Eestil on taas tsenter: Maik-Kalev Kotsar – Margus Metstak 2.0

Eesti korvpallis on peaaegu kaks kümnendit nurisetud pikkade puuduse üle. Lõpuks näikse olevat see probleem lahendatud.


Maarjamaa parima korvpalluri tiitlit antakse välja 1995. aastast, vaid kahel puhul on see kuulunud puhtatõulisele tsentrile. Teravate küünarnukkide, vastaste näpistamise ja kõva võitluse poolest tuntud Margus Metstak lõi platsi puhtaks 1995., 1997. ja 1998. aastal.

Pärast seda vaatab keskmängijate osakonnast vastu tühjus. Hiljem auhindu noppinud Martin Müürsepp ja Kristjan Kangur võisid küll karjääri hilisemas faasis mütata korvi all, ent nende tippajad ajad möödusid äärel. Kui saatus erilist vingerpussi ei viska, võib Margus Metstak endale viimaks mantlipärija saada – tõupuhas tsenter Maik-Kalev Kotsar!

Jõutreening vormis Kotsari ümber

Keskmisele Eesti korvpallisõbrale end viimaste koondisemängudega tõsiselt tutvustanud palluri käekäik on põnev. Ta alustas tegelikult tagamängijana, kel hea viskekäsi. Ent ühtäkki kogus noormees meeletult kasvu. Korvialuseks “elajaks” koolitati Kotsar USAs. Aga nüüd kõigest järgemööda.

Sakust pärit mängumees omandas algtõed Audentese spordiklubis Alar Varraku käe all. Loogilise sammuna astus ta edasi sealsesse spordigümnaasiumisse, kus tulid esimesed tõsised kogemused meeste vahel. Kuigi Kotsar kasvas vähehaaval trennikaaslasest mööda, pühiks ta 2016. aastal kodumaa tolmu jalgelt sihvaka ja pealtnäha tagasihoidliku kutina. South Carolinas aga kõik muutus.

Esimese üllatuse pakkus ta juba USA tugevaima üliõpilasliiga NCAA hooaja eel. Kotsar oli mõne kuuga kasvatanud lihasmassi seitse kilogrammi ning vähendanud rasvaprotsenti nelja võrra. Etteruttavalt võib öelda, et see oli alles algus, sest nelja hooajaga kogus ta ookeani taga puhast lihast 30(!) kilogrammi.

Mõistagi muutis see varasemalt pigem äärel tegutsenud mängija stiili. Esimestel hooaegadel oli tal suuri probleeme viskamisega, kuid selgelt oli paranenud korvialune mäng. Kogenud ja väga nõudlik peatreener Frank Martin voolis eestlast kohati isegi vahendeid valimata. Pikas plaanis tõi see edu, ent kõik ei kulgenud sugugi lepase reega.

Kohe debüüthooajal mängis Kotsar end kenasti South Carolina rotatsiooni. Korralikele esitustele lisas kaalu tõik, et võistkond jõudis ajaloos esimest korda NCAA finaalturniiril nelja parema hulka. Tippsatsis teenida keskmiselt 24 minutit ja visata umbes kuus punkti ei kõlanud üldse mitte halvasti. Vastupidi. Jäi vaid küsimus, kuhu edasi?

Vaimne pool loksus paika

Paraku tuli järgmist sammu pikalt oodata. Pärast vinget starti jäi Kotsari areng toppama. Kahe hooaja jooksul ei suutnud ta oma statistikat märkimisväärselt edasi viia, pigem toimus koha peal tammumine. Ka mängulises pooles polnud näha märkimisväärset arengut. Põhjus oli mentaalne, enesekindlust nappis.

Peatreener Martin ei hoidnud end tagasi ning oli eestlaste suhtes sageli väga kriitiline. Viimase aasta eel istuti aga ühes koos maha, arutati asja ning leiti, et abi tuleb otsida psühholoogilt.

Varem mõtlesin paljudes olukordades üle. Kahtlesin sageli, kas peaksin ühe või teise viske sooritama. Tänavu läksin visetele kindlalt – vahet pole, kas lendab sisse või mööda. Muidugi tahtsin tabada, aga ma ei pabistanud,” sõnas viimasel hooajal keskmiselt 11,2 punkti ja 6,3 lauapalli noppinud Kotsar.

Tegemist oli kohati väga valusa, ent äärmiselt vajaliku õppetunniga. Vaatamata raskustele ja karmile juhendajale pidas Kotsar vastu ning ladus sellega väga tugeva vundamendi. Teda ei löönud enam rivist välja ka eelmise kevade tõsine õlavigastus, mis vajas lõikust. Kusjuures viis aastat varem elas ta teise õlaga üle identse trauma.

Tol hetkel 23-aastane Kotsar oli pärast ülikooli lõpetamist saanud mitmes mõttes küpseks. Tal on profimängijana käsil küll alles esimene profihooaeg, ent mahukas, nii positiivsete kui ka negatiivsete kogemuste pagas valmistas ta selleks hästi ette.

211-sentimeetrine pallur pidi küll suure osa suvest ohverdama, ent kannatlikkus tasus ära. Saksamaa kõrgliiga klubi Hamburg Towersi valikuga pani Kotsar sajaprotsendiliselt täppi, seda tõestasid Eesti koondise mängud EM-valiksarja viimases “aknas”.

Üle pika aja on Eesti korvpallis vägev keskmängija, kellele kalevipojalikud õlad suudavad kanda paljut. Kuna Kotsar harjus ka suuremate musklitega viskama, võib teda juba praegu pidada Margus Metstak 2.0-ks. Kui tervis vastu peab, valitakse õige pea Eesti parimaks korvpalluriks taas tsenter!

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kes armastavad riskivaba panuseid. Nimelt on käimas kampaania, kus võid saada iga nädal 25 euro suuruse riskivaba panuse, kui teed panuseid vähemalt 500 euro eest. Kelle panustamismaht on väiksem, saab samuti kampaaniast osa võtta. Lisainfo on SIIN.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in