Rally Estonia Kolgata tee vaheaastast WRC-etapini

2010. aastal esimest korda toimunud Rally Estonia on kümne aastaga jõudnud WRC-sarja. Loodetavasti jäädakse sinna püsima!


Rally Estonia korraldajad on korranud söögi alla ja söögi peale, et nende eesmärk on teha maailma parimat rallit. Paar aastat tagasi välja öeldud siht jõuda MM-kalendrisse täitus tänavu, kuigi varem oldi öeldud, et tänavu jääb Rally Estonia ära.

Eelmise aasta Rally Estonia meelitas Lõuna-Eestisse raja äärde umbes 50 000 pealtvaatajat, mis on meie maal meeletu arv. Sealjuures on ükskõik, mis valdkonna üritusest juttu tehakse.

Eesti rallibuumi peasüüdlaseks on mõistagi mullu koos kaardilugeja Martin Järveojaga maailmameistriks kroonitud Ott Tänak. Jah, Maarjamaal on varemgi olnud maailma tippu kuulunud rallisportlasi, kuid keegi neist pole olnud nii edukad kui elvalane Järveoja ja saarlane Tänak.

Tüli, mis jättis suhu kibeda maitse

2019. aasta Rally Estonia oli vaat et igas mõttes väga edukas. Võistlust nautisid ka MM-sarjas WRC-autodega kihutavad piloodid, kellel oli vaid üks pisike etteheide, et katselt katsele sõitmiseks võinuks olla veidi rohkem aega, kuna teed oli suure publikuhulga tõttu ummistunud ja pealtvaatajate autorodust läbi murdmine nõudis vajalikke minuteid.

Kõik näis kulgevat rahulikku radapidi. Pärast edukat võistlust suunas Rally Estonia korraldustiim pilgud tulevikku, soovides 2020. aastal enda niigi kõrgeks aetud latti veelgi ülespoole nihutada. Fännid ootasid võistlust pikisilmi ning ka sõitjad ja tiimid olid võidukihutamise enda märkmikusse kirjutanud.

Aasta alguses lahvatas aga suur skandaal, kui tuli ilmsiks, et Eesti Autospordi Liit (EAL) nõuab rahvusvahelise ralli korraldamise eest nüüd 100 000 eurot. Näiteks mullu oli too summa 2000 eurot ehk aastaga kasvas arv tervelt 5000 protsenti!

Mõistagi ajas selline nõue rallirahva tagajalgele ning EAL sai kriitikahoope paremalt ja vasakult. Kuigi Eesti rallispordi arengusse ohtralt oma raha kühveldanud Oleg Gross lubas, et tasub 100 000 eurot Rally Estonia eest ja omast taskust, kutsuti võistluse korraldustiimi poolt 26. veebruaril kokku pressikonverents. Paljud olid kindlad, et seal öeldakse ametlikult välja: ralli jääb ära.

EALi tugi on hädavajalik

Täpselt nii ka läks. Peakorraldaja Urmo Aava sõnas, et nende usaldus EALi vastu on kadunud ning ta ei mõista, miks tuli Gross 100 000 euro maksmisega välja umbes tund enne pressikonverentsi algust.

Koostöö EALiga on ühele võistlusele aga hädavajalik, sest Rahvusvahelise Autoliidu FIA reeglid ütlevad, et igas riigis tohib autospordiüritusi korraldada vastava alaliidu nõusolekul.

Ehkki 2020. aastal pidi ralli ära jääma, ütles Aava hiljem korduvalt meediale, et 2021. aasta nimel läheb töö edasi. Vaheaasta polnuks Rally Estonia jaoks midagi uut, sest see võeti ka 2017. aastal, et jõudu ja mõtteid koguda. Sellest järgneval aastal tuldigi välja senisest innovatiivsema ja suurema autospordiüritusega ning sihiks võeti MM-sarja jõudmine.

Koroonakriis andis võimaluse

Maailmale paksu peavalu valmistanud koroonaviiruse tõttu on ralli MM-sarjas sõidetud ainult kolm etappi, kuid tõele au andes on muredeta möödunud vaid hooaja avavõistlus Monte Carlos. Olematute ilmaolude tõttu kahandati Rootsis võistlustrass 301,26 km pealt 171,64 km peale ning Mehhikos jäi viimane võistluspäev ära, kuna tundus, et Euroopa õhupiirid lähevad viiruse kartuses õige pea kinni, kuid nii tiimid, fännid, võistlejad kui ka ajakirjanikud soovisid tagasi koju saada.

Mehhikos sõideti märtsi keskel ning pikalt polnud selge, millal võiks MM-sari jätkuda. Riburadapidi kukkusid algses kalendris olnud võistlused välja ning suve edenedes sai üha selgemaks, et tänavu on võimalik etapp endale saada ka nendel võistlustel, kes pole muidu MM-sarjas osalenud.

Kõige valjemalt räägiti Lätist (Liepaja ralli), Belgiast (Ypres’ ralli), Tšehhist (Barumi ralli) ning lõpuks ka Eestist. Rally Estonia ja EALi ühine pressiteade ütles, et osapooled on vihakirve maha matnud ning Aava kostis, et neile on tehtud pakkumine võõrustada MM-etappi.

Tegemist oli imelise võimalusega jõuda MM-kalendrisse ning paar tundi pärast joovastavat pressiteadet ütles ka peaminister Jüri Ratas Facebooki otseülekandes: annan endast kõik, et Rally Estonia pääseb MM-sarja!

Päev, mis läheb Eesti ajalukku

Peakorraldaja Aava oli enesekindel, et Eesti saab endale WRC-ralli, kuid ta manitses fänne, et miski pole kivisse raiutud. Juuli alguses sai aga kõik ametlikuks: rallimaailma koorekiht jõuab täies rivistuses Lõuna-Eestisse, kus kihutatakse 4.-6. septembrini autoralli MM-sarja etapp. Fanfaarid hõiskasid ja koerad lõrisesid, fännid lõid käsi kokku ning hakkasid reisiplaani kokku panema!

Pole kahtlustki, et MM-etapi võõrustamine on Eesti jaoks tohutult tähtis ja suur asi. Koroonaviiruse tõttu ei pruugi raja äärde mahtuda nii palju pealtvaatajaid kui muidu, aga MM-ralli tuleb meie õuele ning see päev läheb rasvase kirjaga Eesti ajalukku. Täpselt nii nagu Markko Märtini triumf 2003. aasta Akropolise MM-võistlusel või Tänaku ja Järveoja tiitel.

Kalendrisse pääsemine on seda magusam, et praeguse seisuga on Rally Estonia hooaja teises pooles ainus uus võistlus. Liepaja korraldab vaid EM-etappi, Barumi 50. juubeliralli lükati finantsprobleemide tõttu aasta võrra edasi ja Ypres’ saab endale koha vaid juhul, kui Türgi suudab rallikaravani vastu võtta nädala võrra varem.

Nüüd tuleb hoida pöidlaid ja varbaid, et tänavuse Rally Estonia näol pole tegemist ühekordse MM-võistlusega. Eesti on rallirahvas ning väärib MM-etappi aastateks!

log in

reset password

Back to
log in