Jaak Lipso – eestlane, kes pidi Nõukogude Liidu tõttu NBAst suu puhtaks pühkima

Jaak Lipso võitis karjääri jooksul palju, kuid Nõukogude Liidu raudse eesriide tõttu ei õnnestunud tal pääseda NBAsse.


Jaak Lipso
Korvpallur Jaak Lipso oli omal ajal suurepärane mängumees. Foto: basket.ee

Pole korvpallisõpra, kes ei teaks, et esimene eestlane maailma tugevaimas korvpalliliigas NBA oli Martin Müürsepp. Poleks Eesti olnud Nõukogude Liidu ikke all, võinuks meie esimene esindaja ookeani taga olla aga palju varem.

201 cm pikkune Jaak Lipso oli 1960. aastatel Euroopa üks paremaid mängijaid. Seda ilmestab hästi ka kuulumine väga tugevasse Nõukogude Liidu koondisesse, kellega ta võitis kolm EM-tiitlit, tuli MMil kullale ja pronksile ning sai kaela ka kaks medalit olümpiamängudelt: 1964. aastal Tokyos võitis Lipso hõbeda, neli aastat hiljem Mehhikos pronksi.

Lipso oli edukas ka klubitandril. Ta mängis vahemikus 1961-1969 Moskva CSKAs, kellega krooniti eestlane tervelt kuus Nõukogude Liidu meistritiitlit. CSKA näitas Lipso ajal võimu ka Euroopas, võites Euroliiga eelkäija nii 1963. kui ka 1969. aastal.

Lipso sai NBA kutse

NBA algusaegadel olid mitteameeriklastest pallurid väga haruldased. 1960. aastatel kuulus unistuste liigasse vaid üks pallur, keda võib mõneti pidada rahvusvaheliseks. Tom Meschenery (sünninimi Tomislav Meštšerjakov) sündis Hiinas venelastest vanemate perre ning kolis kaheksa-aastasena USAsse, mille kodakondsuse ta ka hiljem võttis. Meschery tegi korralikku karjääri, jõues 1963. aastal Tähtede Mängule. Tema mängusärk number 14 on tänase Golden State Warriorsi poolt külmutatud. NBA-karjääri jooksul jäid tema keskmisteks näitajateks 12,7 punkti ja 8,6 lauapalli.

Lipso meenutas kunagi Eesti Rahvusringhäälingule, et talle tehti 1965. aastal mitu ettepanekut ühineda NBA klubiga. Tänavu 80. sünnipäeva tähistanud korvpallur oli Nõukogude Liiduga USAs turneel, mille jooksul sai ta neli pakkumist.

Neist kõige märkimisväärsem on viimane. Turneel suurepäraselt mänginud Lipso oli jõudnud Boston Celticsi legendaarse peatreeneri Red Auerbachi radarile. Ameeriklase juhtimisel võitis Celtics üheksa NBA meistritiitlit, millest kaheksa tulid järjest vahemikus 1959-1966.

Lipso meenutas, kuidas Auerbach ütles, et tahab teda. Nõukogude Liidu kuulus peatreener Aleksandr Gomelski vastas, et tahab seepeale vastu saada Celticsi suurimat staari Bill Russellit. Nali naljaks, kuid kahjuks polnud Lipsol võimalik Bostoniga liituda, sest Nõukogude Liidu raudne eesriie ei lubanud sportlastel läänemaailmas leiba teenida.

Olukord läks leebemaks alles 1980. lõpus. 1989. aastal suutsid esimestena murda raudsest esiriidest läbi Ukrainast pärit Aleksandr Volkov ja Šarunas Marčiulionis. Leedulane tegi ka üsna korraliku karjääri, visates parimal hooajal keskmiselt 18,9 punkti mängus.

Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?

Panustamisrubriigis keskendume Vana Maailma tugevaima korvpallisarja ehk Euroliiga kuuendale voorule. Matšid peetakse 29. ja 30. oktoobril ning võistlustules on kõik 18 meeskonda. Tänu Betsafe’i koefitsiendimeistritele leiab endale meelepärase panuse iga kossusõber. Meie toome esile järgmisi koefitsiente.

Moskva CSKA on küll Euroopa üks rikkamaid tiime ja vägeva koosseisuga, kuid koroonaviiruse põhjustatud majanduskriisi tõttu pole nende pink nii pikk kui tavaliselt. Hooaega pole alustatud hästi ning viimases kahes voorus on saadud sugeda nii Berliini Albalt kui ka Belgradi Crvena zvezdalt. Sealjuures on märkimisväärne, et ei Alba ega zvezda kuulu tippude sekka.

Euroopa tugevaimast rahvusliigast Hispaaniast pärit Valencia on olnud Euroliiga üks paremaid meeskondi. Nad on kaotanud vaid hirmtugevale Barcelonale ning sedagi viie punktiga. Vormikõver ütleb, et Valencia pole CSKA vastu suur autsaider, ehkki koefitsiendid räägivad teist keelt. Et end veidi turvalisemalt tunda, anname Valencial 6,5-punktilise handicap’i ehk panus võidab, kui Valencia võidab või kaotab vähem kui seitsme punktiga. Kohtumine toimub neljapäeval.

Betsafe'i koefitsient
Betsafe’i kihlveokontor @27.10 kell 08.48.

Nüüd aga reedeste lahingute juurde. Moskva oblasti Himki on koroonaviiruse ja vigastuste tõttu pidanud mitu mängu pidama väga lühikese pingiga, ent nüüd on vaat et kõik mehed rivis. Tõsi, nende vorm on olnud väga kehv, sest ametlikes kohtumistes on kaotatud kuus järjestikust matši.

Crvena zvezda hoog on aga selgelt parem, sest selle hooaja kaheksast lahingust on kõikide liigade peale kaotatud kaks. Seega ei tohiks nad Himki vastu olla autsaiderid, kuid koefitsiendid räägivad just seda keelt. Siingi puhul anname zvezdale 6,5-punktilise handicapi.

Betsafe'i koefitsient
Betsafe’i kihlveokontor @27.10 kell 08.53.

Eelmise hooaja säravaim Euroliiga tiim Istanbuli Anadolu Efes on tänavu võitnud vaid ühe kohtumise. Piraeuse Olympiacose arvel on aga viiest matšist kolm võitu, mis seab favoriidikoorma kindlalt Kreeka tippklubi õlule. Pealegi on nende võidukoefitsient täitsa magus!

Betsafe'i koefitsient
Betsafe’i kihlveokontor @27.10 kell 08.55.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

Jalgpallihuvilistele peaks meeltmööda olema veel üks Betsafe’i pakkumine. Nimelt tähistame Meistrite ja Euroopa liiga naasmist 20-eurose riskivaba panusega, mille saab kätte, kui teed Meistrite või Euroopa liiga kohtumisele vähemalt 20-eurose panuse minimaalse koefitsiendiga 1,5. Comeback-pakkumist vaata täpsemalt SIIT.

Lõpetuseks on Betsafe’il vahva kampaania jäähoki-, tennise- ja jalgpallisõpradele. Olenevalt sellest, millele sulle meeldib panustada, võid võita 10, 20 või 40-eurose riskivaba panuse. Valik on sinu, tee see SIIN!

log in

reset password

Back to
log in