Kuidas reegleid rikkunud Peugeot tuli süsimustal hooajal WRC-meistriks

Peugeot ei järginud reegleid, kuid sellest ei tehtud suurt välja. Miks? Eks prantslane aitab ikka prantslase hädast välja.


Autospordis on prantslased pidanud pikalt võitlema süüdistustega, et neil on konkurentide ees eelis, kuna rahvusvaheline alaliit FIA asub Prantsusmaal ning ajalugu on näidanud, et bossid teevad Prantsusmaa sõitjate ja tiimide jaoks erandeid.

1986. aasta oli autoralli MM-sarja jaoks traagiline. Portugali rallil kaotas Joaquim Santos kontrolli oma Ford RS2000 üle ning sõitis publikusse. Kolm inimest sai surma ja rohkem kui 30 inimest vigastada. See oli mäletatavasti ka aeg, mil kihutasid legendaarsed B-rühma autod, mis olid tohutult võimsad. Ajalugu ütleks, et liiga võimsad.

Järgmine pauk tuli sel aastal MM-sarjale Korsikal, kus soomlasest staar Henri Toivonen sõitis rajalt välja. Lancia Delta S4 maandus katusele, kuid juhi istme all olnud kütuseplaak plahvatas ning nii Toivonen, tema kaardilugeja Sergio Cresto kui ka Delta S4 langesid tuleroaks. Muide, soomlane ja USA ning Itaalia juurtega Cresto olid tol hooajal tiitlisoosikud number üks.

Järjekordne surma külvanud avarii sundis FISAt (nemad hoolitsesid toona ralli MM-sarja ja vormel 1 üle ning kuulusid FIA alla, kuid organisatsioon kadus 1993. aastal ühes FIA restruktureerimisega) tegema drastilisi samme. B-rühma autosid ei tohtinud enam arendada ning alates 1987. aastast olid nende kasutamine MM-sarjas keelatud. Kui mitmed tiimid sõitsid 1986. aasta hooaja lõpuni, siis Audi ja Ford tõmbusid tagasi.

Üks jätkajatest oli Peugeot. Tehasetiimi pealik Jean Todt, kes on tänane FIA president ja Ferrari päevilt tuttav F1-sarja sõpradele, oli FISA B-rühma keelu suhtes muide väga kriitiline.

Peugeot ei austanud reegleid

Pärast Toivoneni ja Cresto surma tegi FISA 1986. aasta rallireeglites mõned muudatused. Üks neist oli, et autodel on keelatud kasutada side skirt‘e, mille eesmärk oli parandada masinate aerodünaamikat ning tekitada rohkem surujõudu.

Peugeot’st läks see teade aga vist mööda, sest nad jätkasid lahenduse kasutamist. Hooaja 11. etapil Sanremos andsid korraldajad FISA-le teada, et Peugeot rikub reegleid.

FISA pealik oli prantslane Jean-Marie Balestre, kes oli varemgi teinud oma kaasmaalasi toetanud otsusi. Näiteks põrkasid 1989. aasta Suzuka F1 GP-l kokku Ayrton Senna ja Alain Prost. 47. ringil toimunud kokkupõrge lõppes aga Sennale õnnelikumalt, sest kui Prost katkestas, siis brasiillane taaskäivitas mootori, käis boksis esitiiba vahetamas ning ületas lõpuks finišijoone esimesena. Pärast GPd aga Senna võit tühistati, sest rajaturvajad aitasid ta rajale tagasi lükata. Hiljem on Balestre tunnistanud, et astus 1989. aastal Prosti kasuks samme. Prantslane krooniti ka F1-tšempioniks.

Tegelikult pidanuks FISA 1986. aastal Peugeot rallitiimi karmilt karistama ning nad ülejäänud hooajaks välja viskama. Läks aga hoopis nii, et Peugeot võeti maha vaid Sanremost, kuid sellest hoolimata olid nad hooaja lõppedes parimad meeskondlikkus arvestuses ning nende sõitja Juha Kankkunen krooniti individuaalseks maailmameistriks.

Mis keelt räägivad Betsafe’i koefitsiendid?

Panustamisrubriigis võtame luubi alla, kes on WRC-hooaja tiitlifavoriit. Et võistlusaasta on nii varajases faasis ning peetud on vaid üks etapp, on koefitsiendid endiselt üsna prisked ning head väärtust leiab kamaluga.

Jah, me oleme eestlased ja toetame tulihingeliselt Ott Tänakut. Ent kahjuks või õnneks pole ühtegi põhjust, miks peaks 2019. aasta maailmameister olema tiitlisoosik number üks. Pealegi alustas ta ju hooaega Monte Carlos nulliringiga. Kahtlemata on Tänak kiire, kuid tundub, et ta pole Hyundaiga päris seda klappi veel leidnud, sest ka enne katkestamist Monte Carlos polnud saarlane kiiruse poolest võidukonkurentsis.

Hooaja avarallil tõusis poodiumi kõrgeimale astmele Sebastien Ogier. Seitsmekordne maailmameister, kelle valitsemisaega on suutnud mõra lüüa vaid Tänak. Prantslase puhul on selge, et tema märksõnaks on stabiilsus ja korralik kiirus. Ta ei pruugi enam nii palju võita kui Volkswageni aegadel, ent tulemused räägivad oma keelt: Ogier on praeguse aja vaieldamatu kuningas.

Et Ogier’ tiitlikoefitsient on peaaegu 3,00, ei tasu aega raisata, sest see on väga-väga väärtuslik koefitsient.

Betsafe'i koefitsient
Betsafe’i kihlveokontor @17.02 kell 10.14.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Mõistagi pakub Betsafe kõikide tennisesõprade rõõmuks midagi ka Austraalia lahtiste puhul. Valikus on kaks pakkumist: tee vähemalt 20- või 100-eurone matšieelne panus Australian Openile minimaalse koefitsiendiga 1,5 (kombo puhul 1,5 valiku kohta) ja võida riskivaba live-panuseid. Kui pirakas on pakkumine vaata SIIT, kuid ole hoiatatud, et pakkumine kehtib 21. veebruari hilisõhtuni.

Tagasi on tulnud varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.

E-sport teenib iga aastaga juurde üha rohkem ja rohkem vaatajaid ning erinevate andmete põhjal on e-spordil juba praegu mitusada miljonit fänni üle maailma. Seega pole mingi ime, et ka panustamisvaldkonnas on e-sport üks kõige kiiremini arenevaid turge.

Betsafe aitab sul selles õigele lainele saada. Panusta e-spordis vähemalt 15 euro (minimaalse koefitsiendiga 1.50 iga valiku kohta, panuse võib teha nii sündmuse eel kui ka sündmuse toimumise ajal) ja võta lisaks 15-eurone iskivaba panus mistahes e-spordi sündmusel kasutamiseks. Veebruaris on ees mitu suuremat e-spordi turniiri, seega tule ja haara pakkumisest kinni SIIN.

Et tagasi on jalgpalli Euroopa ja Meistrite liiga, pakub Betsafe nii mõndagi ka vutifännidele.  Tee Meistrite liigas või Euroopa liigas vähemalt 20-eurone matšieelne panus (minimaalse koefitsiendiga 1,5) ja teeni 20-eurone riskivaba live-panus samades liigades panustamiseks. Kampaania kestab iga Meistrite liiga ja Euroopa liiga matšide nädalal esmaspäevast neljapäevani. Vaata seda SIIN.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in