Mees, kes nautis triumfe nii WRC- kui ka F1-sarjas

Paljud tiimijuhid ei koge karjääris kaugeltki nii suurt edu kui Cesare Fiorio. Tähelepanuväärne on ka tõik, et ta oli edukas nii autorallis kui ka F1s.


Rallisõprade jaoks legendaarse Itaalia autotootja Lancia kunagise PR-bossi Sandro Fiorio poeg Cesare oli nooruses sõitja, kes kihutas nii kere- kui ka ralliautodega ja nautis ka mõõdukat edu. Aga tiimijuhina on tema saavutused märksa vägevamad!

Cesare Fiorio liitus Lancia tagatoaga vaid 23-aastaselt, pärast kohustusliku ajateenistuse läbimist. Ta valas vundamendi kere- ja ralliautodega tegelenud tiimile HF Squadra Corse, millest kasvas välja tohutult edukas ettevõtmine. Muide, Lancia polnud alguses autospordist vaimustuses, kuid Fiorio ehitas ümber mõned Lancia Flaviad, mis teenisid näiteks kohalikelt rallidelt võite.

1965. aastal ehk kaks aastat hiljem muutus programm professionaalsemaks ning Squadra Corsest sai pooleldi tehasetiim, mille säravamad tulemused tulid autorallis. Et Flaviad oleksid veelgi paremad, palgati andekaid insenere, kes aitasid 1966. aastal rajale tuua uue auto – Fulvia.

Senisest professionaalsem lähenemine tõi tulemusi. 1967. aastal võitis Ove Andersson – hilisem Toyota WRC-tiimi üliedukas pealik, kes sai kätt proovida ka vormel 1 tiimi juhtimise juures – Hispaania ja Sandro Munari – tema on esimene mitteametlik WRC-tšempion – Korsika ralli.

Algus oli hea, aga edasised tulemused veel paremad!

1969. aastal sai HF Squadra Corsest täieõiguslik tehasetiim – neist sai Lancia ametlik mootorispordiosakond – ning samal hooajal võitis Lancia Fulviat roolinud rootslane Harry Källström EM-sarja. Veidi hiljem ostis Lancia ära teine kuulus Itaalia autotootja Fiat, kes ei hakanud aga töötavat valemit muutma, jättes Fiorio rallitiimi bossiks.

1960. aastatel toimunud oli aga pelk prelüüd järgnevale. Fiorio soovis arendada legendaarseks osutunud Lancia Stratost, mille päras tuksus Ferrari mootor. Vahemikus 1974-76 krooniti Lancia ralli MM-sarja edukamaks konstruktoriks.

Fiorio vedas Lancia ralliprogrammi pikalt ning just tema juhtimise all toodi rajale näiteks 037 ja Delta S4, mis on sarnaselt Stratosega saanud rallisõprade jaoks kultusautodeks ning mis nautisid ralliradadel suurt edu. 037ga võitis Lancia 1983. aasta tiimide tiitli ning ka S4 kuulus B-rühma kiiremate sekka. Ning selle järeltulijad Delta HF ja Delta Integrale võitsid vahemikus 1987-1992 uuel A-rühma ajastul kuus järjestikust tiitlit võistkondade arvestuses.

Üheksa võitu ja 27 poodiumikohta

Tänaseks 82-aastane Fiorio liikus karjääriredelil aina ülespoole, mis avas uusi uksi. 1989. aastal kutsuti ta Ferrari F1-tiimi spordidirektoriks ning eesmärk oli selge: teha eelnevatel hooaegadel pettumust valmistanud Ferrarist taas konkurentsivõimeline vormelitiim.

Täpselt nii ka läks. Britt Nigel Mansell võitis hooaja avaetapi Brasiilias ning tõusis poodiumi kõrgeimale astmele ka Ungaris. Aga vormel polnud ideaalne, sest selle töökindlus polnud priima.

Siiski, edusamme tehti ja 1990. aastaks palgati Manselli kõrvale prantslane Alain Prost. Ferrari jäi konstruktorite arvestuses McLaren-Honda järel teiseks ning sõitjate punktitabelis oli ka Prost teine, kes pidas haaravat lahingut legendaarse Ayrton Sennaga, kuid kaotas brasiillasele hooaja lõpuks seitsme punktiga. Seda aastat jääb meenutama hooaja eelviimane etapp Jaapanis Suzuka ringrajal, kus Senna sõitis meelega Prostile sisse.

Fiorio lahkus Ferrari F1-tiimi juurest tüliga pärast 1991. aasta Monaco GP-d, kui tema suusad läksid ühe teise võistkonna ninamehega risti. Ent Fioriole seatud siht sai täidetud: itaallasse kahe ja poole aastase juhtimise jooksul võitis Ferrari üheksa GP-d ja jõudis 27 korda poodiumile.

Muide, ka Fiorio poeg Alessandro tegeles rallispordiga. Alexiks hüütud piloot osales karjääri jooksul 51 MM-etapil ning ehkki ühtegi võitu näppude vahele ei jäänud, jõudis ta kümme korda poodiumile. Kõik tema head tulemused tulid mõistagi Lanciaga. Kuidas siis teisiti?!

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Mõistagi pole Betsafe’i koefitsiendimeistrid ära unustanud, et selle nädala lõpus kihutatakse Kataloonias autoralli MM-hooaja eelviimane etapp. Uuel Betsafe’i semul on võimalik panustada koefitsiendiga 35.00, et 2019. aasta maailmameister Ott Tänak jõuab asfaldirallil poodiumile. Kui nii läheb, saad lisaks võidurahale ka 35 tasuta spinni! Võta pakkumine vastu SIIN.

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Käimas on ka jäähokihooaeg. Selle tähistamiseks on Betsafe’il eripakkumine, kus on võimalik võita tasuta panus jäähokile. Panusta vähemalt 25 eurot (ühe panusena, minimaalse koefitsiendiga 1.50 valiku kohta) ning saadki endale preemia kas või iga nädal! Vaata lähemalt SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in