Tiitlit kaitsevad saarlased loodavad taas mandrirahvast rüüstada

29. detsembril selgitatakse võrkpallis Eesti karikavõitja, kui finaalis lähevad omavahel vastamisi Saaremaa VK ja Tartu Bigbank. Loe ennustusvihjeid siit!


Võrkpallirahvas teab ikka, et enne ei saa vana aastat minema saata, kui pole välja mängitud hooaja esimene tiitel. Tänavu tehakse seda eriti suurejooneliselt, sest 29. detsembril tähistatakse Saku Suurhallis ka Eesti võrkpalli sajandat sünnipäeva.

Kui õhtusel juubeligalal „Eesti on võrkpallimaa 100“ saab plaksutada ansambli 2 Quick Starti meloodia rütmis, siis mõned tunnid varem loovad rütmimeeleolu parkettpõrandale maha lendavad pallid, sest Aadu Luukase karikafinaalis lähevad vastamisi tiitlikaitsja Saaremaa VK ja mullune Balti liiga võitja Tartu Bigbank.

Tegemist on kahe kange põhimõttelise vastasseisuga, sest nimetatud meeskonnad on viimase kahe aasta jooksul omavahel maid jaganud nii Eesti-Läti liiga kullamatšis, Eesti meistrivõistluste finaalseerias kui ka karikafinaalis.

Tunamullu samade satside vahel toimunud karikafinaalis saatis edu saarlasi, kes hakkasid pärast 3:2 (23:25, 25:18, 22:25, 25:15, 15:9) triumfi rõõmsalt saluuti taeva poole laskma. Edu saatis neid ka eelmisel aastal, kui 3:2 (23:25, 25:17, 25:21, 24:26, 15:11) oldi üle Pärnust. Seega Saaremaa näol on tegemist lausa kahekordse tiitlikaitsjaga!

Sile tee finaalini

Koduse volleskene gigandid edenesid kullamatši võrdlemisi hõlpsalt. Veerandfinaalis sai Saaremaa madistada esiliigas palliva Tallinna Ülikooliga, kes alistati kahel puhul kindlalt 3:0 – sealjuures Kuressaares toiminud avamatšis loovutati kolme geimi peale vastastele vaid 39 punkti! Poolfinaalis seljatati Tallinna Selver, kodus toimunud avamängus 3:1 ja võõrsil 3:0.

Tartu pidi tänu vimkameelsele fortuunale –   kelleks hooaja avaüritusel oli iroonilisel kombel nende kapten Kert Toobal – kohe veerandfinaalis vastamisi minema valitseva Balti meistri Pärnuga. Avo Keele hoolealused olid aga hooaja alguses kimpus vigastustega, mistõttu õigeks andmiseks ei läinudki – taaralinlased said kaks kindlat 3:0 võitu. Poolfinaalis seljatati 3:0 ja 3:1 tulemustega TalTechi mängumehed.

Tartut veab koolipoiss

Ka liigas on just Saaremaa ja Tartu need, kes troonivad poole hooaja peal tabeli tipus. Hooaja eel peamiselt eestlastele panustanud Tartu on seni peetud 14 kohtumisest võitnud 12. Tõsi, mõlemad allajäämised on tulnud just Saaremaa vastu.

Põhiliselt veab Bigbanki rünnakuvankrit 18aastane nurgaründaja Märt Tammearu, kes hoiab 211 punktiga (keskmiselt 15,1 mängus) liiga skoorikuningate edetabelis kolmandat kohta. Nuriseda ei saa ka teise nurgamehe Albert Hurda (167) ja klubi ainsa leegionäri, diagonaali Curtis Stocktoni (144) panuse üle.

Servijoonel näitab lisaks eelpool nimetatud triole head kahurikätt ka keskblokeerija Mihkel Tanila. 14 kohtumisega on neil kõigil taskusse pistetud 12 serviässa. Kuiva statistika kõrvale on Tartul veel juurde panna kogemused, mida numbrites mõõta ei saa, sest sidemängijana tõstab neil palle teistele ette üle 300 mängu Eesti koondises pidanud vanameister Kert Toobal ja kaitsefaasis jagab käske alles sügisel koondisega lõpparve teinud libero Rait Rikberg, kelle vastuvõtuprotsent on lausa 65%!

Saaremaa naudib rotatsiooni

Kui tartlased säravad peamiselt punktitabelite tipus, siis kanged saarlased domineerivad rohkem kaitsefaasis. Tõsi, koduliigas pole nad küll näidanud samasugust fenomenaalsust, kui eurosarjas Iisraeli hõbedaklubi Hapoeli Kfar Sabasi vastu, mil vastuvõtuprotsent oli koguni 89%, kuid palle oskavad nad siiski üles tuua.

Kuigi Tartu suudab vastased geimides hoida keskmiselt 20 punkti peal vs Saaremaa 21,6, siis saarlased lihtsalt ei lase mängul nii kaua kesta ning enamasti löövad platsi puhtaks juba kolme geimiga.

Rohkete leegionäridega vürtsitatud ning suuremat vangerdamisruumi omava Saaremaa esipommitajaks on kerkinud brasiillane Daniel Maicel, kellel on 9 kohtumisega kirjas 157 punkti (keskmiselt 17,4 mängus). Pallinguid on enim ässaks löönud sidemängija Reto Giger (11) ja tempomees Beau Graham (11).

Blokimängus emb-kumb meeskond eelist ei oma: mõlemad naudivad mängus keskmiselt 2,6 sulustamispunkti. Vastuvõttu vaadates on väike eelis Tartul (71,7% vs 70,1%), rünnakul aga omakorda Saaremaal (51% vs 47%).

Mis keelt kõnelevad koefitsiendid?

Kuigi Eesti-Läti ühisliiga esikohal troonib praegu 12 võiduga ja 2 kaotusega Tartu, on see petlik, sest tegelikult on nende selja taga hiilivate saarlaste (11–1) võiduprotsent parem.

Kui Saaremaa on tänavu libastunud vaid Jekabpilsi Luši vastu ja sedagi seisuga 2:3, siis tartlased on kere peale saanud kahel puhul. Ja mõlemad on tulnud just Saaremaa vastu ehk omavahelistes mängudes! Hooaja avamatšis jäädi võõrsil alla 2:3 (12:25, 25:16, 26:24, 21:25, 13:15), novembri keskel saadi koduseinte toest hoolimata 1:3 (25:21, 16:25, 26:28, 18:25) nahutada.

Seega räägib nii kahe meeskonna vaheline ajalugu kui ka tänavune hooaeg Saaremaa kasuks, mida näitavad ka Betsafe’i koefitsiendid (1,52), mis soosiksid Urmas Tali hoolealuseid.

Betsafe’i koefitsiendid 29.12.2019 @11.20 seisuga

Panustamisel tuleks arvestada kaht asjaolu. Nimelt toimub karikafinaal Saku Suurhallis, ehk kummalgi meeskonnal pole kasutada koduväljaku eelist. Arvestades aga meeskondade fännide aktiivsust, omab kullamatšis ilmselt suuremat toetust Saaremaa, kes pidupäeva puhul pealinna eraldi fännibusse organiseeris. Mingist suuremast koduseinte toetusest aga emma-kumma puhul kõneleda ei saa.

Teine oluline faktor on mängupaus. Vaevalt jõulusöömingud mängijate esitustele pitseri jätavad, kuid Tartu viimane ametlik mäng jääb 14. detsembrisse. Saarlased käisid viimati väljakul 17. detsember, kui pääsesid tugevuselt kolmandas eurosarjas 16 parema sekka.

Kui säärased muutujad kõrvale jätta, langeb meie valik ikkagi Saaremaale, kelle võidukoefitsient on 1,52, sest varasemad finaalid ja tänavune hooaeg on näidanud, et kui pall pannakse mängu mõisa peale, pole saarlased veel kordagi väristanud.

log in

reset password

Back to
log in