Tänaku maagilised WRC-triumfid

Panustamisrubriigis keskendume Rally Estoniale, kus Tänak on selge favoriit ning tema koefitsiendis on kamaluga väärtust!


Rallisõitja Ott Tänak on MM-karjääri jooksul võitnud 12 rallit ja ühe maailmameistritiitli. Kõiki võite ei saa aga ühte patta panna, sest kui mõni on olnud märkimisväärselt suurepärane, siis mõnes on suurt rolli mänginud konkurentide eksimused või ebaõnn. Meie vaatame otsa aga mõnele triumfile, mida oleks patt kutsuda millekski muuks kui maagiliseks.

Tšempionitiitel

Tõele au andes on säärast loetelu tehes võimatu jätta esimesena märkimata mullune maailmameistritiitel. Hooaja viimaseks kujunenud rallil Kataloonias ületas Tänak küll finišijoone teisena, kuid sellest piisas, et trofee kotti pista.

Toyota Yaris WRCga kihutanud saarlane ja tema kaardilugeja Martin Järveoja olid 2019. aastal vaat et pidurdamatud. 13 etapist võideti tervelt kuus ning praeguseid meeskonnakaaslasi Thierry Neuville’i ja Nicolas Gilsouli edestati MM-sarja üldarvestuses 36 punktiga. Eestlased lõpetasid Sebastien Ogier ja Julien Ingrassia kuus aastat kestnud hegemoonia.

Esimene jääb alati meelde

Samuti oleks patt nimetamata jätta Tänaku esimene triumf. 2017. aastal roolis ta M-Spordi Ford Fiesta WRCd, kui edestas Sardiinia raskel kruusarallil kõiki konkurente ning teenis õiguse hüpata võidu tähistamiseks Alghero jahisadamast Vahemerre. Küll oli see alles magus suplus!

Võistlusele tagasi vaadates peab Tänak õnne tänama, sest teiste hulgas läks halvasti pikalt juhtinud ja võidu suunas kihutanud Hayden Paddonil. Uusmeremaalast taga ajanud Thierry Neuville’il, kes oli Tänakust samuti eespool, olid suured probleemid piduritega.

Samas, lõpp hea, kõik hea! Jah, Tänak ei tõusnud Sardiinias poodiumi kõrgeimale astmele tänu meeletule tempole, kuid ta oli piisavalt kiire, et lõigata kasu konkurentide apsudest ja ebaõnnest. Seda ei saanud öelda näiteks eestlase tiimikaaslase Ogier’ kohta, kes oli juba enne rehvipurunemist kõrgest mängust väljas.

Asfalt pole probleem

Eesti noortel rallisõitjatel on näiteks Kesk-Euroopa kolleegidega võrreldes üks murelaps. Nimelt ei toimu Maarjamaal asfaldivõistlusi ning musta värvi teekattel sõidetakse vaid mõnel linnakatsel, kuid need on ju teadupärast lühikesed.

Samas on räägitud, et asfaldirallide puudus polegi väga suur miinus ning tegelikult peaksid eestlased musta värvi teekattel head olema. Näiteks sõnas seda Karl Kruuda, kes selgitas, et kuna Eestis võitmiseks peab roolikeeraja olema äärmiselt täpse sõidustiiliga ja seda sama nõuab ka asfalt, ei tohiks kohanemine liiga suur probleem olla.

Seda tõestas Tänak 2017. aastal Saksamaal. Paar kuud pärast triumfi Sardiinias osales ta bratwurst’i- ja nisuõllemaal MM-etapil, kus kemples võidu eest Andreas Mikkelseniga. Seitsmenda katsega võttis saarlane aga ohjad enda kätte ega loovutanud neid kellelegi. Lõpuks oli edu Citroen C3 WRCga kihutanud norralase ees 16,4 sekundit.

Muide, toona oli Saksamaal väga heas hoos ka Dani Sordo, kuid hispaanlane tegi neljandal katsel avarii ning pidi neljandalt kohalt katkestama. Sel hetkel jäi ta Tänakule alla vaid kuue sekundiga.

Fantastiline Soome

Eesti ja Soome ralliteid on juba aastaid võrreldud. Kindlasti pole nad üks-ühele samasugused, kuid sarnaseid jooni leidub mõistagi, millest kuulsaim on rajaprofiil. Nii Eestis kui ka Soomes on katsed väga kiired ja rohkete nukkidega.

Seega pole mingi ime, et Tänak on Soomes tihti hea minekuga silma paistnud. Tunamullu oli ta aga eriti vägevas hoos. Avapäeval suutis eestlasega sammu pidada vaid norralane Mads Östberg, kes kaotas enne laupäevaseid katseid vaid 5,8 sekundit. Kõrge tempo tõttu on suurte vahede (Latvala kaotas kolmandana 23,1 sekundit, ülejäänud jäid enam kui poole minuti kaugusele) tekkimine märkimisväärne ning kaotatuid sekundeid on üliraske tagasi sõita.

Laupäevaga pani Tänak oma paremuse ülikindlalt maksma. Östberg kaotas üha rohkem ja rohkem aega ning viimase nelja katse eel oli meie mehel 39-sekundiline puhver. Ralli lõpuks oli eestlase ja viikingite järeltulija vahe 32,7 sekundit. See oli võimas jõudemonstratsioon!

Mis keelt räägivad Betsafe’i koefitsiendid?

Autoralli MM-sari jätkub sel nädalal 4.-6. septembrini Lõuna-Eestis kihutatava Rally Estoniaga. Tegemist on hooaja neljanda etapiga ning kolme võistluspäeva jooksul läbitakse 17 katset kogupikkusega 233,4 km. MM-sarja üldliider on Ogier, Elfyn Evans jääb temast maha kaheksa punktiga. Tänak on viies, kaotust prantslasele on 24 silma.

Tänak on pärast koroonapausi ja enne Rally Estoniat osalenud Hyundai WRC-autoga kolmel rallil. Ta võitis juuli lõpus peetud Viru ralli, Põhja-Itaalias toimunud Alba asfaldirallil oli ta teine ja 23. augustil toimunud Lõuna-Eesti rallil esimene. Viimasest võtsid osa sisuliselt kõik WRC-mehed, vaid M-Spordi Esapekka Lappi ja Teemu Suninen polnud rajal nende Ford Fiestadega, millega nad võistlevad Rally Estonial.

Lõuna-Eesti rallil võitis Tänak kaheksast katsest tervelt seitse, edestades lähimat jälitajat Kalle Rovanperät 13,7 sekundiga. Hyundai pole küll kiiretel kruusarallidel alati kiirusega silma paistnud (heaks näiteks on Soome), kuid tänavu tundub, et eestlase ja Hyundai kombinatsiooni on konkurentidel Rally Estonial väga keeruline ületada. Et Tänaku võidukoefitsient on panustamise mõttes korralik ja sellel on väga palju väärtust, pole vaja pikalt mõelda. Saarlane on kindel favoriit ning praegu pole mingit märki, miks ta ei peaks kodusel MM-etapil tõusma poodiumi kõrgeimale astmele.

Betsafe’i kihlveokontor @01.09 kell 10.53.

Samuti on võimalik ennustada, milline autotootja kogub Rally Estonial enim punkte. Favoriidiks peetakse Toyotat, mis on ka mõistetav, kuna nad on kiiretel kruusarallidel alati väga head olnud. Pealegi on ju neil ka väga tugev koosseis: Ogier, Evans ja 19-aastane Kalle Rovanperä, kes jahib kindlasti poodiumikohta.

Jah, Tänak on meie arvates selge soosik, kuid võistkondlikult on Toyota võimalused kindlasti tõenäolisemad. Koefitsient pole küll kõige magusam, kuid siiski piisavalt väärtuslik, et sellele panustada.

Betsafe’i kihlveokontor @01.09 kell 10.58.

Rally Estoniaga seoses on Betsafe’il spordisõpradele ka kamaluga eripakkumisi. Neist kõige magusam on paari pandud just Tänaku triumfiga. Kui sul pole veel Betsafe’is kontot, ära raiska aega ning tee seda kohe. Seejärel panusta Tänaku võidu peale üks euro ning kui saarlane tõuseb poodiumi kõrgeimale astmele, saad oma raha tagasi tervelt 35-kordselt! Et pakkumine veelgi magusamaks teha, saad Tänaku triumfi korral lisaks 35 tasuta spinni Starburst’is. Vaata pakkumist lähemalt SIIT.

Samuti on Betsafe’il Rally Estoniaks pakkuda riskivaba panust väärtuses 10, 20 või 50 eurot. Suuruse valid ise ning pakkumisega saad liituda SIIN.

log in

reset password

Back to
log in