Kaia Kanepi valusaim kaotus, mis murdis südameid

2010. aasta oli Kaia Kanepi karjääri üks edukamaid, kuid sel hooajal pidi ta rinda pistma ka karjääri valusaima kaotusega.


Haapsalust pärit Kaia Kanepi oli pikalt Eesti tennise esireket, enne kui Anett Kontaveit talt mantli päris. Karjääri jooksul auhinnarahana peaaegu 6,3 miljonit USA dollarit teeninud Kanepi oli 2010. aasta Wimbledoni Suure slämmi turniiril väga lähedal nelja parema hulka pääsemisele, kuid langes ülivalusal moel veerandfinaalis konkurentsist.

2010. aasta alguses tundus, et Kanepi on varasemast paremas füüsilises vormis. Tõsi, ühtegi head turniiri ei õnnestunud tal kokku panna ning kevadel langes ta välja maailma esisajast.

Kanepi vormitõus algas Fed Cup’il Eesti särgis väljakul mütates. Maailmaliiga üleminekumängus Belgia vastu kaotas ka küll maailma 12. reketile Yanina Wickmayerile, kuid oli hiljem üllatuslikult parem endisest WTA edetabeli esinumbrist Justine Heninist.

Mai alguses võttis Kanepi WTA-turniiridest puhkust ning keskendus grammi võrra nõrgematele ITF-võistlustele. Otsus oli enesekindluse leidmise mõttes kahtlemata õige, sest ühes kümne järjestikuse matšivõiduga tõstis ta pea kohale kaks ITF-turniiri trofeed.

See kõik andis lootust, et hooaja teine Suure slämmi turniir, Prantsusmaa lahtised, kujuneb edukaks. Kanepi pidi põhitabelisse pääsemiseks läbima kvalifikatsiooniringid, millega sai eestlanna hakkama. Põhitabelis jõudis ta teise ringi, kus kaotas maailma neljandale numbrile Jelena Jankovicile kolmes setis. Lahing oli antud ja hooaja alguses olnud kehv hoog näis olevat ületatud. Veidi pärast Prantsusmaa lahtiseid võitis Kanepi Palermos karjääri esimese WTA-tiitli.

Kanepile väga sobiv turniir

Kuna Kanepi mängustiil on alati põhinenud jõule, tugevatele löökidele ja kiirele servile, sobivad muruväljakud talle hästi, sest seal liigub pall kiiremini kui näiteks liivaväljakul.

Liival mängitavate Prantsusmaa lahtiste ja muruturniiri Wimbledoni vahel pole kuigi palju aega. Teistsuguse väljakukattega on vaja kiiresti kohaneda ning Kanepil läks see 2010. aastal õnneks, sest Wimbledoni nö soojendusturniiril sammus ta veerandfinaali. Seal tuli vastu turniiri esimene asetus ja hilisem võitja Li Na.

Siiski, Wimbledoniks näis füüsiline vorm ja enesekindlus olevat igati heal tasemel. Põhitabelisse pääsemiseks tuli aga taas ronida läbi kvalifikatsiooni, kus ta alistas Olga Savtšuki, Jelena Bovina ja Ajla Tomljanovici.

Kanepi sepistas suurüllatuse

Nagu kvalifikatsiooni kadalipust läbi murdnud mängijatega ikka pahatihti juhtub, polnud loosiõnn Kanepile armuline. Põhitabeli esimene ring tõi talle vastu maailma kuuenda reketi Samanta Stosuri, kes jõudis Prantsusmaa lahtistel finaali.

Austraallanna sai aga alistatud, nagu langesid hiljem ka Edina Gallovits, Alexandra Dulgheru ja Klara Zakopalova. Kaheksa parema hulgas astus aga vastu tänaseks kahekordne Wimbledoni tšempion Petra Kvitova. Sarnaselt Kanepile on ka tšehhitari mäng keskendunud jõule.

Muide, kui praegu on Kvitova maailma üks paremaid naistennisiste, siis kümme aastat tagasi oli ta 20-aastane WTA edetabeli 62. reket, kes polnud enne Wimbledoni võitnud WTA-tuuril ühtegi murumatši.

Kohtumine oli spordisõpradele tõeline maiuspala. Esimesel setil pole põhjust liiga kaua peatuda, selle võitis Kanepi 6:4.

Kanepil oli kamaluga võimalusi

Teine sett oli kui võrdsete lahing. Tasavägisele kohtumisele kohaselt läks sett kiiresse lõppmängu, kus Kanepil oli kasutada tervelt 3 matšpalli! Kvitova suutis aga kõik pareerida, olles lõpuks parem 10:8.

Matši otsustav vaatus läheb igasuguse kahtluseta Eesti tenniseajalukku. Kvitovast selgelt kogenum Kanepi haaras juhtohjad ning läks ette kahe murdega. Ta oli peal 5:2 ja tundus, et võit on vaid vormistamise küsimus. Piltlikult öeldes olid Eesti kodudes šampused külmast välja võetud, pudel oli vaja vaid lahti korkida.

Kanepil oli kolmandas setis kaks matšpalli, kuid Kvitova ei andnud alla ning võitles hambad ristis lõpuni. Eestlanna ei suutnud tšehhitari maha suruda ning näiliselt ülikindlast eduseisust hoolimata võitis Kvitova viimase seti 8:6. Nelja parema hulgas ootas teda legendaarne Serena Williams.

Mis juhtus?

Kanepi oli tol hetkel maailma edetabelis 80. kohal, kuid tõusis tänu Wimbledonis veerandfinaali pääsemisele 38. positsioonile. Kaotus oli aga kuratlikult valus ning tõdes pärast mängu, et võinuks matšpalle paremini mängida. Muide, kohtumine kestis tervelt kaks tundi ja 49 minutit.

“Ma ei hakanud mõtlema, et olen juba poolfinaalis. Teise seti kiires lõppmängus oli mul ju kolm matšpalli ning siis oli võit palju lähemal. Püüdsin lihtsalt oma mängu näidata, aga kui Kvitova suutis mu servi murda, sai ta enesekindlust juurde ja hakkas veidi paremini mängima,” sõnas eestlanna pärast mängu.

“Võib-olla on asi selles, et ma polnud veel vaimselt valmis, aga võib-olla ka mitte, ma ei oska öelda. Tegelikult oli ju küsimus ainult ühes punktis. Viiel korral,” sõnas Kanepi. “Muidugi olen pettunud, see oli väga valus kaotus. Järelikult siis wasn’t meant to be, nagu nad inglise keeles ütlevad.”

Allajäämine Wimbledonis tekitas küll pisarate mere ja murdis spordisõprade südamed, kuid Kanepi suutis rängast kaotusest üle saada. Aasta viimasele Suure slämmi turniirile, USA lahtistele, pääses ta juba asetatud mängijana (31.).

Eestlanna jõudis ka New Yorgis kaheksa parema hulka, alistades järjepanu Alize Cornet’, Akgul Amanmuradova, neljandana asetatud Jelena Jankovici ja 15. asetatud Yanina Wickmayeri. Neist viimasest kaks olid naised, kellele oli Kanepi aasta varasemas pooles kaotanud.

Veerandfinaalis astus talle vastu Vera Zvonarjova. Venelanna oli Suures Õunas – nii New Yorki kutsutakse – seitsmenda asetusega ja alistas Kanepi tugeva tuulega vürtsitatud mängus 6:3, 7:5. Hiljem jõudis meie idanaaber finaali, kus jäi alla Kim Clijstersile.

log in

reset password

Back to
log in