Miks pidas Suzuki WRC tehasetiimina vastu vaid ühe täishooaja?

Autosõbrale on Suzuki tuntud bränd, kes hiilgab eelkõige oma töökindluse poolest. Nende WRC-masinad seda aga ei teinud...


Autoralli MM-sarja kõrgeim klass on näinud palju tehasetiime, kuid tuntud Jaapani autotootja Suzuki võistkond on üks neist, kes ei pidanud vastu just kuigi kaua. Nad tulid välja 2007. aasta Korsika ralliks ning tegid vaid ühe täishooaja, seda aastal 2008.

Tõsi, Suzuki puhul on kahtlemata mainimist väärt nende ralliminevik enne WRC-klassi asumist, sest see on vähemal või suuremal määral seotud ka Eesti rallilooga. Nimelt hakkas Suzuki 2002. aastal võistlema oma tänavasõiduauto Ignise ralliversiooniga juunior WRC-sarjas.

2002. aastal sõitsid esirattaveoga Ignis S1600ga soomlane Juha Kangas, sakslane Niki Schelle ja jaapanlane Kazuhiko Niwa. Kui tänapäeval oleme harjunud, et JWRC-arvestuses võistlevad kõik piloodid ühe ja sama masinaga, siis paar aastakümmet tagasi säärased piirangud puudusid. Suzukide kõrval kasutati näiteks Fiate, Opeleid ja MGsid.

Tol debüüthooajal teenis Suzuki roolikeerajatest ainsana punkte Schelle, kes jõudis kodusel Saksamaa MM-etapil ka poodiumi madalaimale astmele. Sarja üldarvestuses teenis ta viie punktiga kaheksanda koha, tuntud meestest osalesid tol hooajal Janne Tuhino, Giandomenico Basso, Francois Duval ja Gianluigi Galli.

Aasta hiljem astusid JWRC-karusselli praegune Rally Estonia juht Urmo Aava ja tema pikaaegne kaardilugeja Kuldar Sikk. Eestlased kihutasid just 151 kilovatti arendava Ignis S1600ga ning tegid tubli hooaja: 18 punkti kirja saanud ekipaaži hulgas olid meie mehed neljandad ning Kreekas jõuti poodiumile. Vahetult Aava ja Siku ees olid Suzuki tiimikaaslased Daniel Carlsson ja Mattias Andersson ning Salvador Canellas ja Xavier Amigo. Võitjaks krooniti Renault’ mees Brice Tirabassi.

Suzuki jätkas aga vaeva nägemist ning 2004. aastal saabus oodatud edu: rootslane Per-Gunnar Andersson võitis Ignis S1600ga JWRC-sarja ning heas hoos olid teisedki Jaapani tiimi mehed. Muide, toona roolis nende toodangut ka legendaarne Jari-Matti Latvala, kes osales kõigil seitsmel rallil, aga katkestas neist suisa viis.

Hooaeg hiljem nägi JWRCs kahte Suzukit: Ignist ja Swifti. Just viimase roolis jõudsid Aava ja Sikk lähedale JWRC-sarja võidule, kui 2006. aastal kaotati Patrik Sandellile ja Emil Axelssonile vaid ühe punktiga.

Suzuki ambitsioonid ei piirdunud aga vaid JWRCga. Nad tahtsid osaleda ka kõrgeimas masinaklassis WRCs. Seal osalemisest teatati lõpuks 2006. aastal ning debüüthooajaks seati 2008. aasta. WRC-auto ehitati tänavasõidumasina SX4 põhjal.

Suzuki tulemused olid kehvad

2007. aastal testiti SX4 WRCd nii Jaapanis kui ka Euroopas. Aprillis sõideti Lõuna-Prantsusmaal raskete oludega kruusateedel, et testida masina vastupidavust. Suzuki teatel tulidki mõned vead ilmsiks, kuid midagi kohutavat ei leitud.

Oma võistlusdebüüdi tegi masin sama aasta Korsika rallil, kuid mõistetavalt ei kuulunud Prantsusmaa ekipaaž Nicolas Bernardi ja Jean-Marc Fortin paremate hulka. Suzuki WRCga osaleti ka 2007. aasta Suurbritannia etapil, ent seal oli kiirus lahjem. Autot juhtis kahekordse maailmameistri Marcus Grönholmi sugulane Sebastian Lindholm ning talle luges kaarti praegu Soome Rahvusringhäälingus WRC-kajastust vedav Tomi Tuominen.

2007. aasta detsembris teatas Suzuki, et SX4 WRC testimine on lõpule viidud ning kõik eesmärgid täidetud. Tiimipealik Nobuhiro Tajima märkis, et oli Lindholmi ja Tuominen esinemisega Walesis väga rahul. Muide, Lindholm oli auto arendamisega kruusal seotud algusest peale. “Meie eesmärk oli jõuda finišisse. Me ei võtnud riske ega vaadanud katseaegu,” märkis piloot.

2008. aastaks palkas Suzuki põhisõitjateks teise soomlase Toni Gardermeistri ja JWRC-tšempioni Anderssoni. Võistkonna tagatoas tehti ümberkorraldusi ning näiteks lahkus tiimist tehniline direktor Michel Nandan, kes oli Hyundai WRC-tiimi pealik enne Andrea Adamo ametikõrgendust.

Andersson suutis kohe esimesel rallil Monte Carlos tuua Suzukile võistkondlikke punkte, kuid kokkuvõttes oli hooaeg tulemusi vaadates kesine. Kahel viimasel etapil Jaapanis ja Suurbritannias oli rootslane viies ning see jäigi Suzuki parimaks kohaks, sest nad otsustasid pärast kõigest ühte aastat WRC-pistiku seinast tõmmata.

See tuli rallimaailmale paraja šokina, ehkki Suzuki tulemused olid kehvad ning auto vastupidavus vääris kriitikat. Tõsi, hooaja käigus selgus, et Suzuki ei testinud SX4 enam kuigi palju ja seegi tõi fännidele murepilvi.

Kui Suzuki teatas ametlikult WRC-sarjast taandumisest, toodi põhjenduseks ülemaailmne majanduskriis. Pole kahtlustki, et see mängis nende otsuses väga suurt rolli, kuid tõenäoliselt oli ka debüüthooaeg tohutu pettumus. Räägiti ju varem, et nende eesmärgid on kõrged ja sihtide täitmisse usuti väga.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe pakub spordisõpradele väga laia koefitsientide valikut. Panusta oma lemmikalale ning saad igas nädalas kuni 50 euro suuruse tasuta panuse! Kui palju tuleb selleks panustada, vaata SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in