Leeds United on lõpuks tagasi Premier League’is!

Pärast 16-aastast pausi on Leeds United tagasi kõrgliigas. Miks on nad aga üks vihatumaid klubisid Inglismaal ja mida tähendab „Leedsi tegema“?


Üle 16 aasta mängib Inglismaa suurklubi Leeds United taas Premier League’is. Ometi esinesid nad veel selle sajandi alguses Meistrite liiga poolfinaalis. Üks Inglismaa suuremaid klubisid on käinud täiesti põhjas ja on nüüd tagasi suurte poiste seas. Spordijutud.com heidab pilgu Leedsi pöörasesse minevikku.

Don Revie ja „Räpane Leeds“

Leeds United on üks Inglismaa populaarsemaid jalgpalliklubisid ning pole ka ime, arvestades, et tegemist on riigi suuruselt kolmanda linna ainsa profitiimiga. Veidi üllatavam on tõik, et tiimil on fännklubisid üle terve ilma, näiteks USAs, Kanadas, Jaapanis, Venemaal, Hong Kongis, Maltal, Venezuelas, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Iraagis ja Uus-Meremaal.

Vähemalt sama palju on aga neid, kes seda klubi vihkavad. Säärase põlguse juured ulatuvad 1960. aastatesse ja seonduvad Don Revie nimega. Kui Revie määrati 1961. aastal Leedsi peatreeneriks, siis vireles klubi tugevuselt teises liigas ja ei olnud võitnud mitte ühtegi karikat oma ajaloos. Revie vahetas klubi senise sini-kollase vormi üleni valge vastu, soovides muuta Leedsi kohalikuks Madridi Realiks.

Päris Realiks ei õnnestunud klubi muuta, kuid Revie’ hoole all võitis Leeds kuus erinevat karikat, sealhulgas kaks liigatiitlit ja ühe FA karika. Revie süstis mängijatesse ka täieliku kompromissituse – võita tuli iga hinna eest ning mängu ilu oli kaugelt teisejärguline. Kriitikud ja rivaalid andsid Revie’ hoolealustele teenitult hüüdnime „Räpane Leeds“, sest ükski trikk ei olnud liiga alatu ja pantvange ei võetud.

Põgus tõus Euroopa tippklubiks

Kui Revie 1974. aastal klubist lahkus, oli Leeds Inglismaa tippklubi. Seejärel käis klubi vaikselt alla ning 1980. aastatel veedeti kaheksa hooaega teises divisjonis. 1991. aastal tuldi aga tagasi meistriliigasse ning 1992 võideti ootamatult ka liigatiitel. Seejärel pendeldati mitu aastat liigatabeli keskel, kuni kohalik ärimees ja elupõline fänn Peter Ridsdale 1997. aastal klubi ära ostis.

Ridsdale oskas fännidele mett moka peale määrida ja lubas ennistada Leedsi positsiooni Inglismaa ning ka Euroopa tippklubide seas. Esialgu tunduski, et mehel on tõsi taga. Peatreener David O’Leary juhendamisel toodi akadeemiast põhimeeskonda sellised mehed nagu Harry Kewell, Alan Smith, Ian Harte, Jonathan Woodgate ja Paul Robinson. Lisaks olid tiimis juba noor keskpoolik Lee Bowyer ja keskkaitsja Lucas Radebe.

Leeds lõpetas 1998. aasta Premier League’i hooaja viiendal kohal, aasta hiljem neljandal ning 2000. aastal kolmandal positsioonil, mis tähendas, et tuleval hooajal mängiti Meistrite liigas. Sama aasta suvel liitus klubiga ründaja Mark Viduka.

Leedsi fännide jaoks järgnes selle sajandi kõige meeldejäävam hooaeg, kui teel Meistrite liiga poolfinaali seljatati AC Milan, Roma Lazio ja Deportivo La Coruna. Lõpuks vannuti alla Valenciale, kuid Leeds oli jätnud endast märgi maha maailma kõige tugevamate klubide konkurentsis ja fännid olid ekstaasis.

Premier League’is jäädi ülinapilt neljandale kohale, kaotades kolmandana lõpetanud Liverpoolile vaid ühe punktiga. See tähendas aga Meistrite liigast välja jäämist ning Ridsdale ei olnud sellega arvestanud. Omanik oli võtnud nimelt suure laenu, mille tagasimaksmise võimekus sõltus just Meistrite liiga sissetulekutest. Laenatud raha eest osteti 2000. aastal juba mainitud Viduka, aga ka Rio Ferdinand ja Olivier Dacourt.

Asi kisub hapuks

Kuigi 2001. aasta kevadel ei suutnud Leeds Meistrite liiga kohal lõpetada, siis jätkas Ridsdale sel suvel ikka kulutamist, värvates Robbie Keane’i, Robbie Fowleri ja Seth Johnsoni. Kui 2001–02 hooaeg lõpetati alles viiendal kohal, olid asjad juba päris hapud.

Ilmnes, et Leedsil on 80 miljoni naela jagu võlgu ning 2003. aasta jaanuari üleminekuakna lõpuks olid enamik põhimehi maha müüdud, tihtipeale vaid võileivahinnaga. Ka Ridsdale ise oli selleks ajaks klubist lahkunud, jättes maha täieliku finantskaose. 2004. aasta kevadel juhtus see, mis juhtuma pidi ning Leeds kukkus Premier League’ist välja.

Pärast kolme hooaega Championshipis kukkus Leeds lausa Inglismaa tugevuselt kolmandasse liigasse (League One) ning klubi eksistents rippus juuksekarva otsas. 2010. aastal suudeti end siiski tagasi Championshipi võidelda, kuid Leedsi järjestikused kriisid ja alaline võime kõik ära käkkida inspireerisid Inglismaal lausa omaette fraasi – „Leedsi tegema“.

Hullumeelne omanik

Itaalia ärimees Massimo Cellino ostis Leeds Unitedi 2014. aastal ning kui fännid hellitasid veidigi lootust, et asjad hakkavad paranema, siis tuli neil kibedasti pettuda. Itaallane vallandas kolme aasta jooksul tervelt kuus peatreenerit, kusjuures kaks neist (Dave Hockaday ja Darko Milanic) said sule sappa juba pärast kuut liigamängu.

Ekstsentriline Cellino sekkus treeningutesse, sõites platsile golfikäruga, sigar hambus, õpetades ja sõimates nii mängijaid kui treenereid. Omanik vallandas kõik kokad ja hakkas töötajatele pakkuma valmis pakendatud lõunaid, kusjuures mängijad pidid oma toidu eest ise maksma. Ebausklik mees keelas numbri 17 kasutamise nii särkidel kui tribüüni istekohtadel. Õnnetust pidavat tooma ka lilla värv.

Leedsist oli saanud täielik naljanumber ning kui Cellino müüs oma enamusosaluse teisele Itaalia ärimehele Andrea Radrizzanile 2017. aastal, siis ei tihanud fännid midagi loota.

Päästja saabumine

Kui uus omanik palkas peatreeneriks legendaarse Marcelo Bielsa, siis oli tegemist suure riskiga. Bielsat peavad eeskujuks paljud oma ala tipud (teiste seas näiteks Pep Guardiola) ja mees armastab mängida ründavat ja energiakulukat jalgpalli. Samas ei ole ta Euroopas mitte ühtegi olulist karikat võitnud ning lahkunud klubidest reeglina tüliga.

Leedsiga paistis Bielsal aga kohe hea klapp olevat. Mehe ülipõhjalik ettevalmistus mängudeks ning nõudlik treeningrežiim avaldas mängijatele muljet ning argentiinlase esimesel hooajal jõuti Premier League’i pääsemisele ülilähedale. Paraku lõpetati liigas kolmandal kohal ning play-offis jäädi alla Derby Countyle.

Bielsa füüsiliselt nõudlik stiil andis tunda ja mängijad olid hooaja lõpuks väsinud, kaotades viimasest kümnest kohtumisest tervelt viis. Rivaalid parastasid, et klubi oli jälle „Leedsi teinud“. Sel hooajal alustati taaskord väga hästi ning tõusti kiiresti tabeliliidriks. Koroonaviirusest tingitud kolmekuuline seisak tähendas aga seda, et pausilt naastes olid mängijad puhanud ja heas vormis ning Championship võideti lausa 10-punktise eduga West Bromwich Albioni ees.

16-aastane eksiil on möödas ning Bielsa ja Leeds on valmis Inglismaa kõrgliigat tormijooksuga vallutama. Hoia alt, Premier League!

Haara kinni Betsafe’i pakkumistest

Praegu on hea mõte Betsafe’is konto avada, sest sind ootab 100% boonust. Tee esimene sissemakse ja see kahekordistatakse kuni 200 € ulatuses. Nii et kui teed 200 € sissemakse, mängid lausa 400 € eest!

Muidugi tasub tutvuda ka teiste Betsafe’i eripakkumistega ja viivitamatult konto avada, kui sa seda juba teinud ei ole.

log in

reset password

Back to
log in