud hiljem osales ta aga 1972. aasta Müncheni suveolümpia auks korraldatud võistlusel, kus juhtis näiteks hilisema maailmameistri Hannu Mikkola ja Jean-Pierre Nicolas’ ees, kuid pidi tehnilise probleemi tõttu katkestama.

Röhrl on öelnud, et see ralli oli tema karjääri pöördepunktiks. BMW pakkus talle pärast seda võistlust võimalust sõita nende autodega ringrajal, kuid Röhrl otsustas hoopis võtta vastu Opeli pakkumise ja jätkata autoralliga. Ajalugu ütleb, et see oli õige otsus.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kes armastavad riskivaba panuseid. Nimelt on käimas kampaania, kus võid saada iga nädal 25 euro suuruse riskivaba panuse, kui teed panuseid vähemalt 500 euro eest. Kelle panustamismaht on väiksem, saab samuti kampaaniast osa võtta. Lisainfo on SIIN.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in