Vormelikarussell naaseb Senna viimsele trassile

Nädalavahetusel naasevad vormelid legendaarsele Imola rajale. Ikka selleks, et selgitada, kes on teistest parem.


Sel nädalavahetusel sõidetakse siis tänavuse F1 hooaja teine etapp: Emilia Romagna Grand Prix. Ent olgu selle ametliku nimega kuidas on, kuna võidukihutamine toimub Imolas asuval Enzo ja Dino Ferrari nime kandval autodroomil, siis on tegemist vana hea San Marino GPga.

Ja vana hea San Marino GP on pakkunud vormelisõpradele aastate jooksul lugematuid elamusi. Nende juurde ka jõuame, aga esmalt vastame küsimusele: miks on Imola võidukihuhtamiste näol ajalooliselt tegemist olnud San Marino GP-ga? Põhjus on lihtne. Nimelt oli Itaalial oma võistlus juba Monza näol olemas, kuid et vormelikarussell tahtis Saapamaad külastada kahel puhul aastas, antigi Imola võidukihutamisele lähedaloleva linnriigi nimi. Ehk keiss on sama nagu Monte Carlo ralliga, mis sõidetakse (praktiliselt) 100-protsendiliselt Prantsusmaal.

Sealjuures on aga huvitav, et enne, kui Imola hakkas 1981. aastal San Marino GP nime alla F1 masinaid võõrustama, sõideti seal ka üks Itaalia GP. Nimelt läbis Monza ringrada 1980. aastal uuenduskuuri ning nõnda toimuski Saapamaa ametlik etapp toona Imolas.

Esimene tšempion jäi esimeseks!

Seega on esimeseks F1 sõitjaks, kes Imolas triumfeerinud, legendaarne Nelson Piquet, kes oli teistest nobedam 1980. aasta Itaalia GP-l. Aasta hiljem, kui võidukihutamine toimus juba San Marino GP nime all… oli võidumeheks taas Piquet. Seega brasiillane ei lasknud bürokraatiast ennast segada lasta ning näitas lihtsalt, et Imola trass talle sobib.

Seejärel jätkati Imolas kihutamist kuni 2006. aastani, mil San Marino GP viimast korda F1-kalendris oli. Nende 26 korra jooksul figureeris esikoha nime lahtris enim kordi Schumacheri nimi. Seitsmekordne ilmatšempion Michael Schumacher võidutses Imolas kokku seitse korda (1994, 1999, 2000, 2002, 2003, 2004, 2006), korra sai seda rõõmu tunda ka tema veli Ralf, kes oli Williams-BMWga nobedaim 2001. aastal.

Pärast seda pandi Imola ringrada riiulisse, kust võeti välja alles mullu, koroonapandeemia haripunktis. Ja nagu saatus tahtis, siis Imola ringraja kolmandaks “esimeseks” võitjaks krooniti Lewis Hamilton.

27 aastat traagilistest surmadest

Paraku on Imola rada kustutanud ka kahe mehe eluküünla. Nendeks on Roland Ratzenberger ja Ayrton Senna, kes kihutasid 1994. aastal päevase vahega mõlemad taevastele radadele.

Ratzenberger oli Austria vormelisõitja, kes jõudiski teha vaid kolm starti, enne kui Jumal ta enda juurde kutsus. Smiteki värvides kihutanud sõitjale sai mõnes mõttes saatuslikuks tema ise. Nimelt käis ta San Marino GP teises kvalifikatsioonis Acque Minerale šikaanis rajalt väljas ja kahjustas tugevalt enda esitiiba. Ent selle asemel, et boksi siirduda, otsustas 1993. aasta Le Mansi tšempion jätkata kiire ringiaja jahtimist.

See otsus sai talle paraku saatuslikuks, sest Villeneuve’i kurvis tuli Ratzenbergeri vormeli esitiib lõplikult lahti, mistõttu kaotas tema vormel igasuguse downforce’i ning nõnda ta rajalt välja betoonpiirdesse ka lendas. Päev hiljem tabas sama saatus Sennat. Brasiillane sõitis ülikiires Tamburello kurvis ca 307 km/h rajalt välja otse vastu rajapiiret ja suri saadud vigastusesse.

Kahe surmaga pole Imola siiski kõige mustame ajalooga ringrada F1-ajaloos. See “au” kuulub paraku Indianapolis Motor Speedwayle, kus on oma viimase ringi teinud seitse vormelipilooti. Küll on Ratzenbergeri ja Senna surmad on ühed viimased F1-sarjas. Hiljem on võidusõidu käigus enda elu kaotanud ainult Jules Biachi, kelle eluküünal kustus 2014. aasta sügisel Jaapani GP-l toimunud avarii tõttu.

Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?

Bahreinis toimunud hooaja avaetapil pidasid omavahel tulise heitluse maha Lewis Hamilton ja Max Verstappen. Kuigi valim on väike, saab sellest – ja ka hooajaeelsetest testidest – teha järeldusi, et Mercedese ülevõim pole tänavu nii suur. Kui see üldse eksisteerib. Igal juhul on Red Bull oma lendavale hollandlasele viimaks tiivad andnud ning Verstappen näljasem kui iial varem.

Ka Betsafe’i rahas on millegipärast väga Verstappeni usku. Meie silmis on mehed veel võrdsel pulgal, kuid kuna koefitsienditabelis teenib Hamiltoniga veel väheke rohkem, siis kaldume praegu veel pigem briti leeri. Sest Bahreini GP on siiski ainult üks GP valimiks.

Betsafe’i koefitsiendid 16.04.2021 @09.00

Küll on asjalood põnevamad, kui hakata ennustama potentsiaalseid pjedestaalimehi. Bahreinis hõivas selle koha Valtteri Bottas, kuid sel korral hüppame meie hoopis Pierre Gasly paati. Bahreinis mees tulemust kirja ei saanud, kuna põrkas esimestel ringidel ühe McLareniga kokku. Aga ajasõidus näitas mees viienda kohaga, et kiirus on tal olemas.

Ent mis põhiline, nii tema kui ka Yuki Tsunoda on Imola ringrajal saanud uue AlphaTauriga juba kihutada, kui nad käisid seal filmisessioonil. Väike, ent oluline detail!

Betsafe’i koefitsiendid 16.04.2021 @09.00

Võistluse eel pakutakse ka väga-väga omapärast eripanust. Meie selles juhtumisse väga ei usu. Giovinazzi võib ju oma Alfaga poodiumile jõuda, kuid selleks, et Ferrari oleks praegu poodiumikonkurentsis…. nojah. Aga kes tahab panustada tõelisele rajamäsule, siis võib ju mõningad sendid peale panna, et hiljem ennast geeniusena tunda.

Betsafe’i koefitsiendid 16.04.2021 @09.00

Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

AVA KONTO SIIN

Kui see sind veel päriselt ära ei keelitanud, siis võta teadmiseks, et Horvaatia ralli lähenedes on Betsafe’il uuele kliendile pakkuda erakordselt hea diil. Nimelt saab sellisel juhul teha eripanuse Tänaku TOP2 finišile ning selle panuse koefitsiendiks oleks koguni 35!

VÕTA UUE KLIENDI PAKKUMINE

Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

HAARA PAKKUMISTEST KINNI

log in

reset password

Back to
log in