WRC avalik saladus: kuidas “võistlejad” vahetasid ralli ajal autod ära

Rallimaailmas on mõeldamatu, et sõitjad vahetavad võistluse ajal autosid. Samas viitavad kõik asitõendid, et kunagi on nii tehtud!


Autoralli MM-sarjas on olnud skandaale küllaga. Et ühte neist meenutada, tuleb ajaratast tagasi kruttida 35 aastat ja siirduda Elevandiluurannikule.

Keenias ja Elevandiluurannikul peetud MM-etapid on oma raskusastme poolest legendaarsed. Need olid ränkrasked katsumused nii ekipaažidele kui ka autodele ning tihti sõideti Aafrikas tavapärasest erinevate masinatega.

Võtame näiteks 1979. aasta ja Hannu Mikkola. MM-sarja üldarvestuses lõpuks teiseks jäänud soomlane kihutas muidu Ford Escordiga, kuid Keenias ja Elevandiluurannikul oli tema istumise all spetsiaalselt Aafrika etappideks ümber ehitatud Mercedes-Benz 450 SLC.

1985. aastal jõuti aga Aafrikas tippu enam-vähem samasuguste masinatega, millega sõideti ka teistel MM-rallidel. Näiteks võtsid Elevandiluurannikul kaksikvõidu Toyotad: poodiumi kõrgeimale astmele tõusis neljakordne maailmameister Juha Kankkunen, kuus aastat varem ihaldatud tšempionitiitlit võitnud Björn Waldegard oli teine. Pärast rallit ei rääkinud Toyotade edust aga suurt keegi.

Mouton on rallilegend

Autoralli MM-sarjas pole aastate jooksul olnud väga palju naispiloote. Seda märkimisväärsem on Michele Moutoni karjäär, sest praegune Rahvusvahelise Autoliidu FIA turvadelegaat võitis neli MM-etappi ning oli 1982. aastal MM-sarja üldarvestuses teine, jäädes alla vaid Walter Röhrlile.

Ehkki prantslanna näitas paljulubavaid tulemusi, katkestas ta palju. 1984. aastaks lisandus Audi tehasetiimi Röhrl. Et võiskonnas olid ka Mikkola ja samal aastal maailmameistriks tulnud Stig Blomqvist (oli tol hooajal ainus Audi sõitja, kes tegi kaasa kõik MM-etapid), oli Moutoni roll varasemast pisem.

Mouton ei läinud aga ralli juurest minema. Ta kihutas Audiga nii MM-sarjas kui ka teistel võistlustel 1985. aastal tegi prantslanna tipptasemel kaasa vaid just Elevandiluurannikul, kus haigestunud põhikaardilugeja Fabrizia Ponsi asemel navigeeris prantslannat rootslane Arne Hertz.

Moutoni jaoks algas kõik hästi

Pärast avapäeva jagas Mouton koos Kankkuneniga esikohta. Probleemid andsid ennast näole teisel võistluspäeval, kui prantslanna Audi Quattro mootor oli piltlikult öeldes ära suremas ning sellest tuli kurjakuulutavat valget suitsu. Kõik ootasid, et naine peab tehniliste murede tõttu katkestama.

Mouton suutis siiski jätkata ning Audi sõnul tegid mehaanikud tema Quattro džunglis korda. Selleks liiguti aga võistlustrassist eemale ning Mouton kogus ajakaristustena peaaegu poolteist tundi. Auto sai aga töökorda ning võistlus võis edasi minna! Süüdistused ja pealtnäha kummalised spekulatsioonid algasid aga õige pea.

Nimelt oli Audi starti saatnud ka sakslased Franz Brauni ja Arwed Fischeri, kelle Quattro polnud Aafrika ralliks spetsiaalselt tugevdatud. Tegemist oli teenindusautoga, kust sai vajadusel juppe võtta. Kui Moutoni masinat parandati, anti teada, et Braun (Elevandiluuranniku MM-etapp oli ainus ralli, vahet pole, millisel tasemel, kus ta karjääri jooksul sõitjana osales) on katkestanud. Kokkusattumus? Vaevalt!

Audi sõnul polnud Moutoni masina vigastused tegelikult üleliia suured. Probleemi valmistas õlipump, kuid see võeti Brauni autolt. Toona oli tegemist igati seaduspärase käiguga, mis ei sünnitanud kahtlusi pettuses.

Hiljem hakati aga üha valjemalt rääkima, et Mouton ja Braun vahetasid autod ära. Sakslase masinale lisati mõned kerepaneelid, et see näeks prantslanna Quattroga sarnasem välja. Vot see polnud seadusepärane käitumine! Ehkki ükski konkurent ei andnud sisse ametlikku protesti, olid spekulatsioonid nii laialdased, et korraldajad kontrollisid olukorda, kuid ei suutnud süüdistusi kinnitada.

Lõpuks pidi Mouton siiski ralli pooleli jätma, sest naise sõnul oleks jätkamine olnud liiga ohtlik. Nimelt oli tema auto koost lagunemas. Seegi asitõend viitab Brauni auto kasutamisele, sest Moutoni Aafrikaks tugevdatud masina säherdune katki minemine polnud tõenäoline ega loogiline.

Kahjuks pole lugu saanud tänini lõpplahendust. Kõik asitõendid annavad siiski mõista, et Audi korraldas Elevandiluurannikul pettuse, mida ei kujutaks tänapäeval kuidagi ette.

Mis keelt räägivad Betsafe’i koefitsiendid?

Panustamisrubriigis keskendume ametlikult neljapäeval algavale Sardiinia MM-rallile, mis on praeguse võistluskalendri järgi hooaja eelviimane etapp. MM-sarja üldliidrina läheb Itaaliasse Elfyn Evans, kes edestab lähimat jälitajat Sebastien Ogier’d 18 punktiga.

Sardiiniat on alati peetud ralliks, kus mängib lähtekoht suurt rolli. Nimelt on seal palju lahtist kruusa ehk mida varem stardid, seda rohkem tuleb teed konkurentidele puhastada. Tänu sellele peame võidu osas kõige suuremateks favoriitideks Thierry Neuville’i ja Ott Tänakut.

Belglane alustab Sardiinias esimest võistluspäeva viiendalt kohalt ning näitas juba raskel Türgi rallil, et tema ja Hyundai kooslus on väga kiire. Ka Türgis oli parem alustada tagantpoolt ning belglane võitis seal 12 kiiruskatsest tervelt seitse. Pealegi pakub Neuville’i võidukoefitsient Sardiinias kõige suuremat väärtust, mistõttu teeme meie oma panuse just talle.

Tänak läheb rajale kolmandana, mis pole küll ideaalne, kuid saarlane on varemgi näidanud, et pealtnäha kehvem lähtekoht pole talle suureks takistuseks. Tõsi, Türgis oli valitseva maailmameistri kiirus nii ja naa, kuigi varase katkestamise tõttu ei saanud me muidugi ette õiget pilti.

Kes tahab panustada mustale hobusele, vaadaku Dani Sordo otsa. Hispaanlane tuli mullu Sardiinias võitjaks, ehkki see juhtus ainult punktikatsel Tänakut tabanud roolivõimujama tõttu. Et Sordo pole tänavu saanud kirja ühtegi MM-punkti, alustab ta võistlejate rivi lõpust ehk tema stardipositsioon on küll suurepärane.

Betsafe’i kihlveokontor @06.10 kell 09.32.

Väga head väärtust pakub ka M-Spordi meeste duell. Teemu Suninen on sel hooajal olnud Esapekka Lappist nobedam igal MM-kalendrisse kuuluval kruusarallil ning vaid Türgis lõpetas ta kaasmaalasest tagapool. Sedagi viimase päeva katkestamise tõttu.

Seda kummalisem on näha, et koefitsiendimeistrite hinnangul lõpetab tõenäolisemalt kõrgema kohaga Lappi kui Suninen. Meie hinnangul on asi vastupidi ning et Sunineni koefitsient on mees-mehe vastu võitluses kena, tulebki sellele panustada!

Betsafe’i kihlveokontor @06.10 kell 10.50.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Mõistagi pole meie pakkumisemeistrid ära unustanud Sardiinia rallit, kus on uuel kliendil võimalik Ott Tänaku võidu peale panustada tervelt koefitsiendiga 35! See on ju jaburalt kõrge koefitsient! Rutta ning võtta pakkumine vastu SIIN, sest aega pole enam liiga palju järel. Kes võtab pakkumise vastu ja Tänak võidab, saab Betsafe’is ka ühe vahva üllatuse!

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

Lõpetuseks on Betsafe’il vahva kampaania jäähoki-, tennise- ja jalgpallisõpradele. Olenevalt sellest, millele sulle meeldib panustada, võid võita 10, 20 või 40-eurose riskivaba panuse. Valik on sinu, tee see SIIN!

log in

reset password

Back to
log in