Sebastien Loebi päevad WRC-sarjas pole loetud

Üheksakordne maailmameister Loeb valib oma tulevikku ise. See on ju legendi õigus!


Kui Hyundai teatas käesoleva nädala neljapäeval, et legendaarsed Sebastien Loeb ja Daniel Elena ei jätka järgmisel hooajal nendega, tundsid rallifännid kurbust. Prantslasest sõitja ja monacolasest kaardilugeja ei võitle küll enam tiitlite nimel, ent nende kohalolu tegi suppi tummisemaks. Pealegi oli fantastiline näha, kuidas Loebi ja Elena klass on igavene, sest nad olid pidevalt küllaltki kiired.

Kahjuks või õnneks polnud Loebi lahkumine suurt üllatav. Spekuleeriti juba eelmisel kuul, et kõik oma üheksa tiitlit Citroeniga võitnud Gallia kukk keskendub uuel hooajal Dakari rallile ning koht ralli MM-sarjas pole talle üleliia oluline.

Loeb ja Elena liitusid Hyundaiga kaks aastat tagasi. Nende lahkumist meenutades polnud tiimipealik Andrea Adamo kiitusega kitsi. “Meil on olnud rõõm ammutada nende teadmisi ja kogemusi ning sellest kõigest õppida,” ütles itaallane pressiteate vahendusel. “Kõik Hyundai osakonnad on koostööst võitnud. Nad aitasid meil mullu võita meeskondlikku MM-tiitlit.

Prantslane kostis, et tunneb Hyundaisse kuulumise üle siirast rõõmu. “Nad andsid mulle parima WRC-auto, millega olen eales sõitnud. Minu karjääris algab nüüd uus peatükk, kuid mis puudutab ralli MM-sarja, jäävad asjad lahtiseks, sest ei mina ega Hyundai ei soovi seda ust sulgeda.”

Kokku jäi Loebi ja Elena saldoks Hyundai ralliauto roolis kaheksa etappi, mille jooksul jõudis ta kaks korda poodiumile. Mullu oli ekipaaž kolmas Tšiilis, tänavu ränkraskel Türgi rallil, kus hoiti pärast avapäeva ka liidrikohta.

Loeb läheb Saudi Araabiasse

46-aastase Loebi sugune multitalent ei pea kunagi kartma tööta jäämist. On ta ju mootorispordis haruldane kuju, kes on tundnud edu nii autorallis, rallikrossis, Dakari kestvusrallil kui ka kõige kuulsamal 24 tunni sõidul Le Mansis.

Ehkki Loebi järgmise hooaja kalender pole 100% klaar, on teada nii palju, et ta stardib tuleval jaanuaril kihutataval Dakari rallil. Nagu nimi viitab, on võistlus traditsiooniliselt toimunud Aafrikas, kuid kolis Mustalt Mandrilt turvakaalutluste tõttu minema pärast 2008. aastat. Kui 2009-19 toimus Dakar Lõuna-Ameerikas, siis nüüd on võetud kurss Araabiale.

Loeb on varem Dakaril osalenud neli korda. Peugeot’ga kihutanud prantslane oli parimal juhul 2017. aastal teine, kaotades tiimikaaslasele Stephane Peterhanselile viis minutit ja 13 sekundit, mis on Dakari mõistes väike vahe.

Nüüd esindab Loeb aga Bahrain Raid Xtreme (BRX) võistkonda, kus on jõud ühendanud ülirikas Bahreini riik ja legendaarne Suurbritannia võidusõidufirma Prodrive, kelle käes oli kunagi Subaru tehasetiimi WRC-programm.

“BRXil on 2021. aasta Dakari ralliks suured sihid,” ütles Loeb. “Olen elevil, et saan olla sellel teekonnal. Võistkonnal on igas vallas väga palju kogemust ning seda kooslust saab olema raske üle trumbata. Olen kindel, et suudame Dakaril olla kõrges mängus.”

Kui MM-sarjas taltsutas Loeb viimasel paaril aastal Hyundai 380-hobujõulist i20 Coupe WRCd, siis Dakaril on tema istumise all Prodrive’i BRX T1. Nelikveolist põrgulist toidab 3,5-liitrine bensiinimootor ning hobujõude on kokku 400. Prodrive’i sõnul on nad erinevates seadetes saanud kätte ka 800 hobujõudu, kuid see oleks Dakari mitme tuhande kilomeetrist trassi silmas pidades mootorile liiga koormav.

4,5 meetri pikkust ei ehitata aga vaid BRXi ja Dakari jaoks. Prodrive ütles juuni keskel, et tulevikus võidakse seda sama masinat arendada tänavasõiduautoks või teisteks ülesanneteks. “See oleks nagu kõrbe-Ferrari,” ütles firma.

Loeb, kas me näeme sind veel WRC-sarjas?

Enne, kui tuli uudis Loebi lahkumisest Hyundaist ja liitumisest BRXiga, hakkas ringlema üks huvitav spekulatsioon. Nimelt olla prantslasest huvitatud Toyota, kes sõlmiks legendaarse autosportlasega mitmetasandilise lepingu.

Loeb tunnistas ka ise, et ta oli Toyotaga Dakari osas kõnelusi pidamas. Kui kuulujutt pidanuks paika, võinuks ta Jaapani autotootjaga liitudes teha Yaris WRCga kaasa ka mõnel MM-rallil. Ilmselt oleks ta osalenud nendel võistlustel, kuhu poleks saadetud Takamoto Katsutat. Või oleks Loeb aidanud lappida Sebastien Ogier’ jäetavat auku, sest kuuekordse maailmameistri karjääri jätkamine pole praegu põrmugi selge.

Tõele au andes pole BRXiga liitumisest hoolimata mõtet Loebi ja Toyota spekulatsiooni veel maha matta, sest praeguse info järgi on Dakar ainus asi, mis on järgmisel hooajal suurmeistri plaanides.

Kahtlemata oleks huvitav teada, millist mõju valmistas Loebi otsusele Hyundaist lahkuda koroonakriis ning teadmatud MM-sarja osas. Järgmise hooaja võistluskalender peaks ilmuma järgmise nädala neljapäeval, kuid 2020. aastal pole ju midagi kivisse raiutud.

On ka ju Ogier’ öelnud, et järgmist hooaega silmas pidades valitseb segadus, mis ei meeldi talle sugugi. Nii on raske otsustada, kas jätkata karjääri või mitte, ehkki tundub tõenäoline, et Toyota ässa puhul on võistluskalendrist endast olulisem tõik, kas ta tuleb tänavu maailmameistriks või mitte.

Kahjuks või õnneks on Loebi puhul peaaegu võimatu öelda, kas ta naaseb ralli MM-sarja või mitte. Oleme ju korduvalt näinud, et kiirust jagub tal küllaga ning sealjuures pole põrmugi vahet, kas tema võistluspaus on pikk või lühike. Kui vorm on ajutine, siis klass mitte.

Loebi sõnavõtud jätavad mulje, et ta on MM-sarja naasmisest pigem huvitatud. Kaks-kolm rallit aastas poleks ju midagi ületamatut, sest nii ei läheks prantslase graafik liiga tihedaks ja teda palkav tiim saaks Loebi kasutada seal, kus peab kõige paremaks. Näiteks rallidel, mis pole varem MM-kalendris olnud või mille võistlustrass on suuresti uus, sest väga-väga kogenud sõitjana oskab prantslane kirjutada suurepärast legendi.

Praegu pole põhjust arvata, nagu oleksid Loebi päevad MM-sarjas loetud. Tal on veel endast anda nii mõndagi, kuid mõistagi käivad asjad tema tahtmise järgi. Tema valib, kellega ta liitub, sest lõppude lõpuks on see ju legendi õigus!

Ära maga maha Betsafe’i superpakkumisi!

Kui sul pole spordiennustusportaalis Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kellele meeldivad suured koefitsiendid. Panusta (kombo- või üksikpanus) vähemalt 5 eurot suure koefitsiendiga: esimesed seitse mängijat, kes võidavad suure koefitsiendiga, saavad preemiaks suure riskivaba panuse. Kui pahatihti võib sõna “suur” olla pelk sõnakõlks, siis Betsafe’is tähendab see kuni 1000 eurost riskivaba panust! Vaata lähemalt SIIT.

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

Premier League’ile, La Ligale ja Bundesligale on Betsafe’il pakkuda veel üks eripakkumine. Kui teed ühele mängule vähemalt 20-eurose panuse, mille koefitsient on minimaalselt 1,5, saad enda käsutusse ühe 20-eurose live riskivaba panuse. Tekitas huvi? Vaata siis SIIA.

Lõpetuseks on Betsafe’il vahva kampaania jäähoki-, tennise- ja jalgpallisõpradele. Olenevalt sellest, millele sulle meeldib panustada, võid võita 10, 20 või 40-eurose riskivaba panuse. Valik on sinu, tee see SIIN!

log in

reset password

Back to
log in