Raske avarii, mis lõpetas soomlasest maailmameistri suure WRC-karjääri

Ehkki mehe WRC-karjäärile pani raske avarii ilmselge põntsu, oli ta väga edukas Dakari kõrberallil, võites selle neli korda.


Soomlane Ari Vatanen oli 1980. aastate algus rallimaailma üks kiiremaid mehi, kelle arengukõver liikus aina ülespoole ning tipnes 1981. aasta maailmameistritiitliga. Neli aastat hiljem alustas meie põhjanaaber hooaega samuti vägevalt, kahe võiduga, ent mõned kuud hiljem muutus tema WRC-karjäär jäädavalt.

Tänaseks 69-aastane Vatanen tegi endale rallimaailmas nime erinevate Fordidega. 1979. aastal lõi ta käed kunagise tubakagigandi Rothmansi sponsoreeritud võistkonnaga, kelle ridades võitis ta hooaeg hiljem oma esimese MM-ralli, olles parim Kreekas.

Vatanen teenis tollel hooajal MM-sarja üldarvestuses neljanda koha, ent ta näitas konkurentidele oma ohtlikkust. Kui soomlane suutis katkestamist vältida, oli ta alati kõrges mängus, sest 1980. aastal teenis ta lisaks ühele võidule kaks teist kohta. Ülejäänud kolmel etapil ei saanud ta tulemust kirja.

1981. aastal katkestas Vatanen samuti kolm korda, kuid et ta osales rohkematel võistlustel, oli tal ka parem võimalus tiitli eest võidelda. Ta triumfeeris Kreekas, Brasiilias ja Soomes, teenis teise koha Rootsis ja Suurbritannias ning hooaja lõpuks edestas Ford Escort RS1800 taltsutanud roolikeeraja lähimat konkurenti Guy Frequelini seitsme punktiga.

Muide, prantslasele luges kaarti tänane Rahvusvahelise Autoliidu FIA president Jean Todt, kes on minevikus juhtinud nii Peugeot’ WRC-tiimi kui ka Ferrari F1-meeskonda. Olgu märgitud, et tõele au andes on ka Vataneni toonane kaardilugeja mootorispordis endale suurt nime teinud. Britt David Richards on tuntud Prodrive rallifirma pealikuna ning kunagi usaldas Subaru tema kätte oma WRC-programmi. Paljuski võib Richardsit võrrelda M-Spordi omaniku Malcolm Wilsoniga, kuid neist esimese haare mootorispordis on olnud laiem.

Vatanen polnud pärast avariid enam tipus

Maailmameistriks kroonitud Vatanen jätkas mõistagi rallimaailmas, kuid tiitlile ta enam lähedale ei jõudnud. Ehk võinuks see muutuda 1984. aastal oma debüüthooajal Peugeot 205 Turbo 16ga, sest Vatanen võitis viies osaletud rallist kolm: Soome, Itaalia ja Suurbritannia.

See andis talle punktitabelisse 60 silma ja üldarvestuses neljanda koha. Tõsi, et võidelda tiitli nimel, pidanuks Vatanen kaasa tegema palju rohkematel etappidel, sest rootslane Stig Blomqvist oli tol hooajal võimsas hoos ning jättis vahele vaid ühe võistluse.

Hooaja lõpp süstis aga Vatanenile järgmiseks aastaks palju enesekindlust. Ta teadis, et suudab Peugeot’ga olla kõige kiirem ning 1985. aasta alustuseks oli soomlane parim nii Monte Carlos kui ka Rootsis. Muide, tema võistkonnakaaslane ja kaasmaalane Timo Salonen teenis neilt etappidelt kolmanda koha.

Vatanen oli tiitlisoosik number üks, kuid järgmised neli rallit ta katkestas. Sellest hoolimata oli ta tiitlimängus sees ning teine koht Uus-Meremaal kulus igas mõttes marjaks ära. Siis liikus aga rallikaravan Argentinasse ning Vatanen ei jäänud maha.

Soomlase ja tema britist kaardilugeja Terry Harrymani jaoks vedas kõik viltu juba teisel kiiruskatsel. Kiirusel umbes 190 km/h sõitis nende Peugeot mudaauku, mistõttu kaotas Vatanen auto üle kontrolli ning masin rullis ja rullis õhus, kuniks jäi võssa pidama.

Vatanen murdis mitu roiet, tegi häda põlvele ja seljale ning sai ka sisemisi vigastusi, mistõttu oli tal raske hingata. Teda hoiti paar päeva intensiivravis, kuniks ta viidi õhukiirabiga Euroopasse tagasi. Harrymanil läks palju kergemalt ning tema tervis oli pärast paari nädalat triksis-traksis.

Peugeot andis ajakirjandusele teada, et Vatanen võib vigastuste ravimise tõttu ralliradadelt eemal olla kuni kuus kuud.

1986. aasta jäi Vatanenile MM-sarjas täiesti vahele ning pärast Argentinat osales ta esimest korda MM-etapil 1987. aastal Keenias. Ühtegi täishooaega või isegi suuremamahulist hooaega soomlane enam ei teinud, ehkki siin-seal osaledes suutis ta MM-rallidel noppida seitse poodiumikohta. Vatanen ei heidelnud enam tiitli nimel, kuid ta oli endiselt paganama kiire!

Pärast tohutut õnnetust Argentinas keskendus Vatanen pigem Dakari rallile. Ta on seal osalenud 13 korda ning vahemikus 1987-91 kogus ta Peugeot’ga neli üldvõitu.

Ainsana ei suutnud ta triumfeerida 1988. aasta võistlusel, kuid see polnud tema süü. Vatanen oli Peugeot 405 kihutamas järjekordse võidu suunas, kuniks Mali pealinnas Bamakos peatudes varastati tema auto. Kurjategijad nõustusid selle tagastama vaid juhul, kui neile makstakse 25 miljonit Lääne-Aafrika franki, mille väärtus oli umbes paarkümmend tuhat eurot. Auto leitis küll veidi pärast varastamist üles, kuid selleks ajaks oli Dakar edasi liikunud ja Vatanenil polnud võimalust oma võitu kaitsta.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe pakub spordisõpradele väga laia koefitsientide valikut. Panusta oma lemmikalale ning saad igas nädalas kuni 50 euro suuruse tasuta panuse! Kui palju tuleb selleks panustada, vaata SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in