Juha Kankkunen – legendide abil tippu tõusnud ja tiitleid võitnud WRC-äss

Tänaseks 61-aastane soomlane on üks neljast sõitjast, kes on autoralli MM-ajaloos võitnud vähemalt neli meistritiitlit.


Ralliringkondades ei kahtle keegi, et Juha Kankkunen on vaieldamatu legend. Soomlase karjäär kestis kaua ning seda ilmestab kõige paremini fakt, et Kankkunen sõitis tehasetiimide eest vahemikus 1983-2002.

Sarnaselt paljudele teistele tipprallisõitjatele alustas Kankkunen autoga sõitmist varakult. Jyväskylä MM-ralli teede lähedal sündinud ja üles kasvanud hilisem neljakordne maailmameister õppis autot juhtima seitsmeaastaselt ning viis aastat hiljem omas ta juba oma esimest neljarattalist masinat. Kui Kankkuneni põllumehest isa Pekka jaoks oli autoralli ja jäärajal sõitmine hobi, siis poja jaoks kasvas sellest välja miski muu.

Karjääri alguses ulatasid Kankkunenile abikäe mitmed tuntud Soome rallitegelased. Näiteks aitas tal rallikunsti õppida Pekka Kankkuneni hea sõber Timo Mäkinen, kes võitis MM-tasemel neli võistlust. Ta oli üks originaalsetest Lendavatest Soomlastest. Olgu öeldud, et Timol ja samuti neljakordsel maailmameistril Tommi Mäkinenil sugulussidet pole. Majanduslikku tuge pakkus Kankkunenile Timo Jouhki, kes on mänedžerina olnud vaat et iga Soome tippsõitja karjääri taga.

Muide, kui oma esimese ralli sõitis Kankkunen 1978. aastal, siis MM-sarjas debüteeris ta juba aasta hiljem. Kus? No eks ikka Soomes, autoks oli Ford Escort RS2000.

Kankkunen lõi käed Toyotaga

Soomlase karjäär sai tipptasemel õige hoo sisse 1983. aastal, kui ta palkas Toyota tehasetiim. Esimest võitu ei tulnud Kankkunenil kaua oodata, sest 1985. aasta Keenia rallil noppis ta üllatustlikult esikoha. Meie põhjanaaber on tänini esimene sõitja, kes suutnud oma esimesel stardil Keenias võita.

Mõned kuud hiljem tõusis Kankkunen Mustal Mandril taas poodiumi kõrgeimale astmele. Ta kogus küll Björn Waldegardiga Elevandiluurannikul sama palju trahviminuteid (võitja määrati trahviminutite alusel, mida vähem, seda parem), kuid Kankkunen võitis, sest oli viigilahutajaks määratud võistluse osas minuti võrra kiirem. Tõsi, Toyota tiimi seas peeti võitjaks nii soomlast kui ka rootslast ning nad üritasid autod koos esikohapoodiumile viia, kuid masinad ei mahtunud ära.

Kankkunen oli enda nõnda hästi tõestanud, et 1986. aastaks palkas ta endale Peugeot. Võistkonnas, mida juhtis tänane Rahvusvahelise Autoliidu (FIA) president ja endine Ferrari F1-tiimi pealik Jean Todt, asendas soomlane kaasmaalasest maailmameistrit Ari Vataneni.

Tegemist oli Kankkuneni jaoks esimese hooajaga, kus ta osales rohkem kui viiel MM-etapil. Kolme võidu kõrvale noppis ta ka kamaluga poodiumikohti, kuid enne hooaja viimast rallit USAs edestas Lancia sõitja Markku Alen Kankkuneni ühe punktiga.

Olympuse ralli suutiski Alen võita ning sellega kindlustada ka maailmameistritiitli. Kankkunen jäi teiseks, kuid 11 päeva hiljem otsustas FIA, et Peugeot eemaldati Sanremo rallilt reeglitevastaselt ning tegelikult kuulub kogu võistlus tühistamisele. See oli imeline uudis Kankkunenile, sest Alen oli Sanremos võitnud, ent kuivõrd tulemust enam arvesse ei võetud, edestas Peugeot mees kaasmaalast Lancias MM-sarja üldarvestuses 14 punktiga.

Kankkunen püsis pikalt tipus

Järgmiseks aastaks siirdus Kankkunen küll Lanciasse, kuid ta krooniti taas maailmameistriks. 1988. aastaks oli pedaalitallajal uus leivaisa, kui ta taasliitus Toyotaga. Tiitlit ei tulnud ning 1990. aasta hooajaks kolis tippsõitja tagasi Lanciasse.

Itaalia tootja Delta Integralega näitas Kankkunen väga head hoogu, sest vahemikus 1990-92 oli ta MM-sarja üldarvestuses vastavalt kolmas, esimene ja teine. Koos hispaanlase Carlos Sainzi ja prantslase Didier Aurioliga moodustasid nad 1990. aastate alguses kolm musketäri, kes olid konkurentidest selgelt üle.

1993. aastaks naasis Kankkunen Toyota juurde. Üleminek oli edukas, sest tõi talle kohe ka oma neljanda ja viimase maailmameistritiitli. Selleks hetkeks oli tegemist kõige edukama rallisõitjaga MM-ajaloos, kes kogus võite ka 1990ndate teises pooles.

Kokku jäi Kankkuneni arvele 23 etapivõitu, millest 22 tulid kruusal ja üks lumises Rootsis. Huvitav on ka märkida, et soomlane tõusis MM-sarjas poodiumi kõrgeimale astmele viie erineva kaardilugejaga: Kankkuneni aitasid Fred Gallagher, Juha Piironen, Nicky Grist, Denis Giraudet ja Juha Repo.

Ja muidugi ei saa me ära unustada Kankkuneni legendaarset tsitaati. Kui talt küsiti 1999. aasta Soome MM-ralli, mille ta võitis, lõpus rehvivaliku kohta, lausus soomlane sõnad, mis jäävad igaveseks rallifolkloori: “Musta värvi, ümmargused, Pirelli omad.”

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kes armastavad riskivaba panuseid. Nimelt on käimas kampaania, kus võid saada iga nädal 25 euro suuruse riskivaba panuse, kui teed panuseid vähemalt 500 euro eest. Kelle panustamismaht on väiksem, saab samuti kampaaniast osa võtta. Lisainfo on SIIN.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in