Kuidas Märtin tegi Fordi esinumbrina Eesti autospordi ajalugu

Positiivset ajalugu on ikka alati tore teha. Ja kui selle jooksul õnnestub tõusta poodiumi kõrgeimale astmele, on see seda magusam!


Sel nädalavahetusel sõidetaval Kreeka MM-rallil on Eesti autospordi ajaloos märgiline koht, sest just hellenite maal tõusis Markko Märtin 18 aastat tagasi esimese Maarjamaa roolikeerajana autoralli MM-etapil poodiumi kõrgeimale astmele.

Märtin kihutas toona Fordiga, mille tehasetiimis tuli tal kanda liidrirolli. Kui hooaeg varem olid sinise ovaali – nii kutsutakse Fordi hellitavalt näiteks USAs – ridades ka legendaarsed Carlos Sainz ja Colin McRae, siis 2003. aastal tegid lisaks eestlasele kuulsa automargi rallitiimi ridades täishooaja kaasa Francois Duval ja Mikko Hirvonen. Mõlema jaoks oli tegemist esimese täispika hooajaga WRC-autos.

Tolle hooaja Uus-Meremaa rallil toodi rajale uus Ford Focus WRC 03. Kreeka autole rasketel teedel olid Fordi mehed aga kohe esirinnas: pärast neljandat katset oli Märtin liider, vaid 1,4 sekundit kaotas talle Duval. Muide, kolmandat kohta hoidnud Harri Rovanperä oli Peugeot’ga 15,2 sekundi kaugusel, mis polnud küll kosmiline allajäämine, aga nelja katsega siiski küllaltki märgiline.

Viiendal kiiruskatsel hakkas aga Fordi meeste jaoks juhtuma. Esmalt sõitis Duval teelt välja ja katkestas. Muredest polnud prii ka Märtin, sest pärast ühest august läbi sõitmist tuli tema auto kapotiluuk lahti. Eestlane sõitis suisa umbes 20 km, kuid kaotas katse võitnud Rovanperäle vaid kuus sekundit ehk liidrikoht jäi Tartust pärit mehe kätte.

Märtin tundis Kreeka suve

Aga see polnud Märtini ainus probleem tol katsel. Lisaks oluliselt piiratud nähtavusega toime tulemisele läks tema autol katki ventilatsioonisüsteem, mistõttu oli auto sees väga-väga palav. Et toona sõideti ralli juunis ja tegemist on ju ikkagi Kreekaga, pole mingi ime, et temperatuur oli kõrge.

Esimese täispika võistluspäeva lõpuks lahutas Märtinit ja Rovanperät 4,8 sekundit. Oodata oli tihedat võitlust, kuid praegu Toyota rooli keerava Kalle Rovanperä paps langes teise võistluspäeva alguses käigukastiprobleemi tõttu kõrgest mängust.

Märtini jaoks polnud aga oht möödas. Rovanperält võttis meie mehe jälitamise teatepulga üle tol aastal lõpuks maailmameistriks kroonitud Petter Solberg, kuid 11. katsel hakkas ka tema Subaru käigukast vingerpussi mängima. Norralane ei katkestanud, aga võidust pühkis ta suu puhtaks.

See andis ohjad üsna kindlalt Märtini kätte. Sainz, kes kolis 2003. aastaks Citroeni rooli, kaotas pärast 11. katset eestlasele 31 sekundit. Päeva lõpuks oli vahe 55,8 sekundit ehk oli selge, et kui Märtin ei tee suurt sõiduviga ning tehnika töötab korralikult, on võit meie mehe oma.

Märtin võitis veel ühe etapi

Täpselt nii ka läks. Koos inglasest kaardilugeja Michael Parkiga kihutanud Märtin edestas Sainzi ralli lõpuks täpselt 46 sekundit ning sai nautida oi-oi kui magusat võidušampust. Kauaoodatud esikoht tuli ning seda probleemide kiuste.

Muide, pärast triumfi Kreekas oli Märtin MM-sarja üldarvestuses neljandal kohal. 23 punkti kogunud Fordi meest edestasid Marcus Grönholm (30 silma), Sainz (32) ja kaks aastat varem maailmameistriks kroonitud Richard Burns (37).

Tol hooajal noppis Märtin veel ühe võidu, vahest isegi oma kuulsaima, kui näitas konkurentidele tagatulesid Soomes. Kahele võidule lisandusid kolmandad kohad Sanremos ja Kataloonias, kuid viis katkestamist ja diskvalifitseerimine Austraalias jätsid ta hooaja lõpuks viiendaks. Ette jäid Burns, Sainz, Sebastien Loeb ja Solberg.

Loodetavasti saab 12. septembril selgeks, et Märtin pole ainus eestlane, kes on Kreekas võidutsenud. On ju Ott Tänakul, kelle mentoriks Märtin on, võimalus Kreekas tõusta poodiumi kõrgeimale astmele.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Muidugi mõista pole Betsafe’i koefitsiendimeistrid ära unustanud Kreeka MM-rallit. Panusta sellele, et Ott Tänak lõpetab etapi esikolmikus ning teeni oma raha tagasi suisa 35-kordselt! Et pakkumine veel magusam oleks, annab Betsafe sulle lisaks 35 tasuta spinni. Haara pakkumine SIIT.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Alanud on suur jäähokihooaeg, kui litter visatakse mängu maailma tugevuselt teises liigas KHL. Selle tähistamiseks on Betsafe’il eripakkumine, kus on võimalik võita tasuta panus jäähokile. Panusta vähemalt 25 eurot (ühe panusena, minimaalse koefitsiendiga 1.50 valiku kohta) ning saadki endale preemia kas või iga nädal! Vaata lähemalt SIIT.

Võimalik on saada ka tasuta panuseid. Selleks tuleb vastata kolmele küsimusele ning auhinnaks on tasuta panus iga õigesti vastatud küsimuse kohta. Pane end proovile SIIN.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in