Kes on Clement “Puppey” Ivanov?

Eesti tuntuim sportlane on Dota e-spordi täht Clement “Puppey” Ivanov. Mis on Dota ja kes on Puppey? Loe artiklit ja saa teada!


Hiljuti lõppes 34-miljoni dollarilise auhinnafondiga Dota 2 suurturniir The International 2019, kus domineeris ka Eesti strateegiamängur Clement Ivanov, kelle mängualias Puppey on üle maailma tuntud.

Kuigi Eestis hoiab Tartust pärit arvutimängur madalat profiili, on ta siiski vaieldamatult üks kuulsamaid eestlasi maailmas. Teda jälgib Twitteris 260 000 fänni ning tema loodud meeskonda Team Secretit jälgib Instagrami vahendusel 402 000 jälgijat. Näiteks 7-kordsel X-gamesi medalistil Kelly Sildarul on 59 000 jälgijat ning Meistrite liigas mänginud jalgpallur Ragnar Klavan jääb Puppeyle 252 000-ga napilt alla.

Juba 21 eluaastaks oli Puppey võitnud kokku 210 000 dollarit auhinnaraha, mis on tänaseks kasvanud 2 655 000 dollarini. Samuti lisanduvad sellele ka sponsorlused maailma juhtivate brändidega nagu seda on partnerlus ühe suurima graafikakiipide tootjaga Nvidia. Dota auhinnafondid on aastat-aastasse ainult suurenenud ning 29-aastase mänguri karjääris on veel palju ees. 

Mis on Dota?

Neli mängijat oma valitud kangelastega vastamisi kaardi alumises servas

Dota puhul on tegu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) žanri mitmikmänguga, kus kaks viieliikmelist meeskonda võistlevad üksteise vastu piiratud alaga neljanurksel kaardil. Kaarti poolitab seda läbiv jõgi, jagades mängu alguses mõlemale meeskonnale võrdse territooriumi ressursside kogumiseks. Kaardi pooluseid ühendavad sillad on kaitstud mõlema meeskonna tornide poolt ning mängijate ülesanne ongi vastastiim üle kavaldada, et saada maha vaenlase torn ning liikuda lähemale nende baasile. Kes esimesena vastasmeeskonna baasi maha saab ongi mängu võitja.

Iga mängija juhib unikaalsete võimetega karakterit, kes saab mängukaardi kontrollimise ja edukate võitluste eest koguda kulda ja leveleid, mille eest saab oma karakterile osta varustust ja täiendada või laiendada tegelaskuju võimeid, mis mõjutavad mängu kas otseselt lahingus või kaudselt tiimikaalasi aidates.

Dota on strateegiliselt keerukas mäng, kuna ühe 20-60 minutilise matši jooksul tuleb teha kümneid murrangulisi otsuseid mis puudutavad sinu ja sinu meeskonna positsiooni kaardil, valikuid levelite ja varustuse ostmisel, kaardil olevate piiratud ressursside kasutamist ning mitmeid väiksemaid individuaalseid manöövreid.

Dota karakterid

Dota võlu ja populaarsus peitub suures mängukarakterite valikus, mis kõik alluvad samadele mängureeglitele, kuid lubavad igaühel leida enda isikupärale vastava tegelaskuju või siis mängurolli. Dota 2 mängijaskonna suurus pole numbrites täpselt teada, küll aga teame mitu kasutajat on konkreetses hetkes mängu ühendatud. Näiteks selle aasta veebruaris oli mänguserverite populatsioon ühe minuti sees keskmiselt 560 000 inimest.

Clement “Puppey” Ivanov

Puppey on 1990. aastal Tartus sündinud 10-aastase karjääriga videomänguproff, alustades turniiridel osalemist juba 13-aastaselt. Arvutimängude kõrvalt on ta tegelenud muusikaga olles mänginud death metali bändis kitarri ning õppinud ka saksofoni, klarinetti, flööti ja trumme. Ka nüüd aktiivse profikarjääri ajal, veedab Puppey palju aega Tartus ning on siia kutsunud ka oma tiimikaaslasi.

Ta on üks väheseid e-sportlasi, kes on ise loonud oma organisatsiooni, meeskonna ja brändi, kus omanik ise aktiivselt ka mängijana esineb. Team Secret on Puppey bränd ja meeskond, mis projekti algfaasis 2014nda aasta suvel, pidi olema ajutine koodnimi tulevasele projektile, kuid fännide poolt koheselt omaks võetuna jäigi see lõplikult kasutusse.

Clement Ivanov, mängualiasega Puppey

Puppey on oma meeskonna kapten, keda tuntakse tugeva iseloomu ja võitlusjanulise enesekindluse poolest. Tema juhiomadused avalduvad heas väljendusoskuses intervjuusid andes, kus ta räägib ladusalt eesti, vene ja inglise keelt. Autoriteetne mõju on tal ka laval olles, paistes teiste profimängurite seast kergelt silma ligikaudu 2-meetrise kasvu ja jõulise kehaehituse poolest. Ta on end tõestanud ühe parima kaptenina mängu ajaloos, jõudes maailma tippu juhtides mitut täiesti erinevat talentide koosseisu.

Kapteniroll tähendab võimet näha suurt pilti, mis võib kõlada küll üldistavalt, kuid Dotas jagunevad rollid meeskonnas konkreetsetesse kategooriatesse, mis eeldavad erinevat ettevalmistust ja treeningut. Matši alguses valivad mõlema meeskonna kaptenid kordamööda oma mängijate karakterid, tehes samas ka vetod karakteritele, mida enam mängu valida ei saa. Karaktereid on kokku üle saja ning igaühte neist võime käsitleda kui erinevat malenuppu, kes suudab laual või kaardil sooritada erineva manöövriga käike. Puppey ongi tuntud selle poolest, et suudab mängu alguses valida välja parimaid rollide kombinatsioone, mis nö metagame trendide vastu eelise annavad.

Clement “Puppey” Ivanov võistles hiljuti Shanghais The Internationalil, saavutades seal austusväärse 4nda koha ning võites sellega 410 000 dollarit. The International on iga-aastane suurima auhinnafondiga turniirseeria e-spordis ning äsjalõppenud turniiri auhinnafondiks oli 34,3 miljonit dollarit. Puppey võitis 2011ndal aastal seeria kõige esimese tiitli, mil auhinnafondiks oli 1,6 miljonit dollarit, ning jõudis kahel järgneval aastal ka finaali.

Puppey ise arvab, et tõeliselt hea mängija peab oskama käsitleda kõiki rolle ja positsioone. Oma tiimis kannab ta toetavat rolli, kelle ülesandeks on lahingud oma meeskonna jaoks ette valmistada, toetades võitluses ründavaid tiimikaaslasi ning kogudes informatsiooni vastaste asukohtadest. Juhina loob ta head tingimused oma tiimi talentidele, tuues esile nende tugevamaid omadusi. Näiteks Team Secretis meeskonna kandvat rolli esindav mängija on kõigest 18-aastane Michał “Nisha” Jankowski, kelle turniirivõitude teenistus on ligikaudu 700 000 dollarit.

Praeguseks on teada, et Puppey võtab detsembris osa Singapuris toimuvast suurturniirist. Seega võime julgelt oletada, et näeme eestlasest e-spordi superstaari ka järgmise aasta The Internationalil. Dota 2 ametlikele sündmustele saad panuseid teha Betsafe’i ennustusportaalis.


log in

reset password

Back to
log in