Warning: Private methods cannot be final as they are never overridden by other classes in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/Buffer/class-cache.php on line 425

Warning: Private methods cannot be final as they are never overridden by other classes in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/traits/trait-memoize.php on line 87

Deprecated: Required parameter $class_name follows optional parameter $module in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons3/easy-social-share-buttons3.php on line 449

Deprecated: Required parameter $class_name follows optional parameter $module in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons3/easy-social-share-buttons3.php on line 462

Deprecated: Required parameter $networks follows optional parameter $share in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons3/lib/core/share-counters/essb-cached-counters.php on line 101

Warning: The magic method ESSBCore::__sleep() must have public visibility in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons3/lib/essb-core.php on line 47

Warning: The magic method ESSBCore::__wakeup() must have public visibility in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons3/lib/essb-core.php on line 53
Toyota F1-tiim – Jaapani gigandi häbiplekk autospordis - Spordijutud.com

Toyota F1-tiim – Jaapani gigandi häbiplekk autospordis

Toyota F1-tiimil oli palju raha ja autotööstuse gigandi tugi, aga tulemusi ei tulnud kuidagi. Nad püsisid F1-sarjas kaheksa hooaega.


Toyota teatas 1999. aasta jaanuaris, et nad võtavad autospordis ette järjekordse väljakutse: Jaapani autogigant paneb oma tiimi stardijoonele F1-sarjas, mida peetakse võidusõidumaailma kuninglikuks võistluseks.

Selleks, et vormeliprogramm võimalikult tõsiselt ette võtta, loobus Toyota oma tegutsemisest autorallis ja kestussõitudes. On ju vormel 1 tohutult kulukas, kus raha mängib eeskätt arendustöös suurt rolli. Tipptiimide eelarved ulatuvad sadade miljonite eurodeni.

Kuigi algselt soovis Toyota F1-sarjas startida 2001. aastal, lükati debüüt hooaja võrra edasi. See läks neile kalliks maksma, sest nad pidid loovutama 11 miljoni USA dollari suuruse ettemaksu. Tõsi, säherduse summa laias laastus prügikasti viskamine ilmestas suurepäraselt, et Toyota ei lugenud kopikaid.

Kui tavaliselt võtavad uued F1-võistkonnad üle seni tegutsenud tiimi või ühendavad jõud mõne vormelimaailmas endale nime teinud tiimiga, siis Toyota otsustas kõigega ise hakkama saada. Võistkond baseerus Saksamaal Kölnis, kus asub praegugi Toyota mootorispordiosakonna Euroopa peakorter.

Testisõitjatena asusid Toyotat aitama soomlane Mika Salo, kes tegutseb tänapäeval F1-sarjas kohtunikuna, ja šotlane Allan McNish. Neist esimene oskas jaapani keelt ja teine oli Toyotaga koostööd teinud legendaarsel Le Mansi 24 tunni sõidul.

Toyota kehv debüüthooaega

Samad mehed jäid võistkonda ka 2002. aasta vormelihooajaks. Tohutust eelarvest hoolimata oli võistlusaasta aga meeletu pettumus, sest Toyota teenis konstruktorite arvestuses vaid kaks punkti: Salo oli kuues nii Austraalias kui ka Brasiilias. Sealjuures tuleb Austraalias silma pähe saamise eest “tänada” GP esimeses kurvis toimunud avariid, mis pühkis minema pooled võistlejad.

Järgmiseks hooajaks loobuti Salost ja McNishist ning võeti punti brasiillane Cristiano da Matta ja prantslane Olivier Panis. Punkte kogunes “tervelt” 16 ning parimal juhul oli Panis Saksamaal viies. Ehkki Toyota tegi edusamme, oli hooaeg taas pettumus.

Toyota parim F1-hooaeg jääb 2005. aastasse. Põhisõitjad Jarno Trulli ja Ralf Schumacher tõid tiimile 88 punkti ja viis poodiumikohta. Sealjuures lõpetas Trulli kahel korral teisena. Ent kui Schumacher Toyotaga liitus, ütles ta, et tal on selle võistkonnaga suurem tõenäosus F1-tiitel koju viia kui Williamsiga. Sellest jäi sakslane aga kaugele.

Sellest järgnevad hooajad läksid aga Toyotal taas aia taha. Ei suutnud neid võidule viia ükski piloot ega tehniline direktor. Ei aidanud neid rehvitarnija vahetamine ega koostöö kuulsa Williamsiga, kellega löödi jõuallikate tarnimiseks käed 2006. aastal.

2008. aastal tabas Toyota vormeliponnistusi järjekordne tagasilöök. Nende ralliprogrammi juhina Toyotale mitu tiitlit toonud Ove Andersson, kellele usaldati ka F1-projekti vedamine, suri 2008. aasta juunis toimunud avariis rallivõistlusel. Rootslase surmale järgnenud etapil tuli Trulli kolmandaks ja pühendas poodiumikoha just Anderssonile.

Suurepärane algus lõppes Toyota lahkumisega

Järgmine hooaeg tõotas Toyotale tulla ajalooliselt edukas. Aasta algas suurepäraselt, sest nii nii Trulli kui ka sakslane Timo Glock noppisid häid punkte ning mõlemad jõudsid esimeste etappide jooksul ka poodiumile. Ent seejärel tabas Toyotat üsna sügav vormilangus ning punkte ei tulnud enam nõnda palju. Jah, Glock oli hooaja lõpus Singapuris teine ja Trulli Jaapanis samuti teine, ent need jäid võistlusaasta lõpus ka Toyota ainsateks suurteks sähvatusteks.

2000. aastate lõpus tabas maailma aga suur majanduskriis, kus sai mõistagi pihta ka Toyota. Autogigant oli esimest korda oma ajaloos kahjumis ning 2009. aastal otsustas Toyota, et tõmbab vormelipistiku seinast.

Ent Toyotad ei pidanud F1-sarjast kaduma. Serblase Zoran Stefanovici projekt Stefan Grand Prix tahtis kasutada Toyota 2010. aastaks arendatud autokere ja mootorit, ent neid ei lubatud starti. Muide, sama võistkond tahtis vormelikarusselliga liituda ka 2011. ja 2015. aastaks, kuid ka siis pandi neile käsi ette.

Toyota vabaks jäetud koha 2010. aasta stardijoonel võttis endale Sauber, kes võistles BMW Sauberi egiidi all, ehkki võistkond kasutas Ferrari mootoreid ning BMW polnud F1-sarjaga enam kuidagi seotud.

Jaapani autogigandi pealik Akio Toyoda viitas 2009. aastal, et F1-sarjast tagasitõmbumise peamise põhjused peitusid rahas. Pole kahtlustki, et kaheksat hooaega vormelikarussellis meenutatakse Toyotas pettumusega, sest nad on harjunud mootorispordis võitma. Võtkem näiteks autoralli, kestussõidud või head tulemused erinevates Põhja-Ameerika sarjades.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Muidugi teab jalgpallisõber, et 11. juunil algab EM. Betsafe tuleb sulle appi ning aitab täiendada oma teadmisi ajaks, mil suurturniir saab alguse. Õpi SIIT, kuidas koefitsiendid toimivad, millistele turgudele panustada ja vii end kurssi, kuidas kasutada spordiboonuseid!

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in