Marcus Grönholm – WRC-tšempion, kes ei tahtnud lubadust murda

Kahekordne maailmameister andis oma käe Peugeot'le, ehkki teised pakkusid hiljem rohkem võimalusi. Aga Grönholm ei tahtnud oma sõna murda.


Ralliajaloolastele meeldib öelda, et Soome sõitjate Marcus Grönholmi ja Tommi Mäkineni karjäärid on paljuski sarnased. Just Grönholm oli 2000. aastal see, kes lõpetas Mäkineni ja Mitsubishi neli hooaega kestnud tiitlipeo.

Nii Grönholm kui ka Mäkinen ei pääsenud MM-sarjas kohe löögile, vaid pidid ootama. Näiteks tegi Grönholm esimese pikema hooaja kaasa 30-aastaselt ning juba oma esimese täishooaja lõpetas Bosse – nii fännid teda kutsuvad – maailmameistrina.

Mäkineni esimene pikem hooaeg MM-sarjas tuli juba 31-aastaselt ning täpselt nii nagu Grönholm, võitis temagi oma esimesel täishooajal meistritiitli.

Grönholm võitles nõbuga

Tänaseks 53-aastane Grönholm on pärit Soome rootsikeelsest osast. Tal on Rootsi nimi ning räägib vabalt nii rootsi kui ka soome keelt. Tema isa Ulf oli samuti rallisõitja, kuid suri testil tehtud avariis. Marcus oli sel ajal 13-aastane.

Algselt hakkas tulevane kahekordne maailmameister Marcus võistlema mootorratastega, kuid põlveprobleemi esile tulles andis Grönholm käe autodele ja rallile. Ning ajalugu teab suurepäraselt, et see oli ainuõige valik.

1988. aastal krooniti Grönholm autorallis Soome juunioride meistriks ning jätkas seejärel täiskasvanute hulgas. Ta võitis N- ja A-rühmas kokku neli meistritiitlit, pidades mitu korda vägevaid duelle oma nõbu Sebastian Lindholmiga.

Soomes Toyotaga kihutanud Grönholm jäi Jaapani autotootja tiimile silma ning nende tehasetiim andis talle 1992. aastal Soomes võimaluse sõita. Grönholm võitis avakatse, kuid sõitis seejärel teelt välja… Muide, olgu öeldud, et tegemist polnud Grönholmi MM-debüüdiga, mis tuli 1989. aastal Soomes Lancia Delta Integrale roolis.

Grönholmi sidemed Toyotaga aga ei katkenud. Ehkki häid tulemusi MM-sarjas suurt ei tulnud ning sõitja oli mõelnud loobumisele, anti talle 1997. aasta Soome etapil võimalus kihutada tuliuue Toyota Corolla WRCga. Teist masinat taltsutas prantslasest maailmameister Didier Auriol.

Grönholm näitas head kiirust ning hoidis kolmandat kohta, enne kui pidi kütusesurve probleemi tõttu katkestama. Pettumus oli tohutu, aga Toyota lubas Grönholmile, et ta saab sõita hooaja lõpus Suurbritannias. See tõi soomlasele viienda koha.

Suurepärane esitus tõi tähelepanu

Ka 1998. aastal taltsutas Grönholm Soomes Toyotat. Ta võitis kõige rohkem kiiruskatseid, kuid sai vaid seitsmenda koha, sest käis purunenud velje tõttu kraavis. Ent tema suurepärane kiirus tõi talle väga palju tähelepanu.

Ehkki Grönholm oli aastaid teinud koostööd Toyota ja tal oli selle pealiku Ove Anderssoniga suurepärane suhe, tahtis roolikeeraja MM-sarjas suuremat rolli. Esimese pakkumise tegi talle aga Peugeot ja Grönholm otsustas selle vastu võtta. Lepingu kohaselt pidi soomlane osalema kõikidel kruusaetappidel, ehkki hiljem sai ta teistelt tiimidelt pakkumisi ka täishooajaks.

Grönholm ei soovinud aga oma Peugeot’le antud sõna murda ning ta esindas Prantsusmaa tiimi kuus aastat, tulles kaks korda maailmameistriks. 2006. aastal siirdus ta Fordi, sõitmaks nende uhiuue Focus WRCga. Algus oli vägev, sest ta võitis hooaja kaks esimest etappi Monte Carlos ja Rootsis, kuid Sebastien Loeb kogus tol aastal alles hoogu ning võttis õige pea juhtohjad üle.

Grönholmi viimaseks täishooajaks MM-sarjas jäi 2007. aasta, mil ta lõpetas Loebi järel taas teisena.

Praegu kannab Grönholmi lippu rallimaailmas kõrgel Marcuse 25-aastane poeg Niclas, kes kihutab põhikohaga rallikrossi MM-sarjas, aga on osalenud ka autoralli MM-sarjas.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Alanud on suur jäähokihooaeg. Selle tähistamiseks on Betsafe’il eripakkumine, kus on võimalik võita tasuta panus jäähokile. Panusta vähemalt 25 eurot (ühe panusena, minimaalse koefitsiendiga 1.50 valiku kohta) ning saadki endale preemia kas või iga nädal! Vaata lähemalt SIIT.

Sel nädalal on Meistrite liiga kohtumised küll mängitud, aga Euroopa liiga ja Konverentsiliiga matšid on ees. Panusta eurosarjade peale vähemalt 25 eurot ja saa tasuta kümne euro suurune panus ja kümme tasuta spinni Starburst XXXtreme’is. Haara pakkumisest kinni SIIT.

Mõistagi pole Betsafe’i koefitsiendimeistrid ära unustanud Soome MM-rallit. Ott Tänak kuulub favoriitide hulka ning uuel kasutajal on võimalik panustada Tänaku esikolmikusse jõudmisele koefitsiendiga 35.00. Ning kui see täide läheb, saad kätte ka 35 tasuta spinni! Kampaaniaga saad liituda SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in