Maailma tugevaima korvpalliliiga NBA põhihooaeg on mõnikord vaat et sama ettearvamatu kui Mart Helme suuvärgi järgmine ohver. Seetõttu võib spordisõber panustades sattuda marulibedale jääle, kuid õnneks on märke, mis aitavad panusest kas eemale tüürida või selles end just kindlamalt tunda.
Viimaste NBA hooaegade üks märksõnu on koormuse jaotamine. On mängijaid, nagu LeBron James, kes on tervena nõus kasvõi igal õhtul korvpalliparketil müttama. Ent on ka vigastustele altimaid staare nagu Kawhi Leonard, kes üritavad end põhihooajal säästa, et olla play-off’is oma teravaimas hoos.
NBA tiimid on kuulsad sellegipoolest, et jagavad fännidele lahkesti infot. Enamasti tuleb teave, kes mingi mängu ühel või teisel põhjusel vahele jätab, rohkem kui paar tundi enne kohtumist. Kuivõrd NBA lahingud toimuvad Eesti aja järgi enamasti öösel, ei pea üldiselt silmi vägisi lahti hoides ootama poolt tundi enne palli mängupanemist, milliste koosseisudega võistkonnad matšile lähevad.
Heaks näiteks oli novembri lõpus toimunud madin Phoenix Sunsi ja New Orleans Pelicansi vahel. Enne kohtumist oli teada, et toona läänekonverentsis play-off kohal olnud Sunsi ridadest jäävad kõrvale tagaliini üks liidreid Ricky Rubio ja karjääri parimat hooaega tegev tsenter Aron Baynes. Pelicansil, kelle võidukoefitsient oli üle 2,3, polnud ühtegi üleliia tähtsat puudujat. Suns kaotaski 121:124.
Kui mängus ei tee kaasa mõlema tiimi tähtsad pallurid, muutub panustamine oluliselt loteriirohkemaks. Seega oleks tark see mäng vahele jätta.
Ajalugu näitab nii mõndagi
Samuti kehtib NBA puhul panustamise rusikareegel – mida rohkem sa teatud võistkonda või klubisid jälgid, seda mõistlikum on panustamisel keskenduda just nendele tiimidele. Milwaukee Bucks võib Los Angeles Lakersi vastu küll koefitsiendi poolest olla tagaajaja rollis, ent kui on teada, et Bucksi mängustiil valmistab Lakersile paksu peavalu, võib koefitsientides leida suurepärast väärtust. Ilmtingimata ei pea panustama Bucksi võidule, vaid võib leida näiteks mesimagusa handicap’i.
Suureks abimeheks on ka võistkondade omavaheliste kohtumiste ajalugu. Kui kaks nii koosseisu kui ka tabeliseisu mõttes laias laastus võrdset tiimi lähevad täisrivistuses vastamisi, aga üks klubidest on teist käimasoleval hooajal kolm korda keskmiselt kümne punktiga võitnud, ütleb loogika selge ja kõlava häälega: panusta sellele, kes on ajalooliselt edukas olnud.
Liiga sügavale ei tasu almanahhides siiski sukelduda. Olgu, näiteks Denver Nuggets võib olla Utah Jazzi kuus korda järjest võitnud, aga kui need kohtumised peeti kahel eelneval hooajal, pole sellest tõenäoliselt suurt tolku. Aktuaalsus on siinkohal väga oluline.
Mõistagi on tähtis vaadata ka vastamisi minevate klubide mängu- ja reisigraafikut. Kui üks sats peab oma mõnepäevalise võõrsilturnee kolmanda-neljanda kohtumise ning on sealjuures mängupaika pidanud mitu tundi lendama, aga koduvõistkond on saanud mõned päevad puhata, tasub tõsiselt kaaluda võõrustajate edu.
Tänapäeva meditsiin ja taastumisnipid teevad korvpalluritega küll imelist tööd, kuid lõppude lõpuks on nemadki inimesed, mitte masinad – väsimusest pole pääsu ka kõige kangematel meestel. Kodutiimile tasub panustamist kaaluda isegi juhul, kui nad on vastasest mitu võitu maas.
Milline on põhihooaja ahvatlevaim osa?
Et USA on tohutult suur ja lai, võivad meeskonnad geograafiliselt paikneda kohtades, mis annab neile vastaste ees eelise. Siinkohal on kõige kuulsamaks näiteks just Nuggets, kelle kodulinna Denverit kutsutakse Mile High City’ks.
Nimelt asub Denver maapinnast veidi rohkem kui 1500 meetri kõrgusel. Uuringud on näidanud, et Colorado osariigi pealinna geograafiline asukoht annab Nuggetsile konkurentide ees märkimisväärse eelise.
Nuggets on ajalooliselt eelistanud kiiret mängustiili ning enne tänavust kuulusid nad 32 hooajal viimasest 40st kümne kõige tempokama võistkonna sekka. Ei, jutt ei käi sellest, et nende korvpallurid on teistest väledamad, vaid Nuggets saab keskmiselt rohkem rünnakuid kui vastaseid.
Kuna Denveri mängijad on suure kõrgusega harjunud, jookseb maakeeli öelduna nende kumm vastastest aeglasemini tühjaks, kuna nad on hõredama õhuga ja seeläbi pisema hapniku kogusega rohkem harjunud. Seega pole ime, et Nuggets on koduväljakul väga ohtlik vastane igale tiimile. Fakt, et ka nende koosseis ja peatreener on praegu kõrgest klassist, annab nende eduvõimalustele vaid auru juurde.
NBA põhihooaja üks ahvatlevamaid osi panustamise jaoks on märtsi lõpp ja aprilli algus, mis tähistab põhihooaja finišisirget. Tihtipeale on siis nii mõnegi tiimi jaoks play-off’i pääs kindel ning sama võib öelda ka kohamängude asetuse kohta.
Kui klubil pole enam midagi mängus, hakatakse keskenduma play-off’ile, mistõttu võetakse põhihooaja viimaseid kohtumisi nii mõnigi kord leebemalt. Isegi, kui lahingusse minnakse täisrivistuses, võivad tavapärased liidrid mängida oluliselt vähem või sootuks kõrvale jääda. Eriti tasub seda silmas pidada, kui play-off’i kindla asetuse lunastanud tiim kohtub võistkonnaga, kes jahib pääsu kohamängudele või teatud asetust – viimastel on rohkem mängus ning seeläbi võidunälg ja –vajadus suurem.
Lõpetuseks palume taas abi statistikalt. Nii nagu igal pallimängualal, pole ka NBAs harvad juhused, kus üks võistkond teeb teisele kindlalt tuule alla. Numbrid aga ütlevad, et enamasti ei suuda äsja vähemalt 15punktilise võidu saanud klubi järgmises kohtumises sama hoogu näidata. See on magus nipp neile, kelle silma paitavad handicap’id.