Mis juhtus, Arsenal?

Üks Inglismaa suurimaid klubisid on teinud viimase 15 aasta jooksul ühe vea teise otsa ja vireleb hetkel liigatabeli keskpaigas. Kuidas nii läks?


Üks Inglismaa suurimaid klubisid Londoni Arsenal on teinud viimase 15 aasta jooksul ühe vea teise otsa ja leidis end veel äsja Premier League’i tabelis 10. kohalt. Kuidas on saanud alatisest tiitlipretendendist koduliiga keskmik? Spordijutud.com uurib asja lähemalt

In Arsene we trust

Praegusest Londoni Arsenali jalgpalliklubist ei saa rääkida, viitamata Arsene Wengerile. Legendaarne prantslane saabus klubi peatreeneri kohale 1996. aastal Jaapanist suhteliselt tundmatu suurusena, kuid muutis aastate jooksul täielikult nii oma klubi kui tervet Inglismaa jalgpalli. Wenger tutvustas saareriigis tervet rida uuendusi nii treeningute, mängijate dieedi kui skautimise alal.

Prantslane võitis 1998. aastal liiga ja FA karika duubli ning kordas seda saavutust 2002. aastal. Kaks aastat hiljem ehk 2004 tegid Wengeri hoolealused midagi, mida ei olnud ükski Inglismaa meistriliiga klubi suutnud juba 115 aastat. Nimelt läbis Arsenal terve liigahooaja ilma ühegi kaotuseta, pälvides ka meistritiitli. Kokkuvõttes suudeti püsida kaotuseta 49 kohtumist, mis on Inglismaa kõrgliiga rekord.

Allakäigu algus

Pärast seda suursaavutust hakkas Arsenal aga vaikselt alla käima. Klubi kolis oma legendaarselt Highbury staadionilt moodsale Emiratesi staadionile ning see suurinvesteering mõjutas ka mängijate värbamise eelarvet. Superstaare ei olnud Wengeril vähemalt mõnda aega võimalik osta, mistõttu tuli noorte talentide arendamisele keskenduda. Lootustandvate mängijate potentsiaali realiseerimise poolest kuulus prantslane tundus selleks siiski igati õige mees olevat.

Lootus noorte, perspektiivikate ja tehniliste mängijatega ründavat jalgpalli mängides midagi võita muutus aga aasta-aastalt üha väiksemaks. Ometi jäi Wenger endale kindlaks ning muutus aja jooksul selle tõttu lausa mõneti naerualuseks. Varasemalt nii innovatiivne prantslane oli ajale jalgu jäämas ning ta ei olnud nõus muutuma ega kohanema. Tiimi kohta kinnistus stereotüüp, et nende ründemäng on küll kaunis, kuid mehed on füüsiliselt väetid ja vaimselt haprad. Nii et tasus neid vaid natuke „töödelda“, kui nad juba hakkasidki jalga väristama.

Lohutuskarikad ja Wengeri lõpp

Möödus üheksa aastat ilma ühegi karikata, kuid Wengeri varasemad teened ja staatus klubi ajaloo kõige edukama peatreenerina hoidsid teda omal kohal ja ikka veel au sees. Vahepeal oli Arsenalist saanud ka nn müüv klubi, sest parimad mängijad otsustasid varem või hiljem siirduda mõnda teise klubisse, kus oli suurem šanss karikaid võita. Selleks ajaks olid ka Londoni Chelsea ja Manchester City tänu suuromanike miljarditele taseme poolest Arsenalist mööda läinud.

2014. aastal suudeti lõpuks võita FA karikasari ning järgmisel hooajal seda ka korrati. 2017 FA karikas jäigi Wengeri viimaseks. Tiim ei konkureerinud juba ammu Premier League’is, rääkimata Meistrite liigast. Nii 2017. kui 2018. aastal lõpetati väljaspool esinelikut ja nii otsustaski Wenger pärast 22 aastat poolte kokkuleppel treeneritoolilt lahkuda.

Asjad lähevad veel hullemaks

Kui 2018. aastal sai Arsenali uueks lootsiks hispaanlane Unai Emery, siis olid fännid ettevaatlikult optimistlikud. Emery oli võitnud Sevillaga kolm Euroopa liiga karikat järjest ning PSG-ga ühe liigatiitli. Loodeti, et ta toob värskeid taktikalisi tuuli Arsenali ammu kopitama hakanud mängupilti.

Paraku nii ei läinud. Hooaja algus oli küll paljulubav, kuid peagi ilmnes Emery ideedepuudus ja taktikaline naiivsus. Hispaanlane tömbistas Arsenali rünnaku, kuid ei parandanud kuidagi kaitseliini, nii et tiim muutus aja jooksul veelgi viletsamaks kui Wengeri lõpuaastatel. Möödunud aasta novembris otsustati Emery pärast 18 kuud ametist vabastada. Selleks hetkeks oli Arsenal kukkunud tabelis üheksandale kohale ja pidi pigem hirmunult selja taha vaatama, kui lootusrikalt ettepoole.

Transformatsioon liigatabeli keskmikuks oli lõpule viidud. Mõistagi ei saa kogu süüd Wengeri või Emery kaela veeretada, sest klubi juhtkonna strateegilised otsused ja organisatsioonikultuur olid juba mõnda aega läbinisti mädad olnud. Järgmise peatreeneri valimine sai klubi tuleviku seisukohalt ülioluliseks küsimuseks, sest kaalul oli Arsenali staatus tippklubina.

Noor päästja?

20. detsembril kinnitati ametikohale Manchester City abitreener Mikel Arteta. 38-aastase hispaanlase jaoks oli see elu esimene peatreenerikoht ning paljud avaldasid kahtlust, kas varasema vastava kogemuseta mees on ikka õige inimene nii suurt klubi edasi viima. Arteta oli aga Pep Guardiola alluvuses end väga heast küljest näidanud ning oma mentori poolt kõrgelt hinnatud. Samuti tundis ta endise Arsenali mängijana klubi läbi ja lõhki.

Noorel hispaanlasel olid selged ideed, kuid vähemalt sama oluline oli tema jaoks tiimi mentaliteedi muutmine. Algus oli raske ja esimene võit tuli alles kolmandas mängus, kuid tasapisi hakkasid mängupilt ja tulemused paranema. Siis tuli aga kolmekuuline koroonapaus.

Kuigi koroonapausilt naastes alustati kahe kaotusega, võeti end seejärel kokku ja praeguseks on võidetud kolm mängu järjest. Edu on toonud 3-4-3 formatsioon, millega Arteta ilmselt jätkab. Hetkel ollakse kaheksandal kohal, kuid vaikselt võib unistada ka esiviisikust ehk Euroopa kohtadest. Järgmised kaks mängu Wolvesi (kuues koht) ja Leicester City (kolmas koht) vastu on nendes püüdlustes otsustava tähtsusega.

Saab näha, kas noor, andekas ja kirglik Arteta toob suurklubi august välja, kuid algus on vähemalt paljulubav.

Mida kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?

Wolves on sel hooajal väga heas hoos olnud ning suurepärane vorm on jätkunud ka pärast koroonapausi. Seni on võidetud kõik kolm kohtumist. Seega on tulemust siin üpris keeruline ennustada. Parimat väärtust tundub aga pakkuvat viigile panustamine, mistõttu seda soovitamegi.

Betsafe’i kihlveokontor @3.07 kell 11.12

Arsenali ründeliin on viimasel ajal heas hoos olnud eesotsas kapteni Pierre-Emerick Aubameyangiga, kuid kaitse on alati võimeline otsustavat viga tegema. Sestap on mõistlik teha panus sellele, et mõlemad tiimid skoorivad.

Betsafe’i kihlveokontor @3.07 kell 11.12

Teistest kohtumistest tasub silma peal hoida Manchester Unitedi ja Bournemouthi kohtumisel. Kodumeeskond naudib hetkel suurepärast vormi ning külalised on muret tekitavas vabalanguses. Nii et siin on vaid küsimus, kui suurelt United selle kohtumise võidab. Ennustame, et näeme kohtumises vähemalt nelja väravat.

Betsafe’i kihlveokontor @3.07 kell 11.12

Londoni Chelsea sai eelmises voorus valusa 2:3 kaotuse West Hamilt ning soovivad seda mõru maitset alla loputada võiduga linnarivaali Watfordi vastu. Külalised ei ole pärast koroonapausi veel võitu saanud maitsta ning ilmselt ei juhtu seda ka siin. Anname Watfordile 1:0 händikäpi ja panustame võõrustajate võidu peale.

Betsafe’i kihlveokontor @3.07 kell 11.12

Vooru viimases mängus võõrustab Tottenham Hotspur Evertoni ning see tõotab tulla antud ringi üks pingelisemaid lahinguid. Jose Mourinho hoolealused kaotasid viimati võõrsil Sheffield Unitedile võõrsil lausa 1:3 ja kukkusid tabelis üheksandale kohale oma vihavaenlase Arsenali selja taha. Selleks, et kohast esiviisikus edasi unistada, peab Spurs esmaspäeval Evertoni vastu kindlasti võidu võtma.

Sinisärgid on võitnud aga kaks kohtumist järjest ja paistavad hetkel heal soonel olevat. Sellest mängust võib oodata kõike, kuid meie kaldume napi koduvõidu poole, kuna Mourinho selg on vastu seina ja selliseid olukordi ta naudib.

Betsafe’i kihlveokontor @3.07 kell 11.12

Praegu on veelgi enam põhjust Betsafe’i kihlveokontoris panustada, sest hetkel on võimalik teenida iganädalasi preemiaid ja lausa kuni 60 € väärtuses riskivabu panuseid. Vaata järele!

log in

reset password

Back to
log in