Premier League 2019/20 suur eelvaade: kes võidab tiitli ja kes langeb liigast?

Premier League’i uus hooaeg algab juba 9. augustil ja tõotab suurt draamat ja põnevust tabeli mõlemas otsas. Keda ennustada võitjaks, keda väljalangejaks?


Premier League’i hooaeg algab juba 9. augustil ja tõotab suurt draamat ja põnevust tabeli mõlemas otsas. Sellepärast tasubki vaadata üle, millistel tiimidel on suurimad šansid võita tiitel ja kes võiksid jõuda esinelikusse ning loomulikult mõtiskleda ka selle üle, kes lõpetavad kaotajatena närvesööva heitluse tabeli keldripoolel.

Kes jahivad tiitlit?

Tundub, et algav hooaeg kujuneb Premier League’is sarnaseks eelmisele, sest Manchester City ja Liverpool on hetkeseisuga kaugelt kõige tugevamad klubid liigas. Võib arvata, et just valitseva Inglismaa meistri ja valitseva Euroopa meistri vahel jagatakse kevadel kaks kõrgeimat poodiumikohta ning selgi hooajal paistab jäme ots City käes olevat.

Pep Guardiola hoolealused on kogunud viimasel kahel  hooajal kokku pöörased 198 punkti ning tunduvad algaval hooajal isegi tugevamad kui varasemal, soetades klubi rekordsumma eest kaitsva keskpooliku Rodri – ainus positsioon, mis tiitlikaitsjatele paaril viimasel aastal muret on teinud, kuna põhimees Fernandinho on juba 34-aastane.

Kuigi legendaarne kapten, keskkaitsja Vincent Kompany lahkus suvel klubist ja fännidel võib olla mure, kes võtab riietusruumis liidrirolli üle, siis tegelikult oli belglane viimastel hooaegadel palju vigastatud ning vähemasti platsil ollakse ilma temata juba harjutud mängima küll.

Seega viitab kõik sellele, et City nopib maikuus oma kolmanda järjestikuse liigatiitli. Võib küll juhtuda, et City keskendub enim kinnisideeks saanud Meistrite liigale, kuid Guardiola satsis on piisavalt kvaliteeti, et mitmel rindel lõpuni välja minna.

City lähim konkurent Liverpool ei saa ilmselt siiamaani aru, kuidas nad möödunud hooajal tiitlit ei võitnud, sest 97 punkti tabelis on kõigi aegade kolmas tulemus.

Paraku on City aga teinud möödunud ja ülemöödunud hooajal vastavalt kõigi aegade teise ja esimese tulemuse selles valdkonnas ja Liverpool ei suuda oma ebaõnne ära kiruda, sest ükskõik mis muul ajal oleksid nad pika puuga tšempioniks tulnud. Õnneks pakkus Meistrite liiga võit omajagu tröösti.

Paraku aga tunduvad punasärgid algaval hooajal viletsamas seisus olevat kui möödunul. Esiteks ei ole tehtud meeskonda veel ühtegi olulist lisandust ning teiseks on ründetrio Salah-Mane-Firmino kõik pidanud suvel koondiseturniiridel mängima, nii et vajavad naasmiseks ja tippvormi jõudmiseks omajagu aega.

Samuti on hooaja algus Liverpoolile üpris keeruline, kuna esimese kümne mängu seas kohtutakse Arsenali, Chelsea, Manchester Unitedi ja Tottenhamiga. Nii võivad Jürgen Kloppi hoolealused olla juba varakult tagaajajate rollis.

Kes heitlevad esinelikusse pääsemise nimel?

Kõige tõsiseltvõetavam konkurent Liverpoolile ja Cityle tundub hetkel Tottenham Hotspur, kes on pärast 18-kuulist pausi otsustanud avada oma rahakotirauad ning osta Lyonist klubi rekordsumma eest Prantsusmaa keskpooliku Tanguy Ndombele.

Foto: TT

Kuigi edurivi on Põhja-Londoni klubil väga kõva, siis nende pink tundub ikka veel veidi lühike. Peatreener Mauricio Pochettino on pigistanud oma hoolealustest viimastel aastatel välja ehk isegi oodatust rohkem, kuid on küsitav, kui kaua see jätkuda saab.

Tottenhami jaoks on juba suur võit see, et nende peatreener ja suurimad staarid igal hooajal paigale jäävad. Sestap tuleb tõdeda, et kuni meeskond jääb nõnda õhukeseks, siis tiitliheitlusesse nad ilmselt lõpuni püsima ei suuda jääda, kuid kui olulisi vigastusi suudetakse vältida, siis esinelikusse peaks Spurs küll saama.

Ülejäänud kolmest traditsioonilisest suurklubist on igaühel oma suured vead, mis võivad neile esinelikusse pürgimisel saatuslikuks saada.

Eelmisel aastal kolmandana lõpetanud Chelsea ägab üleminekukeelu all, mis tähendab, et enne järgmise aasta suve ei tohi klubi uusi mängijaid soetada. Samuti liikus nende parim mängija Eden Hazard Madridi Reali, mis tõi klubile küll korralikult sisse, kuid seda raha uutesse mängijatesse niipea investeerida ei saa.

Õnneks soetas Chelsea jaanuaris endale Dortmundi Borussia imelapse Christian Pulisici, kes laenati Saksamaale tagasi ja liitus klubiga alles nüüd. Samuti on Chelseal ohtralt laenult naasvaid kasvandikke, kelle peale nüüd lootma peab.

Asju ei hõlbusta ka fakt, et uueks peatreeneriks sai klubi legend Frank Lampard, kes on endise mängijana fännide poolt küll palavalt armastatud, ent treenerikogemust on tal täpselt ühe hooaja jagu Championshipis Derby County lootsina, mil Premier League’i pääsemise eesmärk jäi täitmata.

Foto: TT

Londoni Arsenal üllatas kõiki, kui soetas klubi rekordi eest Lille’ist ääreründaja Nicolas Pépé, kuna üldine arusaam oli, et klubi on teatavas rahalises kitsikuses.

Kuigi Madridi Realist on laenule tulnud ka noor ja paljulubav keskväljamees Dani Ceballos ja Arsenali ründeliin tundub igati aukartust äratav, siis põhilist murekohta ehk kaitseliini pole endiselt adresseeritud.

Juba lugematud hooajad on kahurimeestel hapra kaitseliini nahka läinud ning kui üleminekuakna viimastel päevadel seda ei adresseerita, siis esinelik võib jääda neljandat aastat järjest püüdmatuks. Väravaid peaks Unai Emery hoolealused aga lööma küll!

Manchester United on sel suvel lisanud kaks olulist kodumaist kaitsemängijat Aaron Wan-Bissaka ja Harry Maguire’i näol, kellest viimane muutus 80 miljoni naelase üleminekuga Leicesterist ajaloo kalleimaks kaitsemängijaks.

Foto: TT

Kui kaitseliin on Ole Gunnar Solskjaeril paigas, siis keskväljal ja ründeliinis on veel mõningased küsitavused. Nii Paul Pogba kui Romelu Lukaku soovivad kuulu järgi klubist lahkuda, aga midagi konkreetset pole kummagi mängija puhul veel toimunud.

Kuna ka asendajate otsimine võtab aega ning üleminekuaken sulgub varsti, siis ei maksa imestada, kui mehed jäävad Manchesteri. Mõlemad on maailmatasemel mängijad, aga kui motivatsioonist jääb vajaka, siis ei saa ka häid tulemusi loota.

Kellel tasub peljata väljakukkumist?

Pahatihti kehtib jalgpallis reegel, et mida väiksemad on sinu väljaminekud, seda suurema tõenäosusega läheb sul ka halvasti. Kuigi kallid ostud ei garanteeri edu, siis suurendab oma satsi tugevdamine arusaadavalt šansse liigase püsima jääda.

Seda on uustulnukad Sheffield United ja Aston Villa silmas pidanud, tehes silmapaistvaid väljaminekuid ning üldiselt arvatakse, et nad on hooajaks hästi valmistunud.

Sama ei saa aga öelda valitseva Championshipi meistri Norwich City kohta, kes on kulutanud hetkeseisuga vaid umbes ühe miljoni naelsterlingi. Ka eelmisel aastal suurte raskustega liigasse püsima jäänud Crystal Palace ei ole veel ühtegi suuremat ostu teinud, kuigi Wan-Bissaka eest pandi taskusse üle 50 miljoni naela.

Burnley ja Brighton peavad igal hooajal seljataha vaatama, kuid neil on väga võimekad peatreenerid ning ühtne sats, mistõttu võivad nad realistlikult loota meistriliiga jalgpallile ka ületuleval hooajal.

Aastaid väga kokkuhoidlikult toimetanud Newcastle United ostis ründajad Joelintoni ja Allan Saint-Maximin’i kokku 60 miljoni naela eest, siis kaitseliin on neil vägagi nõrguke ning paljud eksperdid arvavad, et just Newcastle võib hooaja lõppedes end väljalangemiskohalt leida.

Mida kõnelevad koefitsiendid?

Mõistagi on Premier League’i suurfavoriit Manchester City, kuid koefitsient 1,50 pakub väärtust ainult siis, kui sinna suurem summa paigutada. Liverpooli võidukoefitsient 3,30 on küll mõneti ahvatlev, kuid on raske uskuda, et sama satsiga suudetakse korrata eelmise hooaja vägitükke. Tottenhami tiitlišansse ei saa paraku kuigi tõsiselt võtta (koefitsient 17,00), rääkimata siis Chelsea (29,00), Manchester Unitedi (34,00) või Arsenali (51,00) võimalustest tulla esimeseks.

Betsafe’i koefitsiendid 07.08 @12.00 seisuga

Esinelikusse tunduvad hooaja eel kohad kindlustanud olevat Man City (koefitsient 1,02) ja Liverpool (1,05), kuid tegelikult ilmselt ka Tottenham (1,50). See tähendab, et „viimase“ koha üle peavad heitlema Man Utd (2,10), Chelsea (2,25) ja Arsenal (2,25).

Betsafe’i koefitsiendid 07.08 @12.00 seisuga

Nagu mainitud, on kõigil oma saatuslikud vead, kuid hetkeseisuga tasub ilmselt eelistada Unitedit, sest punaste kuradite kaitseliin paistab kõige kindlam, tipuründaja Marcus Rashford mängib Solskjaeri süsteemis väga hästi ning peatreeneril ja klubil paistab olevat visioon paigas.

Potentsiaalsetest väljalangejatest on Betsafe’i hinnangul kõige tõenäolisem Sheffield United (koefitsient 1,67), kuid klubi on kulutanud üleminekuturul omajagu raha ning siin tundub, et puhas eufooria meistriliigas mängimisest võib meeskonda niivõrd innustada, et jäädakse divisjoni ikkagi pidama.

Betsafe’i koefitsiendid 07.08.2019 @12.00 seisuga

Eks seda ole varemgi juhtunud. Ka Aston Villa (3,00) paistab olevat piisavalt tugev, et püsima jääda. Uustulnukatest peaks pigem muret tundma Norwich City (1,90). Brighton ja Burnley (mõlemad 2,90) peavad kindlasti vaeva nägema, kuid liigasse püsimajäämine on kindlasti nende võimuses.

Nagu mainitud, tasuks pilk pöörata hoopis mitu aastat meistriliigas olnud klubidele, kel paistab olevat tõsiseid probleeme. Crystal Palace (6,00) on paar viimast aastat vaikselt taandarenenud ning Newcastle’i (3,25) omanik Mike Ashley ei ole juba kaua klubi käekäigust platsil hoolinud ning klubi on liikunud korduvalt divisjonide vahel üles-alla. Selle hooaja lõpus terendab jälle allaminek.

log in

reset password

Back to
log in