Tänak, Ogier ja Neuville – algab järjekordne WRC-tiitlilahing

2020. aasta autoralli MM-sari saab alguse 23. jaanuaril Monte Carlos. Enne seda vaatame aga üle hooaja ennustusvihjed ja osalejate seisud.


Autoralli MM-sarja alguseni on vähem kui kümme päeva. Hooajale lükatakse hoog sisse 23.-26. jaanuarini Prantsusmaal sõidetava Monte Carlo ralliga ning maailmameister selgub kõige hiljemalt 22. novembril Jaapanis.

Esialgu pidi tänavusel hooajal kavas olema 14 etappi, kuid Tšiili tormilise poliitilise olukorra tõttu jäeti Lõuna-Ameerika etapp ära. MM-sarja juhtfiguurid on küll öelnud, et nad sooviksid Tšiilit kellegagi asendada, kuid see võib osutuda võimatuks ülesandeks. Sestap saabki võrdlemisi kindlalt öelda, et rallikaravan kihutab 2020. aastal kuraditosinal võistlusel.

WRC-tiimide ja sõitjate hulgas on toimunud paras virvarr. Citroen lahkus, mistõttu saadavad igal etapil maailma kiireimaid ralliautosid starti vaid kolm võistkonda: Toyota, Hyundai ja M-Sport.

Põnevad vangerdused

Valitsev maailmameister Ott Tänak lõi käed Hyundaiga, kus jätkavad Thierry Neuville, Sebastien Loeb ja Dani Sordo. Tänak ja Neuville teevad sealjuures ainsatena kaasa täishooaja, Sordol on leping seitsmeks ja Loebil kuueks ralliks. Küll on räägitud võimalusest, et mõnel MM-etapil teeb Hyundai i20 WRCga kaasa ka mulluse hooaja üldarvestuses neljandana lõpetanud Andreas Mikkelsen.

Citroen lahkus suuremas jaos seetõttu, et Sebastien Ogier ei soovinud nende ridades enam jätkata. Kuuekordne maailmameister liitus Toyotaga ning palus kuulduste kohaselt endale üheks meeskonnakaaslaseks Elfyn Evansit. Tiimipealik Tommi Mäkinen kuuletus.

Ülipõnev saab olema näha, kuidas möödub Kalle Rovanperä hooaeg Toyotas. 19aastane Soome supertalent, kelle isa on endine tippsõitja Harri Rovanperä, debüteerib tänavu WRC-autoga ning saab kohe kirja täisaasta.

Põhitrio kõrval on Toyota ridades stardis ka legendaarne Jari-Matti Latvala ja Jaapani tõusev lootus Takamoto Katsuta. Latvala sõidab kindlasti Soomes ja Rootsis ning väidetavalt on tal eelarve koos ka Sardiiniaks. Ideaalstsenaariumi korral kihutab soomlane veel Portugalis, Walesis ja Uus-Meremaal. Katsuta teeb kaasa kaheksal MM-etapil.

M-Spordis jätkavad Teemu Suninen ja Gus Greensmith, kellest viimane debüteeris WRC-autoga mullu. Tänavu hangib ta taas kogemusi, kuid saab sedakorda osa võtta üheksast MM-rallist. Sunineni kõrval on M-Spordi teine põhisõitja Citroeni tõttu päevapealt töötuks jäänud Esapekka Lappi.

Uus aasta, samad soosikud

Tiitlifavoriitidele mõeldes ei pea Hercule Poirot’ kombel halle ajurakke kuigi palju ragistama. Tänak, Neuville ja Ogier on konkurentidest uue generatsiooni WRC-autode ajastul ehk alates 2017. aastast selgelt üle olnud.

Loodetavasti jääb trio ka tänavu MM-sarja üldarvestuses üksteisele lähedale. See tähendaks taas ülipõnevat hooaega, kus maailmameister selgub alles eelviimasel või viimasel etapil. Sealjuures on maruraske ennustada, kes on 2020. aastal see kõige suurem favoriit. Ühte kindlat soosikut lihtsalt pole.

Huvitav on ka küsimus, kes tõuseb lihtsurelikest parimaks. Viimasel kolmel hooajal on MM-sarja kokkuvõttes neljanda koha teeninud Latvala (2017 ja 18) ning Mikkelsen. Iroonilisel kombel ei teeninud kumbki tänavuseks mõne tehasetiimiga lepingut.

Sellele positsioonile on üks selge favoriit – Evans. Waleslane lõpetas eelmise hooaja Mikkelseniga samade punktide peal, kuid parem lõppkoht – norralane oli Argentinas teine, Evans Mehhikos ja Korsikal kolmas – andis eelise viikingile.

Mullu segas toona M-Spordis sõitnud britti Rally Estonial saadud seljavigastus, milleta oleks ta kindlasti suutnud Mikkelseni edestada, kuna Hyundai roolikeeraja jättis tiimipealiku Andrea Adamo otsusel kolm võistlust vahele. Tegelikult oli norralasel leping täishooajaks.

Lõpetuseks on äraütlemata tore näha WRC-autodega kihutamas noori sõitjaid. Katsuta, Greensmith ja Rovanperä on järgmine generatsioon ning siia võib lisada ka Pierre-Louis Loubet’. Mullu WRC2-klassi maailmameistriks kroonitud prantslane debüteerib samuti MM-sarjas WRC-masinaga, kuid praegu pole veel teada, kus ja kellega.

Mis keelt räägivad koefitsiendid?

Betsafe’i kihlveokontor pakub ralli- ja spordisõpradele võimalust ennustada WRC-hooajal toimuvat. Alustuseks vaatame meeskondlikku arvestust, kus on üks asi juba kindel: M-Spordi tiitlivõidule (21,00) panustab vaid paadumatu optimist.

Malcolm Wilsoni omanduses oleva eratiimi reaalseks eesmärgiks algaval hooajal on võtta mõni poodiumikoht ning võib-olla võidelda ühel-kahel rallil poodiumi kõrgeimale astmele tõusmise nimel, kuid sellega M-Spordi lootused ka lõppevad.

Mullu konstruktorite arvestuses kõva madina pidanud Hyundai ja Toyota koefitsiendid on aga juba märksa mõistlikumad – Lõuna-Korea autotootja tiimil 1,50 ja maailma suurimal autotootjal 2,50.

Betsafe’i koefitsiendid 14.01.2020 @11.00 seisuga

Siinkohal on selge favoriit Hyundai. Kui üldjuhul ei kutsu koefitsient 1,50 panustama, siis praegu võib Hyundai triumfi ennustamisel olla väga julge. Neuville, Tänak, Sordo ja Loeb on lihtsalt niivõrd tugev kooslus, kes võivad kõik rallivõitude eest võidelda. Toyota puhul ei saa sama öelda, kuna nooruke Rovanperä alles hangib kogemusi ja Evans keskendub ilmselt Ogier’ aitamisele.

Kõige huvitavam panusetüüp on aga 2020. aasta maailmameistri ennustamine. Betsafe’i hinnangul on kolm meest – Tänak, Neuville ja Ogier – teistest selgelt eraldunud, sest neljandal kohal oleva Evansi koefitsient on tervelt 51,00.

Muidugi, rallimaailma 21. sajandi supertrio peabki konkurentidest koefitsientide silmis peajagu üle olema, kuna see peegeldab viimase kolme hooaja reaalset seisu. Kolmiku tiitlikoefitsiendid on: 1,90 (Ogier), 2,75 (Tänak) ja 4,25 (Neuville).

Betsafe’i koefitsiendid 14.01.2020 @11.00 seisuga

Siinkohal näib kõige magusam olevat Neuville’i koefitsient. Ogier ja Tänak on ju meeskondi vahetanud ning küllap võtab neil autoga kohanemine aega. Lisaks on Toyota puhul teada-tuntud fakt, et masina töökindlus pole kiita.

Neuville jätkab aga taas Hyundais ning ta tegi mullu karjääri parima hooaja. Ennustada on küll keeruline, kuid ülienesekindel belglane tunneb ilmselt, et tänavu on tema parim võimalus tulla maailmameistriks. Ta tunneb Hyundaid suurepäraselt ning see annab talle konkurentide ees eelise. Kui koefitsiendi väärtus on magus, oleks patt sellele mitte panustada!

log in

reset password

Back to
log in