Nullist sajani nelja aastaga ehk Ühe Taani korvpalluri imeline muinasjutt

“Vahet pole, keda katan või kes mind kaitseb, tahan näidata, et kuulun tippseltskonda!”


Veel neli aastat tagasi Taanis mänginud Iffe Lundberg on nüüd Euroliigas tegija. Foto: euroleague.net
Veel neli aastat tagasi Taanis mänginud Iffe Lundberg on nüüd Euroliigas tegija. Foto: euroleague.net

Veel mullu 26. novembril teadsid Taani korvpallist ilmselt vaid fanatid. Leedu alistamisega mängiti end aga esimest korda tõsiselt kossukaardile, peaosa täitis Gabriel Iffe Lundberg.

Tagamängija tutvustas end vingelt Euroopa EM-valiksarja kolme päevaga. 27. novembril põrutas ta Leedu vastu 28 punkti ning 29. novembril võidumängus Tšehhi üle 38 silma. Kuigi Taani jäi lõpuks väga napilt finaalturniiri ukse taha, räägiti nende koondisest ja Lundbergist enneolematult palju.

Taanlased mängisid EMil kolmel korral järjest 1950ndatel, ent sellega nende korvpalliajalugu suuresti ka piirdub. Läbimurre tuli alles viimases valiksarjas. Tagantjärele võib spekuleerida, et finaalturniirilt jäädi välja seetõttu, et hiljuti Moskva CSKAga liitunud Lundbergi koondisesse ei lubatud. Taani kaotas otsustava matši Leedule 76:77, omades viimast rünnakut.

Tippu saab ka kodust

193 cm pikkune Lundberg kogus neljas valiksarja matšis keskmiselt 25,3 punkti. Tegelikult polnud tähelepanelikemale jälgijatele tema esiletõus väga üllatav, sest ta näitas juba hooaja alguses nii Poola kui ka VTB Ühisliigas Zielona Gora eest säravat statistikat.

Küll aga on huvitav Lundbergi minevik. Eestis räägitakse sageli, et kodumaalt on raske kõrgele tasemele tõusta. Taani korvpallikultuur on ilmselt veelgi nõrgem, kuid just sealt meie loo kangelane tuule tiibadesse saigi.

Tema karjäär algas Copenhageni Wolfpackis 2014. aastal, järgnevad kaks hooaega möödusid pisikese Horsensi linna võistkonnas. Lundbergi debüütaastal võideti kohalik meistritiitel, ent laias pildis ei tähendanud see midagi, sest üheski rahvusvahelises liigas kaasa ei löödud.

Sellele vaatamata oli järgmine samm pikk. Lundberg mängis kolm hooaega Hispaania kõrgliigas, alusteks kaks aastat Manresas ja seejärel ühe Tenerifel. Metsik avanemine saabus aga Zielona Goras.

Nobedalt Ühisliigas üheks resultatiivseimaks kerkinud pallurile panid silma peale mitmed Venemaa klubid, aga näiteks ka Ateena Panathiniakos. Esialgu jäi Lundberg Poola klubile kindlaks, kuniks mängu tuli Euroopa üks vägevamaid klubisid – CSKA.

Võimalus tundus ebareaalne

Tehinguks läks vaid paar nädalat pärast seda, kui 26 punkti visanud taanlane vedas Zielona Gora üllatusvõidule oma tulevase koduklubi vastu. “Mõtlesin vaid, et mis toimub!?” meenutas Lundberg esimest emotsiooni pärast CSKA huvist kuulmist.

“Arvasin, et see on üks neist olukordadest, kus minust ollakse huvitatud, aga mingil põhjusel jääb tehing katki. Aga agent ütles mulle, et kõnelused käisid juba paar nädalat ja suusõnaline kokkulepe on sõlmitud. Kui lõpuks panin paberile allkirja, jõudis mulle alles kohale: olen CSKA mängija, äge!”

Lisaks järgmisele tasemele astumisele, polnud ta kunagi keset hooaega võistkonda vahetanud. Külma närviga tagamees tõestas aga kohe oma taset, aidates Euroliiga debüüdil CSKA võidule Piraeusi Olympiacose üle. Peatreener Dimtris Itoudis usaldas ta väljakule 26 minutiks, pallur tõi 13 punkti.

“Mängisin okeilt,” jäi 26-aastane Lundberg tagasihoidlikuks. “Ootasin esimest Euroliiga mängu pikalt. Tore, et saan lõpuks sel tasemel mütata.”

Kiire kohanemine üllatas veidi teda ennastki. “Paistab üsna keeruline, et lisada lihtsalt üks mängija kokkusulanud võistkonda, kus kõik liikumised, taktika ja stiil paigas,” arutles Lundberg. “Aga usun, et kohanesin hästi ja iga päevaga läheb paremaks. Tundsin end kohe algusest väga mugavalt.”

Euroopa tipuga ei soovi tagamees aga sugugi piirduda. “Minu unistus on mängida NBAs. Tahan olla esimene taanlane, kes NBAs platsile jookseb. See on mu kõige suurem eesmärk,” sõnas Lundberg.

Tõsi, 1970ndatel mängis NBAs Taanis sündinud Lars Hansen. Ta kasvas aga üles Kanadas, esindas nende koondist ning tegutses unistuste liigas vahtramaa kodakondsena.

Aga tagasi Lundbergi juurde. Arvestades senist käekäiku, pole sugugi välistatud, et tema soov täitub. Lisaks suurepärastele tehnilistele oskustele jagub tal mängutarkust, piisavalt füüsilisi võimeid, enesekindlust ja kahtlemata ka kohanemisvõimet.

“LeBron James,” vastas Lundberg küsimusele, kelle vastu ta väga mängida sooviks. “Vahet pole, keda katan või kes mind kaitseb, tahan näidata, et kuulun tippseltskonda! Olen valmis mängima ükskõik kelle vastu.”

Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?

Eelneva muinasjutulise narratiivi valguses tuleb siiski meelde tuletada, et CSKA tõi Lundbergi võistkonda tulekahju kustutamiseks. Viimaste Euroliiga põhiturniiri voorudega Moskva suurklubi tõenäoliselt play-off’i kohalt välja ei lange, ent hea asetus võib käest libiseda küll.

Eelmisel nädalal Madridi Realist jagu saanud CSKA kasvatab ilmselt võiduarvet ka koduväljakul Belgradi Crvena Zvezda vastu. Arvestades, et nende vormikõver on pigem ülespoole näikse tõenäoline, et tabeli eelviimased murtakse maha vähemalt 14 punktiga – koefitsient 1.92.

Betsafe’i koefitsiendid 23.03.2021 @21.30
Betsafe’i koefitsiendid 23.03.2021 @21.30

30. mänguvoor pakub aga võimalusi ka suuremate kalade püüdjatele. Hooaja teise poole kahe õnnetu duellis võtab Kaunase Žalgiris koduplatsil vastu Tel Avivi Maccabi. Leedukate tühi koduareen ei hirmuta eriti kedagi, mistõttu on kahe üsna võrdse duellis Maccabi võidukoefitsient 2.45 ahvatlev. Ja kui lähebki vastupidi, siis “omade” võit pakub natukenegi palsamit.

Betsafe’i koefitsiendid 23.03.2021 @21.30
Betsafe’i koefitsiendid 23.03.2021 @21.30

Kui Žalgiris on peaaegu Eesti klubi, siis Vitoria Baskonias mängibki tänavu ainus maarjamaalane. Taas näib aga mõistlikum panustada omade vastu. Sander Raieste koduklubi võõrustab tühjas karukoopas Milano Olimpiat, kelle võidukoefitsient 2.10.

Baskonia läheb küll matšile parema seeria pealt, ent äsja jäädi ilma põlve vigastanud keskmängijast Tony Jekirist. Lisaks akumuleerub üsna lühikese pingiga satsi põhitegijate väsimus suure koormuse tõttu üha enam. Iga vooruga tõuseb seni üllatavalt hästi mänginud tiimi mõõna tõenäosus oluliselt.

Betsafe’i koefitsiendid 23.03.2021 @21.30
Betsafe’i koefitsiendid 23.03.2021 @21.30

Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

AVA KONTO SIIN

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kes armastavad riskivaba panuseid. Nimelt on käimas kampaania, kus võid saada iga nädal 25 euro suuruse riskivaba panuse, kui teed panuseid vähemalt 500 euro eest. Kelle panustamismaht on väiksem, saab samuti kampaaniast osa võtta. Lisainfo on SIIN.

Täna kehtib ka uutele Betsafe’i liikmetele eripanus: Eesti jalgpallikoondise MM-valikmängu värava kofitsient on koguni 35, lisaks haara 35 tasuta spinni Starburst slotikas kui Eestil õnnestub skoorida! Lisanfo leiab SIIT.

HAARA PAKKUMISTEST KINNI

log in

reset password

Back to
log in