NBA rekordid, mis ilmselt kunagi ei purune

Mõned asjad siin maailmas lihtsalt on kohe eriti tugevalt kivisse raiutud. Näiteks need NBA rekordid, mida me allpool tutvustame.


Kui kõik läheb plaanide kohaselt – koroona ajal see liiga tõenäoline pole, ent ikkagi –, algab oktoobris korvpalliliiga NBA 75. hooaeg.

Kolmveerand sajandit on piisavalt pikk aega, et taguda maa sisse verstaposte, mida niisama naljalt paljakäsi välja ei tõmba. Spordijutud.com kiikaski unelmate liiga rekordiraamatutesse, et tuua teieni tippmargid, mis näivad sama kindlad kui aamen kirikus.

Keskmiselt 48,5 minutit mängus

Kui sa oled NBA fänn, siis sa tead väga hästi, et unelmate liigas kestab üks mäng 48 minutit. Hooajal 1961-62 viibiski Wilt Chamberlain platsil praktiliselt iga viimse kui minuti. Sealjuures lippas ta ühe korvi alt teise alla ka lisaaegadel, mis andiski talle hooaja lõpus keskmiseks mänguajaks 48,5 minutit.

Päris 100-protsendilist hooaega mehemürakas siiski ei teinud. Nimelt eemaldati ta ebasportliku käitumise tõttu ühes matšis kaheksa minutit enne lõpusireeni. Ja kuigi see tundub naljaka mõttekäiguna, siis need kaheksa minutit muutsid ülejäänud 4029 tühiseks. Sest 99,8% pole 100%.

Kõige lähemale on sellele saavutusele jõudnud Chamberlain ise, sest tema nimel on ka sama arvestuse teine (47,8), kolmas (47,6), neljas (47,3), viies (46,8), kuues (46,4) ja seitsmes (46,1) koht. Alles seejärel tulevad Tiny Archibald ja Oscar Robertson, kes on vastavalt hooaegadel 1972-73 ja 1965-66, viibinud platsil keskmiselt 46,0 minutit. Viimati ületati NBAs 40-minuti-piir hooajal 2010-11, kui seda suutis Golden State Warriorsi tagamees Monte Ellis.

Jah, me oleme teadlikud, et võinuks spordijutud.com’iga terve selle artikli Chamberlainile pühenduda. On ju tema nimel veel näiteks 50-punkti-mängude rekord (118 matši), hooaja skoorirekord (50,4 punkti)… ja veel 66 tippmarki, mille hulgas on mõistagi ka kuulus 100 punkti matš. Seega, kes teab. Äkki lahkamegi Chamberlaini pikemalt mõnes järgnevas artiklis. Praegu kappame aga edasi.

20 järjestikust eksitud vabaviset

Kõik rekordid ei peagi olema sellised, mida tahaks purustada. Ent St. Louis Bombersi mängumees Giff Roux’ seevastu sooviks sellest tippmargist ilmselt vabaneda esimesel võimalusel.

2011. aastal 88-aastaselt siit ilmast lahkunud ameeriklane mängis 40ndate lõpus NBAs kõigest 151 kohtumist. Unelmante liiga teisel hooajal käis Roux’ vabaviskejoonel 20 korda ning eksis kõigil 20 juhul.

Mehe karjääri keskmine protsent oli siiski märkimisväärselt parem – 51,1. Jah, sõna märkimisväärne vajab siinkohal selgelt taustsüsteemi tundmist.

Kui kedagi huvitab, kas keegi on kunagi ameeriklase antirekordit ohustanud, siis kiire vastus on “ei”. Isegi Shaquille O’Neal polnud nii võimekas: tema suutis parimal juhul eksida 11 järjestikusel vabaviskel.

30 korvisöötu ühes mängus

Scott Skiles pole nimi, mida iga NBA fänn teaks. Mängujuht alustas oma karjääri Milwaukees, kust Indiana vahelepõikega 1989-90 hooajal Orlandosse jõudis. Ja Magicus nägi tema tõelist maagiat.

1990. aasta 30. detsembril tegi ta võlutriki, mille saladust pole siiani kusagil avaldatud. Skiles jagas välja 30 korvisöötu ning napsas niimoodi ühe resultatiivsuspunktiga enda nimele senimaani Kevin Porterile kuulunud tippmargi.

Mängujuhi 30 korvisöötu oli sealjuures rohkem kui teiste mängijate, nii Orlando kui ka Denveri meeste, söödud kokkupanduna. See arv jäi pidama 28 peal.

Lähiajaloos on söödupildile ennast mänginud veel ka Rajon Rondo ja Russell Westbrook, kuid nemad on pidama jäänud vastavalt 25 ja 24 juures.

7 viga ühes mängus

Ei-ei-ei, selline jama pole ju lihtsalt võimalik?! On küll, aga suure tõenäosusega maksis see lauakohtunikule tema töökoha. Oma NBA-karjääri viiendas mängus teenis Cal Bowdler, uskuge või mitte, seitse isiklikku viga.

Tegemist oli lihtsalt inimliku eksitusega, ent see ei muuda fakti, et Bowdler jäi pärast kuuendat määrusterikkumist rahulikult platsile. Ainult selleks, et kirja saada veel seitsmeski viga. Aps avastati alles pärast kohtumise lõppu.

Lisaks seitsmele veale sai Bowdler, kes pallis NBA-s kokku kolm hooaega, tolles matšis kirja kaks punkti ja kaks lauapalli. Seda kõike siis 14 minuti ja 37 sekundiga.

Nelikduubli neliklubi

Kuna NBA ajaloos on nelikduublini küündinud vaid neli meest – Nate Thurmond (1974), Alvin Robertson (1986), Hakeem Olajuwon (1990) ja David Robinson (1994) – ning nemadki on teinud seda vaid korra, siis võime üpriski julgelt asetada oma pea pakule selle koha pealt, et mitte keegi (!) ei küündi selle statistilise fenomenini kahel puhul.

Nelikduubli saamine on harukordne seetõttu, et selleks ei piisa ainult palliga hullamisest. Sa võid ju skoorida, sööta ja lauapallitseda (see on meie silmis sõna), kuid nelikduubli jaoks on sul vaja mehe eest väljas olla ka kaitses. Laduda kulpe või varastada palle (tõlge: blokid ja vaheltlõiked).

Lähiajaloos on selle klubi uksele kõige lähemal olnud Draymond Green. 2017. aastal oli tal ühes mängus lauapallides, söötudes ja vaheltlõigetes juba kahekohalise arvuni jõudnud, kuid paraku ei õnnestunud tal kõnealuses kohtumises piisavalt punkte visata. Ta jäi viie silma peale. Kurb.

11 meistrisõrmust

Kui inimesel on kümme sõrme, siis kus ta oma 11ndat sõrmust hoiustab, mõtlevad nilbikud, kui kuulevad, et Bill Russell on 11-kordne NBA meister.

Meie seda vastust ei tea. Küll teame, et 1950-60ndate NBA-le andis enim värvi roheline Boston Celtics, mistõttu saabki 13 aastat unelmate liigas pallinud Russell hoobelda 11 meistrisõrmusega.

Parim mitte-Celticslane meistrisõrmuste arvestuses? Ei, see pole Michael Jordan. Õige vastus on hoopis Robert Horry (7).

37 punkti ühe veerandajaga

Aastaid kuulus see tippmark Wilt Chamberlainile, kes ladus 1962. aastal ühe veerandajaga 31 sanga, enne kui 1978. aastal esmalt David Thompsoni (32 punkti) ja seejärel George Gervini (33) kätte läks. 2008. aastal suutis Carmelo Anthony samamoodi 33-ukse lahti teha, kuid lävepakust edasi ta ei astunud.

Ja siis, 2017. aastal, saatis Klay Thompson teele kaugviske. Millele järgnes ka teine. Ja kolmas. Ja neljas. Ja sekka-ka-mõni-kahepunktivise… igatahes saatis Thompson veerandaja jooksul korvi suunas 13 palli (9 neist olid kolmesetagant), millest kõik ka sisse kukkusid. Ja nõnda see 37 (meeskonna 41st) kokku saadigi.

Thompsoni lõppsaldo? 52 silma.

88 mängu hooajal

Kuulge, äkki aitab võimatute rekordite pajatamisest? Ei aita, sest me lubasime pealkirjaski “rekordeid, mis ilmselt kunagi ei purune”.

Erinevalt Bowdleri seitsmest veast pole siinkohal tegemist aga inimliku erroriga vaid lihtsalt puhta juhusega. Ehk teoorias võib see rekord puruneda ka praegu.

Selleks peaks NBA-kalender lihtsalt olema kokku vorbitud selliselt, et pärast tiimivahetust (või mitut), ootab sind ees rohkem mänge, kui eelmise tiimiga oodanuks. Sest just nõnda läks Kuulsuste Halli kuuluva Walt Bellamyga, kes alustas 1968-69 hooaega New York Knicksis.

Nende eest sai ta kirja 35 matši, enne kui ta Suurest Õunast Detroiti saadeti. Pistonsil oli selleks hetkeks peetud aga ainult 29 mängu. Ja nõnda Bellamy 88ni jõudiski.

Praegu on eriti hea aeg Betsafe’iga liitumiseks ja panustamisega alustamiseks. Nimelt loosivad nad kolmele mängijale WRC ralli VIP-paketi kahele. Nii et kogu loosipileteid ja looda, et õnn naeratab just sulle! Vaata täpsemalt SIIT.

log in

reset password

Back to
log in