Markko Märtini WRC-karjäär numbrites

Panustamisrubriigis keskendume Rally Estoniale, kus on juba praegu võimalik ennustada võitjat. Tuleb öelda, et ühe mehe koefitsient on vägagi magus!


Tartust pärit Markko Märtin oli esimene eestlane rallimaailma tipus, keda hindasid kõrgelt nii tiimipealikud kui ka konkurendid. Sukeldusime statistikaraamatusse, et näha, milline oli maarjamaalase karjäär WRC-sarjas, kus ta kihutas vahemikus 1997-2005.

Alustame lihtsamatest asjadest, detailsematesse tähelepanekutesse sukeldume hiljem. Märtini arvele jäi 84 WRC-rallit. Vastavas edetabelis jagab ta sellega Francois Duvaliga 39. kohta, kuid eestlaste hulgas on 44-aastasest eestlasest rohkemat ette näidata vaid Ott Tänakul (108) ja Kuldar Sikul (103). Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja pole kaugel, sest tal on koos 79 starti. Kui WRC-hooaeg jätkub plaanipäraselt ja kalendrisse lülitatakse ka Belgia, võtab elvalane Märtinilt kolmanda koha üle.

5 võitu kogunes Märtini kaukasse. Ta tegi otsa lahti 2003. aastal Kreekas Akropolises ning oli samal hooajal parim ka Soomes. Aasta hiljem tõusis meie mees poodiumi kõrgeimale astmele Mehhikos, Prantsusmaal ja Kataloonias.

18 korda jõudis Märtin poodiumile, rohkemat on WRC-sarja ajaloos suutnud vaid 26 meest, nende hulgas ka Tänak. Kõige rohkem esikolmiku positsioone teenis Märtin Soomes – 3. Sealjuures on huvitav märkida, et kui 2003. aastal oli ta põhjanaabrite juures parim, siis hooaeg hiljem teine ja 2005. aastal kolmas. Täiskomplekt medaleid järjestikel rallidel!

Märtini katsevõitude arv võrdub riigikogu liikmetega

21,43% Märtini WRC-startidest lõppesid seega poodiumiga. Tegu on märkimisväärse arvuga, sest tema ajal oli MM-sarjas palju osalejaid ning konkurents esikolmikukohtadele oli väga tihe. Pealegi, olla viiendik kordadest kolme parema seas… Pole üldse mitte paha!

207 punkti teenis Märtin WRC-sarjas. Ta on sellega üldarvestuses alles 40. kohal, kuid tuleb toonitada, et 15 ja veidi rohkemat aastat tagasi jagati näiteks võidu eest kümme silma, mitte 25 nagu praegu. Tänaku arvel on punkte tervelt 908, kuid eks silmaajastud olegi erinevad.

Ühes arvestuses on Märtin ja Tänak ühel pulgal. Parimal juhul jõudsid mõlemad 3 järjestikusel rallil poodiumile. Neist esimene sattus heasse hoogu 2004. aastal, olles Mehhikos parim, Uus-Meremaal kolmas ja Küprosel teine. Tänakul on säherdust asja ette näidata kaks korda – 2018. aastal võitis ta Soomes, Saksamaal ja Türgis ning hooaeg hiljem noppis poodiumikoht Monte Carlos, Rootsis ja Mehhikos.

Märtin oli üsnagi stabiilne sõitja, mida ilmestab hästi fakt, et parimal juhul jõudis ta punktidele 11 järjestikusel rallil. Jada võinuks olla pikemgi, kuid 2005. aasta Suurbritannia rallil hukkus avariis tema kaardilugeja Michael Park, pärast mida pole Märtinit WRC-sarjas nähtud.

Kui Märtin tõusis esimest korda poodiumi kõrgeimale astmele, oli ta 27 aasta ja 209 päeva vanune. Temast nooremalt on MM-ralli võitnud 18 roolikeerajat.

Statistikud on välja arvutanud, et kui jätame katkestamised kõrvale, oli Märtini ühe ralli keskmine lõppkoht 5,5. See on vaid nõksa kehvem kui maailmameistritel Ari Vatanenil (5,4) ja Petter Solbergil (5,3).

Märtini tihedad katkestamised

WRC-sarja üldarvestuses jäi Märtini parimaks lõppkohaks 3. 2004. aasta oli tema viimane hooaeg Fordiga ning kuigi esimest korda maailmameistriks kroonitud Sebastien Loebist jäi eestlane kindlalt maha, siis 82 punkti kogunud Solberg edestas meie meest vaid kolme silmaga.

27 korda pidi Märtin kas enda sõiduvea, ebaõnne või mehaaniliste probleemide tõttu katkestama. Teisisõnu: ligemale kolmandik võistlustest lõppesid nukralt.

WRC-sarjas on katseid võitnud 261 pedaalitallajat. Märtini arvele jäi 101 parimat aega, millega ta on praegu 32. kohal. Tagantpoolt pole eestlast kedagi ohustamas, kui just Kris Meeke tagasitulekut ei tee – põhjaiirlasel on 92 katsevõitu. Kõige aktiivsem Märtini ohustaja on waleslane Elfyn Evans (58), kuid Toyota mehel on veel käia pikk maa.

Esimest katset võites oli Märtin 25 aasta, 7 kuu ja 5 päeva vanune. Aasta siis oli 2001 ja ralliks Akropolis. Näiteks Tänak oli oluliselt noorem – 24 aastat, 3 kuud ja 27 päeva, mil ta jäi Rootsis Hagfors Sprint katsel MM-sarjas esimest korda alistamatuks.

Mis keelt räägivad Betsafe’i koefitsiendid?

WRC-sari jätkub 4.-6. septembrini Lõuna-Eestis Rally Estoniaga. Jah, võistluseni on veel tükk maad minna, samas pole see enam mägede taga ning varakult panuseid tehes võib koefitsientides leida väga head väärtust.

Soosik number üks on koduteedel kihutav Tänak. Võrreldes teistega pole Lõuna-Eesti katsed kellelgi nii selged kui valitseval maailmameistril, kelle võidukoefitsient on tõepoolest magus.

Olgu, kriitikud võivad öelda, et Hyundai pole ju kiiretel kruusarallidel mingi tegija. Ajalugu vaadates peitub selles tõetera, kuid tiimipealiku Andrea Adamo juhtimisel on Hyundai vanker liikunud ainult ülespoole.

Pealegi on Tänakul eelis. Esimest täispikka võistluspäev alustab ta viiendana, kuid Rally Estonial on esimesena startijatel vaja rajapuhastamisega rohkem tegeleda. Tänak pole küll koefitsiente vaadates favoriit, seda on MM-sarja liider Sebastien Ogier (2,55), ent eestlase võidu osas julgeme võtta kangemat sorti mürki.

Betsafe’i kihlveokontor @06.08 kell 18.21.

Mustaks hobuseks tuleb pidada Kalle Rovanperät. 19-aastane rallimaailma suurim talent on üles kasvanud käänulistel ja ülikiiretel teedel, kuna soomlane on pärit Jyväskyläst.

Jah, ta sõidab tänavu alles esimest hooaega WRC-autoga, kuid näitas aasta esimese kolme etapiga küpset tegutsemist, jõudes Rootsis juba poodiumile. Mis on talverallil ja Rally Estonial ühist? Nad on mõlemad väga kiired.

Lõuna-Eesti teed peaksid soomlasele sobima kui rusikas silmaauku. Tõele au andes tuleb Rovanperäle mõeldes meelde Esapekka Lappi, kes võitis 2017. aastal Soomes karjääri seni ainsa MM-ralli, olles varem WRC-masinaga kihutanud ainult kolmel võistlusel.

Pealegi on Rovanperä võidukoefitsient väga magus. Jah, see pole nii väärtuslik kui Tänaku oma, kuid julgematele panustajatele on selles väärtust küll.

Betsafe’i kihlveokontor @06.08 kell 18.24.

Kui sul varasemalt Betsafe’is kontot pole, oled sootuks õnnega koos. Nimelt võid sa sellisel juhul nendega liitudes teenida 200€ väärtuses tasuta panuseid!

Lisaks tasub silma peal hoida meie WRC-pakkumisel. Tee panuseid, mängi slotikates ja roni edetabelis: neli mängijat võidavad eksklusiivse WRC-ralli VIP-paketi kahele! Auhindu jagub 100 mängijale, sh suured boonused, tasuta spinnid ja riskivabad panused. 

Ja see pole veel kõik! Lisaks saavad WRC ralli VIP-paketi kahele 3 mängijat, kes selguvad loosi teel. Nii et kogu loosipileteid ja looda, et õnn naeratab just sulle! Vaata täpsemalt SIIT.

log in

reset password

Back to
log in