Draakon, kellest krooniti esimene mitteametlik WRC-tšempion

Tema hüüdnimi on Draakon ning MM-sarja ajaloost ei kao ta kunagi. Ta võitis WRC-sarjas seitse etappi, kõik neist Lancia Stratosega.


Autoralli MM-sari algas küll 1973. aastal, kuid ametlikult hakati individuaalseid maailmameistritiitleid jagama 1979. aastast. Tõsi, 1977. ja 78. aastal võistlesid sõitjad FIA Cup for Drivers karikale, mida võib seega kutsuda mitteametlikuks tšempionaadiks.

Esimese FIA Cup for Driversi tõstis pea kohale itaallane Sandro Munari. Tänaseks 81-aastane legend, kes osales kokku 36 MM-etapil. Sealjuures oli saapamaalane stardis ka kõige esimesel MM-rallil ehk 1973. aasta Monte Carlo võistlusel.

1965. aastal rallispordiga alustanud Munari tõusis kiiresti tippu, võitis meistritiitleid nii Itaalias kui ka Euroopas, ja teenis fännide armastuse. Väidetavalt oli ta paljudele fännidele pühaku eest, sest nad suudlesid asfalti, millel oli Munari just kihutanud.

Sealjuures polnud Munari osav ainult ralliauto roolis. Ta osales korduvalt ka kuulsal, kuid tänaseks hingusele läinud Targa Florio veidi vähem kui 800 km pikal kestussõidul. Itaallane osales sellele nii Lancia Fulvia HF Coupe kui ka Ferrari 312PBga, võites 1972. aasta võistluse just viimasega.

Munari ja Stratos sobisid kokku

Oma nime tegi Munari tõeliselt kuulsaks samuti ühe Lancia roolis. Selleks oli Ferrari Dinolt (autole pani nime Ferrari looja Enzo Ferrari, kelle poeg Dino töötas auto jõuallika kallal. Dino suri kõigest 24-aastaselt, ta kannatas muskulaarse düstroofia all) võetud V6 mootoriga Stratos, millega võitis Munari kolm korda toona kõige raskemaks peetud Monte Carlo ralli.

Muide, erilise ajalooga Stratos ei teinud WRC-sarjas tegusid vaid Munariga. Ka 1979. aastal esimeseks ametlikuks maailmameistriks kroonitud Björn Waldegard kihutas selle autoga, nagu ka tol hooajal kaks etappi võitnud prantslane Bernard Darniche. Ent seitsme võiduga on Stratose kõige edukam taltsutaja WRC-sarjas just Munari.

Stratos oli aga nii võimas, et tänavasõidurehvidega kihutades kulus auto “jalavarje” tohutult palju. Seega võeti vastu otsus kasutada ringrajarehve, ent need liikusid ralliauto all liiga palju ringi ning lahtisel pinnasel või suurte libisemiste ajal polnud neistki suurt tolku. Tuleb meenutada, et toona polnud spetsiaalselt ralli jaoks loodud rehve, nagu on praegu.

Munari helistas Pirellisse

Lancia vajas rehve, mis suudaksid taltsutada Stratose võimu. Ralliringkondades arvati esiti, et selliseid rehve pole võimalik luua, kuid Itaalia firma Pirelli haaras härjal sarvist ning hakkas lahendusele mõtlema. Nende enda koduleht kirjutab, et ühel ööl helistas Munari ise Pirellisse, kui testidel selgus, et Stratos vajab rehve, mis oleksid nii erakordsed nagu auto ise. Järgmisel päeval asus Pirelli tööle.

Kui rehvimehed said oma ülesandega hakkama, said rallimehed end veelgi rohkem takka suruda. Esimesel võistlusel Pirelli rallirehvidega oli Munari ülivõimas, võites Rally delle Quattro Regioni enam kui veerand tunniga.

See ei jäänud märkamata kuulsal Porschel, kes oli loomas legendaarset tänavasõiduautot Porsche Turbo 911. Nemadki tahtsid Pirellilt eraldi rehve, mis sobiksid autole nagu rusikas silmaauku. Osapooled jõudsid kokkuleppele ja nõnda sündis Cinturato P7, mis läks 1970. aastate lõpu ja 80. alguse Turbo 911ga kaasa põhivarustuses. Ent nagu Pirelli mehed ise ütlevad: kõik algas tegelikult Munari, autoralli ja imeilusa Stratosega.

Muide, Munari ise lõpetas MM-sarjas Lanciatega sõitmise pärast 1978. aasta Monte Carlo rallit. Edaspidi juhtis ta sel tasemel näiteks Fiat 131 Abarthi, Dodge Ramchargerit, Porsche 911 SCd, Alfa Romeo GTV6 ja Toyota Celica Twincam Turbot. Neist igaühega osales ta korra Keenia rallil, Fiatiga korra ka Elevandiluurannikul.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Mõistagi pole Betsafe’i meistrid ära unustanud Rally Estoniat. Kui oled uus klient, saad panustada, et Tänak lõpetab esikolmikus ning selle koefitsient on suisa 35.00! Kui panus õnnestub, saad lisaks ka 35 tasuta spinni Starburstis. Haara pakkumisel härjal sarvist SIIN.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in