Kääbustele mõeldud eurosari, kus “finaali” jõudnud nii lätlased kui ka leedukad

Kui mina ütlen Toto, siis sina ütled... ? Ei, jutt ei käi mitte 70ndate rokkbändist, kes laulis kuulsaks Aafrika, vaid kunagisest eurosarjast, Intertotost.


Eesti vutiklubide jaoks on koht eurosarjas olnud alati praktiliselt elu ja surma küsimus. Kui sinna saadakse, võib täie hooga edasi purjetada, kui Vana Maailma võistlustele aga asja pole, siis tasub excel’i ridades näpuga hoolsamat järge hakata ajada. Praegu on muidugi asjalood eriti nutused, sest Maarjamaalt pääseb Euroopasse kõigest kolm klubi. Väikese edu korral võiks see tõusta ka neljani. 

Kui nii läheks, pääseks kodutandri n-ö neljas sarnaselt teisele ja kolmandale Euroopa liigasse. Kuid kunagi, tosin aastat tagasi, tähendas Maarjamaal pjedestaalilt välja jäämine kohta Intertoto karikasarjas.

Tähistab peagi juubelit

Vanematel vutisõpradel ilmselt juba sähtavas, millest jutt. Aastaid kutsuti seda kodumaal ka Transi-sarjaks, sest just Narva meeskond käis meie klubidest enim kordi Intertotot mängimas (paraku suurema eduta). Kuid mis sari see õigupoolest selline oli?

Kuigi esmapilgul võiks eeldada, et Intertotole pandi alus 1990ndate keskel, siis nii see teps mitte polnud. See oli lihtsalt aeg, mil sari läks UEFA egiidi alla, Võistlusele endale pandi alus 1961. aastal, mil nii nähti võimalust hoida klubisid töös ka suviti, kui muidu liigad puhkasid.

Säärase formaadiga tulid omal ajal lagedale Malmö klubi toonane esimees Eric Persson, FIFA hilisem asepresident Ernst B. Thommen ja kunagine Šveitsi koondise peatreener Karl Rappan. Ent kärmelt sätestati ka Intertoto karikasarja kõige rangem punkt – ükski suurde eurosarja kvalifitseeruja, ei saa sellest osa võtta. Ehk omal moel sai sellest karikasari nendele, kel “õigetesse karikasarjadesse” asja polnud.

Ent tühja sellest karikast, kui iga mänguvõit tähendas võistkonnale kopsakat preemiat. Oli ju võistlus esialgu spordiennustusfirmade toetada, kes mammonat heldelt jagasid.

UEFA vaatas 30 aastat kõrvalt

Nõnda oligi pikka aega tegemist nii-öelda eralõbuga, kus klubid suviti lihtsalt kvaliteetseid “treeningmänge” pidasid ning selle eest raha teenisid. Nähes, et tegemist on siiski üritusega, mille vastu tiimid huvi tunnevad, hüppas pardale ka UEFA. Ent seda enam kui 30-aastase hilinemisega.

Euroopa alaliidu egiidi alla läks Intertoto karikas alles 1995. aastal. Ent kui see juhtus, kaasnes sellega eriti magus maasikas – Intertoto karikasarja võitja sai lisaks rahalisele preemiale õiguse osaleda tuleval aastal UEFA karikasarjas (Euroopa liiga eelkäija).

Kuigi paljudele säärane lüke meeldis, ei kuulunud nende hulka inglased, kellele eraldati 1995. aastal küll kolm kohta, kuid kes neid sugugi täita ei tahtnud. Alles siis, kui UEFA ähvardas Inglismaa klubisid eurosarja keeluga – ja selle tähendus oli neil Heyseli tragöödia valguses vägagi selge –, leidus kolm “vabatahtlikku”, kes Intertoto karussellile hüppasid.

Iga aasta mitu meistrit

Vahemikus 1996 – 2005 toimus igal hooajal justkui kolm paralleelselt turniiri, millel oli oma võitja. Ning kõik nad teenisid koha UEFA karikasarjas. 2006. aastast formaat aga muutus ning kasutusele tulid regionaalsed süsteemid. Et meistrisarjadele mitte liigselt sisse sõita, otsustati piirduda kõigest kolme eelringiga ning seejärel kroonida kõikide regioonide peale 11 võitjat. Ent n-ö parimaks kuulutati siis see tiim, kes järgmisel aastal UEFA karikasarjas kõige kaugemale purjetas.

2006. aastal oli selles Newcastle United, aasta hiljem Hamburg SV ja 2008. aastal Braga.

Tosin aastat tagasi tõmmati ka sarjale joon alla, seda värske UEFA presidendi Michel Platini initsiatiivil, kes laiendas häälte saamise eesmärgil UEFA karikasarja ja Meistrite liiga eelringide süsteeme, mistõttu kaotas kolmas eurosari oma funktsiooni.

Balti vendadel õnnestus peaaegu naelapead tabada

Kui hakata arvestust pidama Intertoto sünnist ehk 1961. aastast, siis on sarjas enim kordi triumfeerinud tšehhoslovakid, kokku 62 puhul. Neile järgnevad sakslased (50) ja rootslased (46). Ent kui kiigata ainult Intertoto UEFA-ajastule otsa, ilmneb, et võistluse suurimad eksperdid olid prantslased, kes triumfeerisid sarjas kokku 12 korda. Sealjuures 12 erineva (!) klubiga, sest võidurõõmu jõudsid tunda nii Auxerre, Montpellier, Lille, Bordeaux, Strasbourg, Guingamp, Bastia, Lyon, Pariisi Saint-Germain, Troyes, Lens kui ka Marseille.

Väga-väga lähedal on sarjas “võidutsemisele” olnud ka meie baltimaade naabrid. Leedulaste VK Vetra alistas 2007. aastal esmalt waleslaste Llanelli ja seejärel ka väikese õnne kaasabil Poola hiiu Varssavi Legia, kuniks kolmandas ringis ehk n-ö “finaalis” Blackburn Roversilt kahe mängu kokkuvõttes 0:6 sugeda sai.

Lätlaste edulugu pärineb 2008. aastast, kui praeguseks pankrotistunud FK Riga alistas Islandi klubi Fylkiri ja iirlaste Bohemiani, kuniks Elfsborgile 0:1 alla pidi vanduma.

Mis keelt kõnelevad koefitsiendid?

Kolmapäeval saavad selgeks viimased edasipääsejad Meistrite liigast. Gruppides A – D on neli piletit juba lukus, kuid neli veel lahtised. Näiteks hakkavad Madridi Atletico ja Salzburgi RB omavahel selgitama, kes pääseb A-alagrupist teisena edasi. Arvestades, et Salzburg on senini punkte teeninud vaid Moskva Lokomotivi vastu ning Madridil kasutada kordades suurem rahakott, on siinkohal targem ka ise rahasummad hispaanlaste poole lükata.

Betsafe’i koefitsiendid 06.12.2020 @19.50

D-grupis lähevad samal eesmärgil – selgitada teisena edasisaaja – vastamisi Atalanta ja Ajax. Arvestades, et hollandlased vajavad kohtumisest kindlasti võitu, on see ainult vesi Atalanta gung-ho ründestiilile. Samas piisab itallastele viigist, seega ei hakka nad ninast verd välja pigistama. Ent arvestades tausta ning hetkeinfot, siis väravatesaju oht on kolmapäeval Bergamos kõrge.

Betsafe’i koefitsiendid 06.12.2020 @19.50

Kõige põnevam on seis B-grupis, sest seal on edasipääsu lootus veel kõigil neljal klubil. Hetkel troonib kvartetti Mönchengladbachi Borussia 8 punktiga, kuid nemad võõrustavad viimases voorus Madridi Reali. Igal teisel aastal tähendaks see sakslastele paha-paha, kuid tänavune Real pole lihtsalt see. Grupi teine, Donetski Šahtjor, sõidab samal ajal külla Milano Interile.

Kuna kaalul on palju, ei hakka me tulemuste peal sedapuhku õnne proovima ning kiikame taas väravate manu. Arvestades, et Gladbach on siiani löönud viie mänguga 16 väravat ning Realigi saldo igati korralik 9, läheme me üle 3,5 värava teed.

Betsafe’i koefitsiendid 06.12.2020 @19.50

Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

AVA KONTO SIIN

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

E-sport on spordiennustuse üks kõige kiiremini kasvav kategooria ja Betsafe aitab sul sellel õigele lainele saada. Panusta e-spordis vähemalt 15 eurot (minimaalse koefitsiendiga 1.50) ja võta lisaks 15-eurone riskivaba panus mistahes e-spordi sündmusel kasutamiseks. Kampaania kestab veel veidi vähem kui kuu aega, aga aega pole mõtet raisata. Kliki SIIA, et pakkumine vastu võtta!

HAARA PAKKUMISTEST KINNI

 

log in

reset password

Back to
log in