Toyota visati räpase pettuse tõttu WRCst välja!

Nagu tehnikaspordis ikka, üritavad insenerid teha masinad nii võimsaks kui võimalik. Mõnikord nihutatakse selleks ka ebaseaduslikult piire.


1995. aasta autoralli MM-hooaeg ei jää meelde vaid Colin McRae’le ainsaks jäänud tiitli poolest, vaid ka Toyota tiimi räpase pettuse tõttu, millest polnud sõitjad väidetavalt teadlikud. Rahvusvaheline Autoliit FIA polnud karistust välja andes sugugi leebe ning Jaapani gigant visati WRC-sarjast välja!

Eelnevad aastad olid Toyotale olnud MM-sarjas head. Kui vahemikus 1987-92 noppis konstruktorite arvestuse Lancia, siis Jaapani autotootja tiim oli parim nii 1993. kui ka 1994. aastal. Nende sõitjad olid edukad ka individuaalsel rindel, sest pilootide tiitlid kuulusid vastavalt Juha Kankkunenile ja Didier Auriolile.

Kui kalender näitas 1995. aastat, polnud Toyota minek aga enam nii hea. Põhimehed Kankkunen ja Auriol võitsid Celica GT-Four ST205 roolis kamba peale vaid ühe etapi, kui Auriol oli parim Prantsusmaal.

Pole kahtlustki, et kehv hoog käis Toyotale au pihta. Olid ju neist tiimide arvestuses paremad nii Mitsubishi kui ka Subaru, kes on samuti mõlemad Jaapanist pärit.

Kui kätte rullus Kataloonia ralli, soovisid Toyota mehed taas näidata head tulemust. Võistlusel tuli läbida 23 kiiruskatset ning pärast 15. mõõduvõttu tundus, et Kankkunenil on vaja vaid võit vormistada. Soomlase edu lähima jälitaja, kodupubliku ees kihutanud kahekordse maailmameistri Carlos Sainzi ees oli tervelt 51 sekundit.

Järgmisel katsel olid Toyota kohal olnud pilved juba mustemad, sest Kankkunen tegi avarii ja pidi katkestama. Jaapani tiimi au oli kõrges mängus jäänud kaitsma vaid Auriol, kes oli kolmas, kuid puhta sõiduga polnud tal Subaru meeste Sainzi ja McRae vastu võimalustki. Mis seal ikka, poodiumikoht on parem kui mitte midagi.

Toyota insenerid olid liiga nupukad

1995. aastal kasutatud Celica hädad olid tegelikult ilmsiks tulnud juba varem. Toyota palgal olid küll maailma ühed paremad insenerid, ent neljarattaline põrguline oli ajale jalgu jäänud. WRC-programmi eest hoolitsenud Toyota Team Europe (TTE) ei tahtnud tegelikult tol hooajal Celicaga sõita, kuid Jaapani peakorter ei andnud muud valikut.

Enne igat rallit kontrollivad eksperdid autod üle, et need vastaksid FIA määrustele. 1995. aastal selgus aga alles Kataloonias, et Toyota kasutas Celicatel ebaseaduslikku turbot, mis andis masinatele juurde umbes 50 hobujõudu.

Pärast kontrollijate avastust tõusis rallimaailm jalgele. Toyota sai kriitikahoope paremalt ja vasakult ning FIA otsustas nende 1995. aasta tulemused tühistada ning visata tiim MM-sarjast välja. Lisaks määrati Toyotale aastane sunnitud võistluspaus.

Inseneride pettus oli aga imetlusväärne. Isegi FIA toonane president Max Mosley ütles, et ta pole nii geniaalset reeglitest ümbermängimist näinud kõigi 30 aasta jooksul, mis ta oli mootorispordi juures olnud. “See oli suurepäraselt tehtud,” lisas britt.

Toyota tunnistas FIA istungil pettust ega protesteerinud karistuse vastu. “Nad ütlesid, et otsus petta tehti tiimis teatud tasemel ning juhtivatel isikutel polnud sellest aimugi. Meie asi pole seda aga arvesse võtta. Vastutuse peab võtma võistkond,” kostis Mosley.

Toyota uus võidukas tulemine

Ehkki FIA määratud karistus kehtis ühe aasta, naasis Toyota tehasetiim MM-sarja 1997. aasta suve lõpus augusti viimastel päevadel Soomes. Ajale jalgu jäänud ja palju edu toonud Celica oli ralli mõistes pensionile saadetud ning nüüd kasutas TTE Corolla E110 tänavasõiduauto versiooni peale ehitatud masinat.

Debüüt võinuks olla parem. Rallimekas Jyväskyläs ja selle ümbruses sõidetud etapil oli parim Corolla lõpparvestuses alles kaheksas. Maailmameistrist Auriolist eespool lõpetasid ka erasõitjatena vana Celicat taltsutanud soomlane Pasi Hagström ja rootslane Tomas Jansson, kes said vastavalt kuuenda ja viienda koha.

Tõsi, tegelikult võinuks Corolla WRC esimene MM-võistlus olla sootuks edukam. Noore talendi, hilisema kahekordse maailmameistri Marcus Grönholmi esitus oli suurepärane, kuid eelviimasel katsel enne finišit pidi ta tehniliste probleemide tõttu katkestama. Ralli algfaasis oli soomlane vahepeal isegi liider, võistlus tuli tal pooleli jätta kindlalt kolmandalt kohalt.

Corolla esimest poodiumit ei tulnud kaua oodata

Toyota nägi aga Corolla kallal pidevalt vaeva ning see tasus end õige pea ära. Oktoobri lõpus ja novembri alguses sõidetud Austraalia MM-etapil oli Auriol kolmas. Esimene võit võeti Corolla roolis 1998. aasta avaetapil Monte Carlos, kus Sainz edestas Ford Escort WRCga kilomeetreid läbinud Kankkuneni veidi enam kui 40 sekundiga.

Kahjuks või õnneks oli Corolla eluiga tehasetiimis lühike. Sellega kihutati vaid kaks täishooaega ning 1999. aasta San Remo rallil tunnistas TTE juht Ove Andersson, et lähitulevikus suundub Toyota mootorispordifookus mujale. Nimelt hakati valmistuma võidusõidumaailma kuninglikuks sarjaks F1ks, kus hakkas vägesid juhatama just Andersson.

Vähemalt lahkus Toyota MM-sarjast edukalt, kui 1999. aastal võideti Corolla WRCga konstruktorite karikas. Kokku võideti Corollaga neli MM-etappi – nii Sainz kui ka Auriol tõusid kaks korda poodiumi kõrgeimale astmele. Muide, huvitav on märkida, et TTE sõnul oli viimaseks jäänud Celica põlvkonnal ja Corollal sama mootor.

Kui Toyota lahkus tehasetiimina MM-sarjast, siis Corollad ei kadunud kuhugi. Neid kasutasid mitmed erasõitjad ning TTE aitas autot ka veidi aega arendada. Kõige rohkem keskenduti vedrustusele ning aja jooksul saadi aru, et Toyota oli ehitanud Corolla vedrustuse liiga jäigaks. Pehmemas seades oli auto hoopis parem!

Corollal on selge roll mängida ka Eesti ajaloo ühe parema rallimehe Markko Märtini karjääris. Kui 1997. aastal debüteeris tartlane MM-sarjas Celica roolis, siis kolm aastat hiljem oma läbimurdehooajal oli tema istumise all just Corolla. Head kiirust näidanud Märtin teenis lepingu Subaru tehasetiimiga ja edasine, nagu ütlevad klassikud, on juba ajalugu.

Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest!

Kui sul pole spordiennustusportaalis Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kellele meeldivad suured koefitsiendid. Panusta (kombo- või üksikpanus) vähemalt 5 eurot suure koefitsiendiga: esimesed seitse mängijat, kes võidavad suure koefitsiendiga, saavad preemiaks suure riskivaba panuse. Kui pahatihti võib sõna “suur” olla pelk sõnakõlks, siis Betsafe’is tähendab see kuni 1000 eurost riskivaba panust! Vaata lähemalt SIIT.

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

Premier League’ile, La Ligale ja Bundesligale on Betsafe’il pakkuda veel üks eripakkumine. Kui teed ühele mängule vähemalt 20-eurose panuse, mille koefitsient on minimaalselt 1,5, saad enda käsutusse ühe 20-eurose live riskivaba panuse. Tekitas huvi? Vaata siis SIIA.

log in

reset password

Back to
log in