Kuidas kaks sõpra krooniti autoralli maailmameistriteks

Iga sõitja pole oma kaardilugejaga südamesõber. Biasion ja Siviero olid aga suured semud, kes nautisid autorallis suurt edu.


Kes teab praegu ühte aktiivset Itaalia rallisõitjat? Ehk olete kuulnud Lorenzo Bertellist? Umberto Scandolast? Või Giandomenico Bassost? Kui olete, olete ilmselgelt keskmisest grammi võrra teadlikum rallisõber, sest keegi neist ega teistest itaallastest ei võitle ralli MM-tiitli nimel. 20. sajandi lõpus oli aga Saapamaal ekipaaž, kes näitas hooaja kokkuvõttes kõigile tagatulesid ja seda mitte ainult korra!

Me räägime sõitjast Massimo Biasionist ja tema kaardilugejast Tiziano Sivierost. Sõbrad, kes krooniti 1988. ja 1989. aastal maailmameistriteks ning osalesid koos 77 MM-rallil. Vaid ühe korra ei lugenud Siviero oma semule MM-sarjas kaarti, sest 1988. aasta Portugali etapil ei saanud ta tervislikel põhjustel kaasa teha. Ent see polnud suur tagasilöök, sest Carlo Cassina aitas Biasionil tõusta poodiumi kõrgeimale astmele.

Biasion ja Siviero andsid rallipisikule näpu 1979. aastal, kui koos osaleti Modena rallil. Opel Kadett GTEga sõites said nad 38. koha.

Järgmiseks hooajaks vahetati Kadett GTE teise Opeli ralliauto Ascona SRi vastu. Biasion ja Siviero tegid kaasa Itaalia meistrivõistlustel, kus nad krooniti oma klassi võitjateks. Ekipaaž kihutas ka kolmel EM-sarja rallil, kus näidati parimat hoogu Elba rallil. Nad olid seal neljandad. 1980. aastal tehti ka debüüt MM-sarjas, kuid kodusel Sanremo võistlusel katkestati kaheksandal katsel tehnilise probleemi tõttu.

Biasion ja Lancia oli suurepärane kombinatsioon

Aastad möödusid ning Biasion ja Siviero ronisid arenguredelil üha kõrgemale ja kõrgemale. Esimest korda jõuti MM-sarjas poodiumile 1984. aastal Korsikal, kus jäädi alla ainult soomlastele Markku Alenile ja Ilkka Kivimäkile. Muide, aasta varem olid itaallased võtnud Lancia Rally 037ga EM-sarja üldarvestuse võidu.

Ajalooürikud teavad rääkida, et Biasion muutus Lancia jaoks eriti oluliseks lüliks pärast legendaarse Henri Toivoneni surma 1986. aasta Korsika rallil. Itaalia autotootja tiim koondus pärast tragöödiat just Biasioni selja taha ning tol kohutaval hooajal teenisid Biasion ja Siviero esimese võidu MM-sarjas, kui parimat minekut näidati Argentinas. See oli ka nende esimene hooaeg Lancia tehasetiimis.

1987. aastal näitas duo, et nad on suutelised võitlema MM-tiitli eest. Nelikveolise Lancia Delta HFiga võideti kolm rallit, kuid MM-sarja üldarvestuses jäädi alla Juha Kankkunenile. Vahe oli napp, sest soomlane teenis vaid kuus punkti enam.

Kui Lancia tõi 1988. aasta Portugali ralliks võistlusareenile Delta Integrale, olid Biasion ja Siviero justkui alistamatud. 1988. ja 1989. aastal osaleti kokku 13 MM-rallil, millest võideti ei vähe ega rohkem kui kümme. Mõlemal hooajal kuulus MM-tiitel neile ülikindlalt.

Sealjuures on huvitav märkida, et oma esimesel tiitliaastal ei jäädud üleliia kaugele puhtast vuugist. Hooaja avaetapil Monte Carlos võideldi võidu eest, kuid neljandal katsel tuli ralli streikinud õlipumba tõttu katkestada. Argentiinas jäädi alla vaid kohalikele meestele Jorge Recaldele ja Jorge Del Buonole. Kõik ülejäänud etapid, kus osaleti, aga võideti.

1989. aasta triumfiga sai Biasionist pärast Kankkuneni teine sõitja, kes suutnud maailmameistriks tulla kahel järjestikusel hooajal. Samuti sai temast pärast Kankkuneni ja Walter Röhrli kolmas mitmekordne maailmameister.

Biasion ei suutnud suurt edu korrata

Pärast tiitliaastaid lõpetas Biasion neljal hooajal MM-sarja üldarvestuses neljandana. Koos Sivieroga näidati küll head kiirust ning nopiti kamaluga poodiumikohti, kuid neil aastatel oli ülevõim Kankkunen, Carlos Sainz ja Didier Aurioli käes.

Muide, kui Biasion lõi 1992. aastaks käed Fordiga, sai temast maailma kõige kõrgepalgalisem rallisõitja. Ent nelikveoline Sierra Cosworth ja itaallane ei saanud kunagi sinasõbraks: väidetavalt ütles Biasion, et tegemist on maakeeli rääkides täieliku saaniga.

Järgmiseks hooajaks vahetas Ford Sierra välja Escordiga, mis sobis Biasionile paremini. Ta juhtis vahepeal MM-sarja ning tõusis Kreekas poodiumi kõrgeimale astmele. See jäi ka tema viimaseks võiduks MM-sarjas.

Osalt ei suutnud Biasion tiitli eest võidelda ka seetõttu, et Fordi eelarve oli konkurentidega võrreldes pisem, mis maksis eriti kätte auto arendustöös. Lisaks läksid Biasioni ja Fordi suhted 1994. aastal nõnda hulluks, et võistkond otsustas kahekordsest maailmameistrist loobuda ning 1995. aastal pani Biasion oma suurele rallikarjäärile vaikselt punkti.

Ent rallidel võib Biasioni ikka kohata ning ta osaleb vahel ka mõnel võistlusel ajaloolise autoga. Ka Siviero pole autorallist kaugele läinud, sest ta on Sardiinia MM-etapi korraldustiimi üks ninamehi.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Muidugi teab jalgpallisõber, et 11. juunil algab EM. Betsafe tuleb sulle appi ning aitab täiendada oma teadmisi ajaks, mil suurturniir saab alguse. Õpi SIIT, kuidas koefitsiendid toimivad, millistele turgudele panustada ja vii end kurssi, kuidas kasutada spordiboonuseid!

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in